Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na cyklostezce jsou zase kameny. Už tam zůstanou, říká majitel pozemku

  8:20aktualizováno  8:20
Na jedné straně vlastník pozemku, který si hodlá oplotit kus cyklotrasy vedoucí z Jihlavy až do Rakouska, na druhé vedení obce, rozhořčení cyklisté a majitelé chat. Celý spor o cestu u Velkého Beranova pomalu ale jistě směřuje k soudní dohře.

Cyklisté proplétající se kolem obrovských kamenů, bruslaři snažící se o totéž a rodiče, kteří si přes hradbu z balvanů předávali kočárek i s dítětem. Takový pohled byl o prodlouženém víkendu k vidění na cyklostezce vedoucí z Jihlavy do rakouského Raabsu.

Majitel úseku u Velkého Beranova Rostislav Prokeš totiž cyklotrasu znovu zahradil velkými kameny. A­ stejně jako už mnohokrát argumentuje tím, že je to jeho právo, neboť se jedná o soukromý pozemek.

Fotogalerie

„Tahle záležitost se táhne už roky. Poprvé jsem žádal o objízdnou trasu kvůli těžbě v roce 2013, jenže všichni si mě furt přehazují jak horký brambor,“ zlobí se Prokeš. „Já do svého lesa nemůžu sáhnout pilou, protože kdybych to udělal, tak dole někoho zabiju. Denně mi utíká pět kubíků dřeva. Jen si to spočítejte,“ argumentuje.

Proto se rozhodl, že kameny už­ na cestě u Bradla zůstanou. „Proč bych je měl odklízet, já si to tam čistím kvůli stavbě oplocenky. Je to můj pozemek,“ trvá na svém.

Turistům, cyklistům ani chatařům se ale jeho postoj ani trochu nelíbí. „Mám na stole desítky stížností a nevím, co s tím mám dělat,“ zoufá si Jan Plevčík, starosta Velkého Beranova, pod který problematický úsek cesty spadá.

„Kraj nám to vzal, dal to na starost magistrátu v Jihlavě a ten si rozhoduje, jak chce. Stejně jako odbor životního prostředí. A celé to končí tak, že lidi pak kvůli cyklostezce nadávají mně,“ rozčiluje se.

Je to tady jako v Kocourkově, zlobí se starosta

Magistrát Jihlavy se však od problému s cyklostezkou distancuje. „V ­podstatě to jde mimo nás. Ať už mimo Jihlavu, tak mimo dobrovolný svazek. My s tím nemáme absolutně nic společného. Aspoň o tom nevím,“ říká náměstek primátora pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal.

„Tohle si musí řešit obec Velký Beranov. A také majitelé objektů, které se v té lokalitě nachází. Nás to ­může tak akorát mrzet. Stejně jako všechny ostatní, protože je to nezodpovědné jednání toho člověka,“ dodává.

Žádný posun se tak v nejbližší době zřejmě v případu cyklotrasy očekávat nedá. „Opravdu nevím, co s tím,“ krčí rameny Plevčík. Hned vzápětí však už s pořádnou razancí dodává. „Nebo vlastně vím. Pokud kameny do úterka z cesty nezmizí, tak tam pošlu traktor a nechám je jednoduše odtáhnout,“ má jasno.

Jenže podobná hra už se ve zmiňovaném úseku předváděla několikrát. „Co vám mám povídat, je to Kocourkov. My kameny odtáhneme, on je zase naveze zpátky,“ rozčiluje se velkoberanovský starosta.

„Každopádně jinak to nepůjde a začneme se i soudit. Nic jiného dělat nemůžeme. S panem Prokešem se totiž mluvit nedá, protože u něj jsme všichni blbci, kteří se ho jenom snaží okrást,“ doplňuje Plevčík.

Sám Prokeš by prý celou věc vyřešil během chvilky. „Petrovický mlýn má pět přístupových cest a­ chatová oblast Kosov ještě o jednu víc. Tak nevím, proč tam musí vést sedmá. Ať prostě posunou značení o dvě stě metrů a je to. Chataři i cyklisti si jenom udělají objížďku do kopce,“ předkládá svoji variantu.

Květnová barikáda pana Prokeše

„To je s odpuštěním taková volovina, co on říká. K Petrovickému mlýnu jiná cesta nevede. Jet se tam dá jen z vrchu z Jeclova, ale ta cesta je hrozná. Navíc tam se to zase nelíbí paní Zimolové, které ten úsek patří,“ oponuje Plevčík. „My zkrátka musíme trvat na tom, že jde o účelovou komunikaci a tudíž, že část cesty u Bradla je pro všechny,“ hlásí.

„Nebrání jenom nám chatařům, ale všem svým sousedům, co mají lesy kolem. Ti nemají kudy odvážet popadané stromy. Je to prostě blázen,“ říká jeden z chatařů, který si nepřál být jmenován. Jeho identitu redakce zná.

Kromě kamenů se ale na cyklotrase objevily o víkendu také dva plakáty s textem: Toto je ta květnová barikáda pana Prokeše. Jejich součástí je navíc plná adresa, telefonní číslo majitele pozemku a výzva, aby mu lidé volali a ptali se, proč cestu kameny zatarasil. „Já to tam nedal a ani nevím, kdo by to mohl být. Každopádně mi to přijde vtipný, aspoň se něco děje,“ myslí si chatař.

„Ne, nikdo mi nevolal, ani nepřišel. A kdyby mi chtěl někdo nadávat, tak riskuje, že jednu dostane. Pokud ale přijde a bude mluvit věcně, tak mu ukážu všechny papíry, které k tomu mám. Předložím mu jeden po druhém,“ vzkazuje Prokeš.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 133 293 km, diesel
580 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz