Třebíč

Třebíč | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Od Dalešické přehrady zamiřte do Třebíče, předvádí židovské tradice

  • 0
Pokud trávíte v okolí Dalešické přehrady více dní a počasí se nehodí úplně na koupání, můžete se vydat na výlet do nedaleké Třebíče. Tamní Židovská čtvrť o víkendu nabídne kostýmované prohlídky a v ulicích bude znít klezmer. Na přelomu července a srpna se tu uskuteční festival židovské hudby.

Třebíčská Židovská čtvrť a Židovský hřbitov jsou společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa od roku 2003 zapsány do prestižního seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Židovské město bude v příštích dnech hodně žít.

 "Od pátku 13. do neděle 15. července ožije celá židovská čtvrť atmosférou let minulých. Křivolaké uličky rozezní veselé i tesklivé klezmerové melodie v podání hudebníků z Mackie Messer bandu z Turnova. Speciální kostýmované prohlídky Domu Seligmanna Bauera dají nahlédnout do tradiční židovské domácnosti," uvedla Dáša Juráňová z třebíčské Zadní synagogy.

Další lákadlo přijde na řadu od 30. července do 4. srpna - festival Šamajim. "Po šest dní bude Zadní synagogou znít židovská muzika. Na výběr bude jazz, klezmer, tradiční, lidové i liturgické písně v podání kapel z Maďarska, Slovenska i České republiky," vyjmenovala Juráňová.

Široká bude rovněž nabídka přednášek, které například přiblíží, jaké jsou úkoly ženy v židovské rodině nebo jaké jsou zákony manželství, rozvodu, vdov nebo zákony sexuální.

Přiláká i architektura

Jinak by si návštěvník neměl nechat ujít 75 metrů vysokou městskou věž s přístupným ochozem a jedno z největších náměstí v České republice (Karlovo s rozlohou 22 tisíc metrů čtverečních - s renesančními domy).

Jak se dostat do Třebíče

Z Dalešic: autobusem přímo do Třebíče, nebo lodí do Koněšína a odtud pěšky k vlaku do Studence nebo Vladislavi

Z Hartvíkovic: autobusem přímo do Třebíče, nebo to jde vzít i přes Náměšť nad Oslavou a dál se svézt vlakem

Z Koněšína: autobusem do Třebíče, nebo pěšky k vlaku do Studence či Vladislavi

Na kole: na Třebíčsku je více než 40 značených cyklotras a v okolí přehrady je k dispozici také Energetická nebo Pivovarská cyklotrasa.

Na Karlově náměstí stojí třeba na západní straně u Jihlavské brány budova bývalé městské spořitelny vytvořená jedním z našich nejvýznamnějších architektů Bohuslavem Fuchsem. Jde o dům s typickými prvky funkcionalistické architektury.

Dalším významným architektem je Josef Gočár, který vyprojektoval v rondokubistickém stylu čtyřpatrovou budovu uměleckoprůmyslových závodů nad vlakovým nádražím.

Areál bývalé obuvnické firmy BOPO v Třebíči.

Architektonicky zajímavý je i areál někdejších Baťových závodů v Borovině tvořený kombinací železobetonového skeletu, režného cihlového zdiva a velkých prosklených ploch. Stavební projekt v tomto případě vytvořil vedoucí Baťovy zlínské projekční kanceláře Vladimír Karfík.

V areálu teď vzniká náročnou rekonstrukcí "Nová Borovina" pro bydlení, technické muzeum i prostor pro pořádání kulturních akcí.

Přehlédnout se nedá pochopitelně třebíčský zámek, který ale prochází v současné době rekonstrukcí. Jen kousek od něj byla začátkem letošního léta obnovena tradice vaření třebíčského piva a v areálu třebíčského minipivovaru je i malé muzeum automobilů.