Za zdobenou výlohou je prázdno. Tradiční obchod v centru Jihlavy zavřel. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Další tradice padla. Po Baťovi zavřelo i lahůdkářství v centru Jihlavy

  • 9
V centru Jihlavy skončil letos další obchod s tradicí trvající desítky let. Po Baťovi je to lahůdkářství v Benešově ulici, jehož posledním provozovatelem byla Jednota Třešť.

Dům v pěší zóně patří magistrátu, jenž odstoupil od smlouvy s Jednotou kvůli dluhům. "Jednalo se o neplacení nájemného za několika měsíců," upřesnil šéf majetkového odboru radnice Petr Štěpán.

Třešťská Jednota je od září v likvidaci. Lahůdkářství provozovala dva roky. Město nyní bude hledat nového nájemce prostor.

Přitom v letech 1991 až 2010 lahůdkářství prosperovalo a těšilo se velkému zájmu zákazníků. V té době obchod provozoval Petr Sýkora. Nabízel spoustu druhů salátů a uzenin od prověřených zdejších výrobců.

Prodejnu vydražil s kamarádem

Před dvěma roky se však kvůli věku rozhodl, že z Benešovy ulice odejde. "Jsem už důchodce, táhne mi na šestašedesát," vysvětlil hlavní důvod svého odchodu.

Obchodování však dodnes úplně neopustil. Stále ještě má stánek s občerstvením ve Starých Horách blízko železničního přejezdu. Ten postavil před dvaceti lety.

Petra Sýkoru mrzí, že lahůdkářství v centru zaniklo. "Myslel jsem si, že si z toho Jednota udělá reprezentativní prodejnu. Nepočítal jsem s tím, že to takhle dopadne," řekl.

Obchod v Benešově ulici vydražil v roce 1991 s kamarádem. Za socialismu fungovala prodejna pod hlavičkou podniků Pramen a Potraviny. Starší zákazníci Petru Sýkorovi připomínali, že tam byli zvyklí chodit pro lahůdky dlouhá léta.

Největší nápor zažívalo lahůdkářství za působení Petra Sýkory kolem poledne, když měli lidé z úřadů a firem pauzy na oběd. Nejvíce si kupovali vlašský či pařížský salát a česnekovou pomazánku.

Město do domu investovalo, nechalo například udělat nový dřevěný štít prodejny. "Každý týden jsem to umýval a voskoval, dnes je tam vidět i mech. Často jsem myl výlohu, až se mě někteří ptali, proč na to nemám personál. A chodník před prodejnou byl vždy čistý včetně zimy. Vysekávali jsme i led, aby byla čistá dlažba," popsal Sýkora, jak se o obchod staral.

Poslední měsíce byly jako u snědeného krámu

Zákazníci si ho stále pamatují, jak po obchodě chodil v bílém plášti. Když teď kolem bývalého lahůdkářství jde, tak nemá dobrý pocit. Ví, že poslední měsíce před zavřením už to tam v regálech vypadalo spíše jak u snědeného krámu.

"Přitom zákazník vybírá očima. Obchodovat se musí umět," dodal živnostník.

V minulém století ovšem nebylo v domě číslo 17 v Benešově ulici pouze lahůdkářství. Před více než sto lety tam sídlilo zámečnictví. A třeba v roce 1933 obuvnictví. Zástupce ředitelky Státního okresního archivu Jihlava Petr Dvořák našel zápis z tohoto roku, který to dokládá.

Baťa skončil v lednu

Lahůdkářství není jediná letos ukončená prodejní tradice v Jihlavě. V lednu skončila na Masarykově náměstí firma Baťa v prodejně, kterou postavila již za první republiky. Dnes je tam drogerie a Baťa prodává boty v City Parku.

"Nic není navěky. Vývoj jde kupředu. V centru nejsou prázdná místa, ale mění se struktura obchodů," komentoval změny primátor Jaroslav Vymazal.