Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O jihlavském stadionu rozhodne cena přestavby, dokončuje se další projekt

  17:53aktualizováno  17:53
Architekti dokončují studii rekonstrukce Horáckého zimního stadionu. Ta by měla proběhnout podle již vydaného stavebního povolení. Otázkou však zůstává financování prací. Původní projekt byl totiž mnohem dražší, než je současný strop mnohých zastupitelů.

Jihlava měla už před osmi lety na rekonstrukci stadionu zpracován kompletní projekt. Neuskutečnil se. | foto: Magistrát Města Jihlavy, Petr Lemberk,  MAFRA

Necelé dva týdny zbývají do chvíle, než předstoupí architekti Antonín Buchta a Vladimír Žák před jihlavské radní a ukážou jim svoji studii rekonstrukce Horáckého zimního stadionu.

„Už je prakticky hotová, zbývá dodělat pouze pár dílčích věcí,“ hlásí první jmenovaný.

Základní zadání, které od magistrátu, jenž je majitelem haly, dostal, přitom nebylo úplně jednoduché. Měl vzít hotový a zhruba osm let starý projekt Vladimíra Žáka a navrhnout v něm takové úpravy, aby se nemuselo znovu žádat o stavební povolení. To už Žákův projekt má, ale vzhledem k časové prodlevě od jeho vydání, přestaly plány plně vyhovovat.

Výhodou tohoto postupu má být jeho rychlost. V roce 2019 totiž skončí životnost současné střechy Horáckého zimního stadionu. Při novém stavebním řízení by hrozilo, že se tento termín nestihne.

„Pracuji s tím, že nové stavební povolení nebude potřeba. Vycházím z toho, že jsme si na jedno jednání pozvali šéfa odboru výstavby, kterému jsme podrobně vysvětlili, k jakým změnám dochází, že projekt je, co se týče vnitřních dispozic úplně nový. A on řekl, že úmluva prostě platí a žádat o nové povolení nebude potřeba,“ ujišťuje Buchta, že jím navrhované úpravy nespustí nový administrativní proces.

Nová arena by mohla hostit hokejový šampionát juniorů

Navíc městská rada si na sebe upletla další časový bič, i když zatím ne příliš závazný. Jihlava totiž zvažuje kandidaturu na jedno z pořadatelských měst mistrovství světa juniorů v ledním hokeji, které bude Česká republika hostit na přelomu let 2019 a 2020.

Podle Buchtovy studie by ze současného zimního stadionu měly zbýt pouze dva podélné skelety. Vše ostatní půjde pryč, včetně sypaných tribun, a postaví se znovu.

„Budou tam všechny potřebné šatny pro hokejisty, vybavení pro diváky jako záchody a bufety. Hala bude přizpůsobená tomu, aby v ní mohly probíhat i koncerty. Sice to bude komplikované, ale půjde to,“ tvrdí Buchta. Ten při práci na studii spolupracoval s jednatelem Dukly Jihlava Bedřichem Ščerbanem, jehož požadavky se snažil zohlednit.

Kapacitu stadionu ještě architekt definitivně spočítanou nemá, ale měla by překročit hranici pěti tisíc diváků, která je potřebná pro to, aby se zde mohla hrát nejvyšší hokejová soutěž.

Pro zastupitele bude rozhodující cena rekonstrukce

Co ještě také není definitivně spočítáno, jsou náklady na celou rekonstrukci. „Rozpočet ještě není. A i kdyby byl, tak vám ho v současné chvíli neprozradím,“ uvedl Buchta.

Celková cena bude v přístupu městských zastupitelů, kteří o budoucnosti Horáckého zimního stadionu budou rozhodovat, klíčová. A může se stát hlavní překážkou, na níž se rekonstrukce minimálně zpozdí, ne-li úplně zastaví. Už nyní zaznívají jasné cifry, které by investice do haly neměly překročit.

„Pro mě je jasným stropem částka 450 milionů korun bez daně. A tím myslím celkové náklady včetně například světelné tabule,“ tvrdí opoziční zastupitel Daniel Mayer (ANO).

Podle něj si městská pokladna nemůže v současné době vyšší částku dovolit. „Město má ve svém rozpočtu zhruba 90 milionů korun na veškeré investice. To je maximum, co může ročně investovat do rozvoje svých škol a podobně. A nedovedu si představit, že bychom kvůli nové hale na osm let zmrazili veškeré investice ve městě. To se mi zdá velmi nepřiměřené.“

S podporou kraje mohou zamávat víkendové volby

Mayer při svých kalkulacích vychází z částky, s níž se počítalo při realizaci původního Žákova projektu. Ta se pohybovala okolo 700 milionů korun.

„Zeptal jsem se pana architekta Buchty, zda nám studie řekne konečnou cenu rekonstrukce zimního stadionu. Byl jsem ujištěn, že ne, že to bude vždy jen odhad. V tom případě musíme vycházet ze současného projektu pana Žáka, který nám říká, že nás to vyjde na 780 milionů korun,“ varoval už v červnu náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

„Nyní máme připraveno 130 milionů korun a máme přislíbenou podporu od kraje od 60 do 120 milionů korun,“ naznačil před časem možnosti financování primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Jenže už na konci tohoto týdne proběhnou volby do krajského zastupitelstva a nově zvolená politická reprezentace nemusí mít tolik pochopení pro sliby svých předchůdců. I proto je stále ve hře i varianta jakési „malé rekonstrukce“, například do 150 milionů korun. Při ní by se opravila střecha a udělaly další nezbytné práce.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Najdete na iDNES.cz