Pavilon třebíčské nemocnice, který se za měsíc začne bourat. Věžičku na jeho...

Pavilon třebíčské nemocnice, který se za měsíc začne bourat. Věžičku na jeho střeše se už zachránit nepodaří. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pavilon půjde k zemi. I s věží, jíž chtěl pravnuk stavitele zachránit

  • 2
Půlmiliardová stavba pavilonu chirurgických oborů v Třebíči odstartuje za necelý měsíc. Zmizí při ní stařičký nemocniční pavilon a s ním i věžička kaple. Zachránit se ji, ač se o to Spolek za starou Třebíč snažil, už asi nezdaří. O její snesení by se totiž spolek musel sám postarat a zaplatit ho.

Je mrazivé ráno a do prastarého pavilonu A třebíčské nemocnice se trousí pacienti. Obrázek, který je tu k vidění už 113 let. Za měsíc už bude minulostí.

Po 8. únoru přijde stavební firma, odpojí vodu, elektřinu a plyn a začne prázdnou budovu z dob mocnářství bourat. Aby do dvou let mohl vyrůst pavilon nový, moderní.

„Na hlavních vchodových dveřích mají pacienti cedule s odkazy, kde najdou už vystěhovaná oddělení a ambulance. Hůř pohybliví lidé tak nemusejí bloudit po rozlehlé budově a chodit do schodů. O přesných termínech a postupu bouracích prací budeme veřejnost včas informovat,“ říká mluvčí třebíčského špitálu Petr Palovčík.

Pravnuk stavitele nemocničního pavilonu je rozčarovaný

Jedním z Třebíčanů, kteří pozorně sledují blížící se zánik nejstaršího nemocničního pavilonu, je i Martin Herzán. Prapravnuk Josefa Herzána, třebíčského místostarosty a stavitele, který se na vzniku první budovy komplexu třebíčského špitálu na počátku 20. století podílel.

Herzán je rozčarovaný. Jako spoluzakladatel Spolku za starou Třebíč se pokusil v posledních měsících vyvinout dostatečně silný tlak na hejtmanství, kterému špitál patří, i na třebíčskou radnici. Šlo mu o to, aby se zachovala věž staré kaple, jež je nedílnou součástí původního pavilonu. Nepodařilo se. Nepomohla ani petice s víc jak třemi stovkami podpisů.

„Pokud jde o kopuli střechy, stále platí nabídka Kraje Vysočina: po dohodě s dodavatelem stavby je možné tuto část starého objektu spolku poskytnout,“ vzkázalo hejtmanství ústy své mluvčí Jitky Svatošové.

Hejtmanství na spolek delegovalo starost o sundání kopule

Kraj i třebíčští radní upozorňují, že spolek se pokouší o záchranu kopule, která není památkově chráněná. Navíc ve chvíli, kdy se déle než rok ví, že se chystá bourání, a demoliční výměr má razítko skoro rok staré.

„Kraj Vysočina coby majitel a zřizovatel Nemocnice Třebíč nám jako neziskovému spolku dal nereálné a nesplnitelné podmínky. Navíc nám odpověděl až po zákonné lhůtě. Na to, jak celá věc spěchá, odpověděli až po čtyřiceti dnech,“ stojí si na svém Martin Herzán.

Uvádí, že hejtmanství na spolek delegovalo veškerou administrativní a technickou tíhu kroku, na jehož konci mělo být sundání věže a její transport jinam.

„Ze strany kraje je nulová ochota udělat něco pro záchranu. A nám, kteří zachránit kopuli chceme, se to snaží maximálně zkomplikovat,“ tvrdí Herzán s tím, že celá akce by odhadem vyšla na sto tisíc korun.

Hodnota věže je diskutabilní, není to památka, tvrdí radnice

„Z naší strany není vůle se v tom jakkoli angažovat. Hodnota věže je diskutabilní, není památkově chráněná. Bývalo tam za války kulometné hnízdo, vnitřek je vybetonovaný. Není ani jisté, zda by technicky šlo kopuli sejmout. Navíc spolek začal jednat velmi pozdě,“ shrnul postoj města starosta Pavel Janata (KDU-ČSL).

A tak Herzán, který je teď v zahraničí, doufá, že se stihne vrátit do doby, než začne faktická demolice. Aby si vše aspoň nafotil.

Novostavba pavilonu chirurgických oborů už má vybraného zhotovitele. Smlouva se na hejtmanství podepisovala před dvěma týdny, staveniště se předávalo před týdnem. Nový objekt za cenu bezmála půl miliardy korun včetně daně podle informací z webových stránek Kraje Vysočina postaví žďárská PKS, která v tendru zvítězila.

Po dostavbě moderního čtyřpodlažního pavilonu chirurgických oborů se zcela promění vstupní část nemocnice. Postupně zmizí nejen staré „áčko“, ale po něm taky panelák z roku 1985, kde je teď chirurgie a jenž je v dezolátním stavu.

„V závěru výstavby se přikročí ke zbourání objektu transfuzní stanice, upraví se okolí budov a hlavní vjezd do nemocnice. V novostavbě pavilonu chirurgických oborů bude v přízemí urgentní, diagnostická a ambulantní část. V patře nad nimi část JIP a ARO. Ve 3. a 4. patře pak část společného lůžkového fondu pro všechny dotčené obory,“ doplnil mluvčí špitálu Petr Palovčík.