Rudolf Špaček před dalešickým pivovarem. | foto: Petr Večeřa, MF DNES

Vozit led z dálky? Ne, v dalešickém pivovaru rozhodli kdysi jinak

  • 0
Dalešice se chystají na srpnové oslavy v pivovaře. Místní kronikář Rudolf Špaček na nich představí i unikátní materiály, které za dlouhé roky shromáždil. Díky nim se návštěvníci dozví spoustu zajímavostí z historie pivovaru i samotné obce.

Hned tři pivovarské oslavy chystají na polovinu srpna v Dalešicích. Plno práce má teď i místostarosta a kronikář Rudolf Špaček. Připravuje totiž výstavu ze svého bohatého archivu. Není divu, že se o pivovar zajímá. Ze svého domku ho má rovnou na očích.

Pivovar před rokem 1920, ještě s jedním komínem.

Pečlivě sbírá staré výstřižky, fotografie, ale i kroniky. A to nejen o pivovaru, ale celém městysi Dalešice a okolí. Pivovar Dalešice má bohatou historii. Založen byl nejspíš koncem 16. století. Uzavřel se v roce 1977. Po dalším čtvrtstoletí však znovu ožil.

Co všechno si tedy v Dalešicích vlastně připomínají? "Ze všeho nejdříve významnou událost, ke které došlo před 130 lety. To v roce 1882 koupil zdejší panství Antonín Dreher mladší a začalo se s průmyslovou výrobou piva," uvádí Špaček.

Dreherův otec byl vídeňský velkopodnikatel. Začal podnikat prakticky s prázdnými kapsami a věnem své ženy. V roce 1840 poprvé uvařil spodně kvašené pivo a postupně se stal největším pivovarníkem v Evropě. Ceny sklízel na předních soutěžích, a dokonce za své pivo získal rytířský kříž Řádu Františka Josefa. Podnikal i na Žatecku.

O pivovar se staral farář i statkář

Syn Antonín Dreher mladší zdědil podnik v roce 1870 a právě v roce 1882 koupil dalešický pivovar. Místní připomínají, že zaváděl spoustu novinek - například umělé chlazení, aby se nemusel vozit led z velké dálky. Toto vymyslel Carl von Linde.

Pivovarský komplex Dalešice oslavil před dvěma roky 30. výročí od vzniku filmu Jiřího Menzela Postřižiny

Pro dalešický pivovar bylo zajímavé i období první republiky. Pivovar byl zestátněn a hrotovický farář Tomáš Sec (později předseda správní rady pivovaru) a statkář Josef Votava se přičinili o to, aby pivovar připadl do správy Zemědělské jednoty Hrotovice.

Votava povýšil na ředitele a zařídil na obnovu a modernizaci pivovaru tehdy obrovskou půjčku 1,2 milionu korun. Záruku za půjčku převzal Starobrněnský pivovar, který za to získal v roce 1929 podíl v zemědělské jednotě.

Partneři to ale nebyli ideální. V roce 1943 vyvíjel brněnský pivovar snahu získat celou hrotovickou jednotu. Zástupci družstva ale učinili protinávrh, že vykoupí podíl od Starobrna a německá okupační správa brněnského pivovaru si raději vzala od Hrotovických přes půl milionu korun.

Rozvoz piva po regionu pivovarským autem. Muž se zástěrou je Otakar Stejskal, v současnosti s 93 lety druhý nejstarší žijící občan Dalešic.

Vlastníkům šlo o peníze v první řadě. Zatímco na chudém domkáři, který používal cestu pivovaru jako přístup k domku, se tvrdě vymáhal pětikorunový roční poplatek, vedení si schvalovalo ve třicátých letech tisícové roční odměny. Ostatně stačí se podívat do knihy vedené od roku 1934, kdy byl předsedou správní rady pivovaru zmiňován Sec. "Pivovar kupovat bude ječmen od toho komisionáře, který dá více na provizi…" ukázal kronikář Špaček zápis z 2. srpna 1936.

Hlavní oslavy trojího výročí se chystají na 19. srpna 2012. O dni otevřených dveří budou k vidění kromě jiného i unikátní historické materiály, které shromáždil Rudolf Špaček.