Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zimní stadion je pryč, chlazení v zemi zůstalo. A Telč neví, co s tím

  16:38aktualizováno  16:38
Letitý zimní stadion už z Telče zmizel. V zemi pod betonovou plochou však zůstaly kilometry trubek používaných k chlazení. Čpavek už v nich neproudí, přesto město trápí. Kvůli vysokým nákladům na sanaci v zemi zůstanou. Jenže jak pak s prostorem v blízkosti centra naložit? Poradí veřejnost.

Stařičký zimní stadion v Telči už neexistuje. Co s prostorem nedaleko památkového centra, poradí radnici veřejnost. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Byť v něm čpavek už není, chladicí potrubí pod povrchem je největším omezením při dalším využití areálu, který leží v těsné blízkosti historického centra města. „Vyndat trubky ze země není reálné,“ přiznává starosta Roman Fabeš.

Město se obrátilo na své obyvatele s dotazem, jaké mají představy o dalším využití areálu, který dlouhá desetiletí sloužil nejen hokejistům. Své nápady mohou na radnici nosit do konce června. I v zadávacích instrukcích, které úřad zveřejnil, jasně stojí, že se musí počítat s tím, že vybetonovaná plocha bývalého kluziště bude zachována.

„Sanace takovéto plochy by podle předběžných informací byla velice složitá a nákladná, proto se spíše nabízí možnost zakomponovat ji do dalšího využití areálu,“ píše se v dokumentu.

„Nechci moc prezentovat, o čem přemýšlí město, abychom lidi příliš neovlivňovali. Například ale potřebujeme v centru města řešit parkování,“ naznačil Fabeš.

Přece nechceme být jako v Arabele, odmítá parkoviště ředitel

To se ovšem příliš nelíbí řediteli telčského gymnázia Stanislavu Mácovi. Škola, kterou vede, je hned vedle inkriminované plochy. „Další parkování? To už bychom byli jako v Arabele,“ připomíná s nadsázkou scénu ze známého televizního seriálu, při níž princezna Xenie proměnila všechny své poddané v auta.

„Osobně bych byl pro klidovou plochu. Líbil by se mi park s fontánami a nějakými brouzdališti. Musíme myslet taky na to, aby si lidi měli kam sednout. A kromě náměstí takových míst v blízkosti centra moc není,“ zamýšlí se Máca.

„Já bych tam viděla hřiště, na které by mohly děti odpoledne chodit,“ přidala další pohled ředitelka přilehlé základní školy Miluše Remešová.

Tento týden v pondělí se do areálu bývalého zimního stadionu přišla podívat skupina lidí, v níž nechyběl ani telčský zastupitel Jiří Pykal (Společně pro Telč). Prohlédli si i stavby, jež dlouhá léta tvořily technické zázemí.

Nápadů je mnoho: bike park, amfiteátr, tržnice, vodní atrakce

„Ideální by samozřejmě bylo zlikvidovat betonovou plochu s veškerou nepotřebnou infrastrukturou v zemi. Obávám se ale, že to není v nejbližších letech v silách rozpočtu města. Proto se ve svých návrzích pokusíme využít něco ze stávajícího vybavení a hlavně vymyslet věci, které v Telči chybí,“ tvrdí Pykal.

Starý zimní stadion v Telči

Jemu osobně by se nejvíce líbilo, kdyby část plochy byla využita pro parkování rezidentů. Na bývalém kluzišti by mohl vzniknout bike park, v další části areálu pak malý amfiteátr pro koncerty a tržnice určená zejména pro prodavače ovoce a zeleniny. Počítá také třeba s hřištěm na pétanque a piknikovou loučkou. Ve svých plánech by rád využil i toho, že hned vedle leží Ulický rybník.

„Magnetem by se mohla stát vodní atrakce. Voda čerpaná z rybníka by se do něj vracela malým potůčkem. Děti by si mohly hrát s vodními mlýnky, nízké koryto různě přehrazovat a dospělí by si v něm osvěžili nohy,“ líčí Pykal.

Areál, který už dosloužil, začal fungovat v roce 1981. Jeho současným majitelem je Sportovní klub Telč. Do konce letošního roku by ho však měl převést do majetku města.

Zaměstnanci by mohli dostat příležitost v nové hale

Sportovní klub již nechal za 40 tisíc korun vyvézt čpavek z chladicích trubek a pomalu se připravuje, že se vystěhuje.

V sezoně se o přípravu povrchu pro hokejisty a bruslaře starali tři ledaři, jeden z nich byl stálým zaměstnancem Sportovního klubu. Práci by zřejmě měli najít i v nově budované kryté hale.

Tu postaví brněnská společnost H+H Technika. Sportovní klub si od tohoto investora bude hodiny pro hokejisty pronajímat. A stejně tak mohou činit i týmy oblastních či „odborářských“ soutěží. Nesrovnatelně lepší podmínky poskytne nová hala za zhruba 75 milionů korun rovněž pro bruslení škol a veřejnosti.

„Proběhla diskuse s firmou a vznikla dohoda, že naši stávající ledaři by se měli využít pro nový stadion. Nemá smysl zaškolovat někoho jiného, když tito chlapi svou práci zvládali výborně. Navíc osmdesát procent toho, co používali na starém stadionu, budou používat i na tom novém,“ pronesl Lukáš Mazal, ředitel Sportovního klubu Telč.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

V netradiční škole jsou z učitelů průvodci a děti chtěly víc matematiky

V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi....

Přes půl roku funguje v Jihlavě soukromá alternativní ScioŠkola. Reportérka MF DNES měla možnost poznat, jak to v...

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz