Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lísání rétorikou, formální gesta. David Vávra posuzoval návrhy náměstí

  13:33aktualizováno  13:33
Ve Velkém Meziříčí zveřejnili nové podrobnosti a výsledky architektonické soutěže na přeměnu centra města. Hodnocení jak ze svých Šumných měst předložil architekt a herec Divadla Sklep Davida Vávry, který byl předsedou poroty. Kvůli odvolacím lhůtám však zatím chybí doprovodné obrázky.

Náměstí ve Velkém Meziříčí. | foto: Archiv MAFRA

Brněnský architekt David Mikulášek by rád okomentoval návrh nové podoby centra Velkého Meziříčí, jenž vytvořil společně se dvěma kolegy. A který v anonymním hodnocení nadchl členy poroty architektonické soutěže natolik, že zvítězil.

„Moc bych chtěl říct víc, popsat svými slovy, jaké myšlenky nás vedly k řešení, které bylo nakonec nejúspěšnější. Jenže nemůžu. Předepsané lhůty pro připomínkování a odvolání jsou neúprosné. Vše je tak pomalejší, ale nedá se s tím nic dělat. Nerad bych, aby nějaký detail formálně soutěž shodil,“ podotkl spoluautor návrhu.

Kvůli tomu stále chybí tolik žádaný obrazový doprovod. Studie, náčrty a vizualizace, podle nichž by si lidé zvědaví na příští podobu středu jedenáctitisícového města udělali lepší představu.

Vyhráli architekti z Brna, porota jim ale vyčetla schody u radnice

Jisté je, že porota pod vedením architekta a herce Divadla Sklep Davida Vávry udělila první příčku triu David Mikulášek, Linda Boušková, Filip Musálek jednomyslně. S vítězstvím přišla i finanční odměna 150 tisíc korun.

Tvůrci působí podle dostupných informací v Brně. Mikulášek tam vyučuje na Fakultě architektury Vysokého učení technického jako odborný asistent.

Porotě se líbil hlavně citlivý přístup trojice autorů k centru města, zachování starých stromů, řešení dopravy. Ovšem i k vítěznému návrhu měla připomínky.

„Kriticky je hodnocena terénní manipulace v předradničním prostoru. Vnášení nových překážek pro volný pohyb chodců, kterými nové schody bezpochyby jsou, považuje porota za zbytečné. A to i navzdory zkvalitnění vchodu do radnice. K uvážení je navržená velikost plochy velkoformátové dlažby v prostoru před radnicí a její jednotný modul. Inspirativní je zacházení se světelnou scénou,“ vyslovili se porotci.

Zároveň doporučili autorům ve spolupráci s dopravními policisty například i zvýšit počet parkovacích míst uvnitř náměstí.

Kdo razantně omezil vjezd automobilů do centra, neuspěl

Hluboko v poli poražených naopak skončily návrhy, které buď příliš razantně omezily vjezd do centra - doprava byla klíčovým motivem celého klání. A nebo ty, které měly nelogické uspořádání zeleně či laviček.

Architekt a herec David Vávra v nové hradecké knihovně, kterou navrhl.

Architekt a herec David Vávra.

V protokolu zaznívají i věty jak vystřižené ze Šumných měst, pořadu Davida Vávry o architektuře. Je z nich tak patrný Vávrův vliv na konečnou podobu textu.

„Návrh se snaží lísat svou rétorikou, která však nenachází odraz ve formálních gestech. Práce s vegetačními prvky nepřesvědčuje. Až manýristický způsob grafiky dlažby není pro místo vhodný,“ schytali to někteří účastníci.

Veřejnost návrhy uvidí na výstavě až v polovině září

Ve shrnutí k dopravě porotci navrhli několik bodů, které bude nutné při dolaďování finální verze respektovat. Hlavní je vymýtit zbytečný průjezd přes náměstí.

„Základním předpokladem je zajištění kapacitní parkovací plochy v areálu Svitu s pěším propojením na náměstí,“ uvedli.

Do nejužšího centra se i nadále bude vjíždět jednosměrnou Vrchoveckou ulicí. „Vozidla, která zajedou do nově zjednosměrněné Radnické ulice, budou mít umožněn výjezd do okružní křižovatky ulic Hornoměstská a Třebíčská,“ určuje dále porota.

Ulicemi Vrchovecká, Radnická, Kostelní a Komenského se bude jezdit povinně jen třicítkou. A nový způsob vedení dopravy zredukuje otáčení a couvání u základní školy v Komenského ulici. Zde se také rozšíří chodník.

Na druhém místě soutěže se mezi šestnácti účastníky umístili Miroslav Cikán a Radek Novotný z MCA Atelieru. Ti dostali odměnu 120 tisíc korun. Třetí pak skončila čtveřice Lucie Kadrmanová Chytilová, Tomáš Kopecký, Richard Ott a Anita Prokešová s odměnou 100 tisíc.

Veřejnost uvidí návrhy zblízka na výstavě, která začne 12. září. Uskutečnit se má i veřejná diskuse s porotci a vítězi soutěže. Revitalizace středu Velkého Meziříčí bude stát bez sítí kolem 50 milionů korun.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Najdete na iDNES.cz