Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nad cyklistkami se kdysi lidé pohoršovali, muži na kolech dostali bičem

  10:56aktualizováno  10:56
Listovat kronikou žďárských cyklistů, na to už si musíte vyhradit pěkných pár hodin. Cyklistika na Žďársku se začala formovat před 120 lety jako klub českomoravských velocipedistů Žďár na Moravě pod názvem Horák. A jeho minulost je rozhodně pestřejší než dnešek.

Otec Jiřího Štěpánka Václav startoval v Závodu míru, byl také státním trenérem a později rozhodčím. | foto: archiv oddílu cyklistiky

„Oficiálně byl spolek zaregistrován až o dva roky později, ale my bereme jako rozhodující rok 1896. První závody jsou však doložené už v roce 1878,“ připomíná současný předseda cyklistického oddílu TJ Žďár Jiří Štěpánek.

Fotogalerie

Drobný chlapík s postavou vrchaře pochází z cyklistické rodiny, jeho otec Václav startoval v Závodu míru, byl také státním trenérem a později rozhodčím.

Junior nyní opatruje veškeré oddílové relikvie – stovky fotek, plakáty i historické vybavení. Ovšem ty nejstarší dřevěné už mezi nimi nejsou. „Když se takové kolo drkotalo po cestách, plašilo koně, proto kočí z povozů občas po jezdcích práskali bičem,“ vypráví Štěpánek.

Problémy měly i první cyklistky. „Lidé se nad nimi pohoršovali. Byly sice oblečené od hlavy až k patě, ale při šlapání se jim vyhrnovaly dlouhé sukně ke kolenům. Některé kvůli tomu dostaly hrábkami třeba od žen, které kolem cest hrabaly trávu. Takhle se to traduje, ale já to už nezažil,“ říká s úsměvem.

Jeden šlapal, druhý běžel vedle

Nadšení velocipedisté se museli potýkat i s jinými problémy – nedostatkem kol. „Takže se při tréninku střídali tak, že jeden šlapal na kole a druhý vedle něj běžel, po nějaké době se vystřídali, byli to takoví průkopníci duatlonu,“ glosuje Jiří Štěpánek.

Tyhle potíže průkopníků jsou pryč: dámy v upnutých trikotech vzbuzují spíše obdiv a závodníci mají i více kol. Jen vozky s biči vystřídala troubící auta.

V poslední době se zdá, že nejlepší roky mají nástupci spolku Horák za sebou. „Mívali jsme přes sedmdesát členů, dnes oficiálně pouze osm registrovaných,“ srovnává s hořkostí.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Důvodů je hned několik. Například vznik dalších amatérských klubů v okolí nebo nárůst dopravy na silnicích, který tlačí cyklisty do terénu.

„V sedmdesátých a osmdesátých letech jsme dělávali kolem deseti závodů ročně,“ počítá šéf cyklistů. Žďárští organizovali časovku do Vojnova Městce a­ zpět, etapový závod přes Žďárské vrchy, O pohár škrdlovických skláren, cyklokros kolem Zelené hory nebo městské kritérium.

Všechno odnesl čas. Činnost oddílu se smrskla na dětské závody, otevření silnic, ukončení sezony a tradiční Novoroční vyjížďku. „Finančně na víc nemáme, jsme vděční za každého sponzora. Na závod profesionálů bychom museli sehnat minimálně sto tisíc korun. Z velkých akcí je tady pouze etapový závod Vysočina organizovaný firmou Milana Plocka,“ říká Štěpánek.

Kromě financí mají organizátoři také plné ruce práce se sháněním nejrůznějších povolení. „Organizátorům dá příprava takových závodů strašně zabrat. Pro představu: když jsem vyřizoval mistrovství Evropy kategorie veteránů, potřeboval jsem celkem dvaadvacet povolení,“ počítá šéf oddílu, jenž se organizačně podílel na ME Masters v letech 2007 až 2012.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz