Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lísání rétorikou, formální gesta. David Vávra posuzoval návrhy náměstí

  13:33aktualizováno  13:33
Ve Velkém Meziříčí zveřejnili nové podrobnosti a výsledky architektonické soutěže na přeměnu centra města. Hodnocení jak ze svých Šumných měst předložil architekt a herec Divadla Sklep Davida Vávry, který byl předsedou poroty. Kvůli odvolacím lhůtám však zatím chybí doprovodné obrázky.

Náměstí ve Velkém Meziříčí. | foto: Archiv MAFRA

Brněnský architekt David Mikulášek by rád okomentoval návrh nové podoby centra Velkého Meziříčí, jenž vytvořil společně se dvěma kolegy. A který v anonymním hodnocení nadchl členy poroty architektonické soutěže natolik, že zvítězil.

„Moc bych chtěl říct víc, popsat svými slovy, jaké myšlenky nás vedly k řešení, které bylo nakonec nejúspěšnější. Jenže nemůžu. Předepsané lhůty pro připomínkování a odvolání jsou neúprosné. Vše je tak pomalejší, ale nedá se s tím nic dělat. Nerad bych, aby nějaký detail formálně soutěž shodil,“ podotkl spoluautor návrhu.

Kvůli tomu stále chybí tolik žádaný obrazový doprovod. Studie, náčrty a vizualizace, podle nichž by si lidé zvědaví na příští podobu středu jedenáctitisícového města udělali lepší představu.

Vyhráli architekti z Brna, porota jim ale vyčetla schody u radnice

Jisté je, že porota pod vedením architekta a herce Divadla Sklep Davida Vávry udělila první příčku triu David Mikulášek, Linda Boušková, Filip Musálek jednomyslně. S vítězstvím přišla i finanční odměna 150 tisíc korun.

Tvůrci působí podle dostupných informací v Brně. Mikulášek tam vyučuje na Fakultě architektury Vysokého učení technického jako odborný asistent.

Porotě se líbil hlavně citlivý přístup trojice autorů k centru města, zachování starých stromů, řešení dopravy. Ovšem i k vítěznému návrhu měla připomínky.

„Kriticky je hodnocena terénní manipulace v předradničním prostoru. Vnášení nových překážek pro volný pohyb chodců, kterými nové schody bezpochyby jsou, považuje porota za zbytečné. A to i navzdory zkvalitnění vchodu do radnice. K uvážení je navržená velikost plochy velkoformátové dlažby v prostoru před radnicí a její jednotný modul. Inspirativní je zacházení se světelnou scénou,“ vyslovili se porotci.

Zároveň doporučili autorům ve spolupráci s dopravními policisty například i zvýšit počet parkovacích míst uvnitř náměstí.

Kdo razantně omezil vjezd automobilů do centra, neuspěl

Hluboko v poli poražených naopak skončily návrhy, které buď příliš razantně omezily vjezd do centra - doprava byla klíčovým motivem celého klání. A nebo ty, které měly nelogické uspořádání zeleně či laviček.

Architekt a herec David Vávra v nové hradecké knihovně, kterou navrhl.

Architekt a herec David Vávra.

V protokolu zaznívají i věty jak vystřižené ze Šumných měst, pořadu Davida Vávry o architektuře. Je z nich tak patrný Vávrův vliv na konečnou podobu textu.

„Návrh se snaží lísat svou rétorikou, která však nenachází odraz ve formálních gestech. Práce s vegetačními prvky nepřesvědčuje. Až manýristický způsob grafiky dlažby není pro místo vhodný,“ schytali to někteří účastníci.

Veřejnost návrhy uvidí na výstavě až v polovině září

Ve shrnutí k dopravě porotci navrhli několik bodů, které bude nutné při dolaďování finální verze respektovat. Hlavní je vymýtit zbytečný průjezd přes náměstí.

„Základním předpokladem je zajištění kapacitní parkovací plochy v areálu Svitu s pěším propojením na náměstí,“ uvedli.

Do nejužšího centra se i nadále bude vjíždět jednosměrnou Vrchoveckou ulicí. „Vozidla, která zajedou do nově zjednosměrněné Radnické ulice, budou mít umožněn výjezd do okružní křižovatky ulic Hornoměstská a Třebíčská,“ určuje dále porota.

Ulicemi Vrchovecká, Radnická, Kostelní a Komenského se bude jezdit povinně jen třicítkou. A nový způsob vedení dopravy zredukuje otáčení a couvání u základní školy v Komenského ulici. Zde se také rozšíří chodník.

Na druhém místě soutěže se mezi šestnácti účastníky umístili Miroslav Cikán a Radek Novotný z MCA Atelieru. Ti dostali odměnu 120 tisíc korun. Třetí pak skončila čtveřice Lucie Kadrmanová Chytilová, Tomáš Kopecký, Richard Ott a Anita Prokešová s odměnou 100 tisíc.

Veřejnost uvidí návrhy zblízka na výstavě, která začne 12. září. Uskutečnit se má i veřejná diskuse s porotci a vítězi soutěže. Revitalizace středu Velkého Meziříčí bude stát bez sítí kolem 50 milionů korun.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz