Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dosluhující hala má další naději. Jihlavu by přišla na 565 milionů

  13:49aktualizováno  13:49
Kotel domácích fanoušků za brankou a kapacita hlediště těsně nad pěti tisíci diváky. Tak by měl vypadat podle nové studie Horácký zimní stadion v Jihlavě. Pokud tedy najde podporu u zastupitelů. O novém návrhu budou hlasovat na počátku listopadu a už teď někteří dávají najevo nespokojenost.

Průčelí z Tolstého ulice se úplně promění. Místo jednoho centrálního schodiště zde nyní architekti navrhují dvě. | foto: Magistrát města Jihlavy

Je to první krok k tomu, aby se s Horáckým zimním stadionem něco dělo, shodují se nad novou studií jeho rekonstrukce jihlavští komunální politici. Soulad ovšem už nepanuje nad tím, zda jde o krok dostatečný.

Co také obsahuje studie rekonstrukce stadionu

  • Celková kapacita 5 250 diváků (kotel domácích fanoušků - 880 míst na stání za brankou směrem k vysoké škole, pět VIP boxů - celkem 80 míst, teleskopické části tribun - 670 míst)
  • Součástí haly má být i 23 šaten pro hráče, trenéry a rozhodčí.
  • Stadion má fanouškům nabídnout také šest bufetů a vyšší kapacitu toalet.
  • Počítá se na něm i s místy pro televizní kamery, komentátory, místností pro videorozhodčího a policii.
  • V přístavbě na rohu ulic Tolstého a Jiráskova má vzniknout také tělocvična.

„Podle mého studie splňuje vše, co měla. Jsou tam všechny věci, které jsme chtěli,“ říká náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD) o práci dvojice architektů Antonín Buchta - Vladimír Žák.

Základní zadání, které od magistrátu coby majitele haly dostali, znělo: vzít hotový a zhruba osm let starý projekt a navrhnout v něm takové úpravy, aby se nemuselo znovu žádat o stavební povolení. To už projekt má, ale vzhledem k časové prodlevě od jeho vydání přestaly plány plně vyhovovat.

Nová studie například počítá s tím, že se kotel domácích fanoušků přesune ze svého tradičního místa naproti východu z kabiny hokejové Dukly na tribunu za branku směrem k Tolstého ulici.

Stadion by měl také splňovat všechna kritéria pro extraligové zápasy, své místo na něm tak bude mít i místnost pro videorozhodčího. „Hala bude přizpůsobená tomu, aby se v ní mohly konat také koncerty. Sice to bude komplikované, ale půjde to,“ tvrdí architekt Buchta.

Opozice chce oponentury. Ale návrh není s čím srovnávat

S tím, že by se nyní hotová studie vzala, upravil se podle ní původní projekt a začalo se stavět, však nejsou všichni jihlavští zastupitelé zcela smířeni. „Studie teď musí projít oponenturami, velice pečlivým zvážením pro a proti, porovnáním s jinými variantami i jinými městy a důkladným posouzením všech dopadů,“ tvrdí například Miroslav Tomanec (Forum Jihlava).

Jenže magistrát nemá moc s čím srovnávat, žádná jiná varianta není tak detailně rozpracovaná. A to i přesto, že se o to letos na podzim někteří zastupitelé snažili. Daniel Mayer (ANO) se i s podporou Výborného pokusil přimět své kolegy, aby nechali udělat také studii takzvané malé rekonstrukce. Při ní by se opravilo jen to nejnutnější.

„Pak bychom měli srovnání, jak by obě varianty vycházely ekonomicky. A to i po stránce provozních nákladů,“ podotýká Mayer.

Jako nejvýznamnější vstupní brána na zrekonstruovaný Horácký zimní stadion má...
Hala má pojmout celkem 5 250 diváků. Většina z nich bude sedět na čalouněných...

Právě jemu se hodně nelíbí cena, za niž by měla být celá rekonstrukce pořízena. Demoliční práce podle předběžných propočtů vycházejí na zhruba 60 milionů korun. Samotná stavba pak na dalších 505 milionů. Přitom pro Mayera je stropem částka, která se pohybuje v rozmezí 400 až 450 milionů korun.

„Město má ve svém rozpočtu zhruba 90 milionů korun na veškeré investice. A pokud má vynaložit 600 milionů na jednu halu, kde pak máme další městskou infrastrukturu? Z čeho ji zaplatíme?“ zamýšlí se.

Podle Mayera by si měl magistrát udělat výhled nutných investic na následujících deset let a podle něj si určit i finanční strop pro přestavbu Horáckého zimního stadionu.

Primátor Rudolf Chloupek se dříve nechal slyšet, že už nyní má město na halu v rezervě připraveno okolo 130 milionů korun.

S podporou váhají i někteří koaliční zastupitelé. A čas tlačí

O budoucnosti studie budou zastupitelé rozhodovat první listopadový den. Mají se vyjádřit k tomu, zda splnila svůj záměr. „Pokud bude chtít vedení města tuto investici natvrdo schválit, tak pro to ruku nezvednu,“ přiznává už nyní Mayer.

S podporou váhá i zastupitel za vládnoucí ODS a architekt David Beke, jemuž se nelíbí zejména architektonické a technické řešení studie. „Byl bych rád, kdybych tu stavbu nemusel podpořit a udělal to někdo za mě, třeba z opozice. Abych se nezpronevěřil tomu, co v profesním životě prosazuju,“ tvrdí Beke.

Zastupitelé by zároveň měli jmenovat pracovní skupinu, která bude přípravy rekonstrukce koordinovat. Pravděpodobně v ní mimo jiných zasednou náměstek primátora Výborný a architekt Buchta.

Město ohledně rekonstrukce stařičké haly tlačí čas. V roce 2019 končí životnost střechy. Navíc si Jihlava dělá ambice, že by mohla na přelomu let 2019 a 2020 spolupořádat mistrovství světa hokejistů do 20 let.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz