Cvičení hasičů a záchranářů u Náměště nad Oslavou simulovalo pád vrtulníku na...

Cvičení hasičů a záchranářů u Náměště nad Oslavou simulovalo pád vrtulníku na panelový dům. Neštěstí si podle scénáře vyžádalo desítky zraněných a mrtvých. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vrtulník se cvičně zřítil na panelák, umělá krev tekla proudem

  • 5
Umělá krev, trosky, nářek zraněných, dým, i občasné exploze. Tak to dopoledne vypadalo ve vojenském prostoru u Náměště nad Oslavou. Hasiči, policisté, vojáci a zdravotníci tam měli letošní největší společné cvičení na Vysočině s názvem Letadlo 2014. Simulovali pád vrtulníku na panelák.

Do akce se zapojilo celkem 170 lidí, dvanáct hasičských jednotek i dva vrtulníky záchranky. Ti všichni zasahovali vojenského vrtulníku s tunou paliva a lehkou výzbrojí na palubě, který podle scénáře spadl do obydlené zóny na panelák plný lidí.

Bilance byla tragická. Tři z pěti členů posádky a dva civilisté zemřeli. Dalších pětapadesát lidí je různě těžce zraněných.

Svědek simulované nehody telefonuje na tísňovou linku. Do pěti minut je na místě první hasičský vůz. Velitel zásahu to nemá vůbec jednoduché.

"Musí v takové chvíli s chladnou hlavou rychle získat přehled. Krom toho, že mu před očima umírají lidé a hoří, zároveň se mezi troskami povaluje munice. Palivo a zbraně jsou největším rizikem bezprostředně po pádu vrtulníku. Hořící plasty zase uvolňují jedovaté zplodiny, barák má narušenou statiku," vypočítává vyšetřovatel leteckých nehod Josef Bejdák, který je na cvičení přizvaný jako pozorovatel.

Minutu dvě po hasičích přijíždějí sanitky a další vozidla hasičů. Pomáhá armáda a policie. Záchranáři třídí oběti katastrofy, které přežily, podle toho, jak vážná jsou jejich zranění. Krom sanitek jsou v pohotovosti vrtulníky záchranky. Desítky zraněných míří do třebíčské nemocnice, kde už se chystají desítky lékařů a sester na velký nápor.

Minuty letí, všechno musí být dokonale koordinované. Policisté například zajišťují, aby byly pro sanitky dobře průjezdné evakuační trasy. Na místo musí kvůli vybuchující munici přijet speciální zařízení, takzvaný balistický štít, aby mohli záchranáři pracovat v relativním bezpečí.

Důležitou roli hrají figuranti. "Někteří demonstrují poranění, jiní jsou v šoku, dezorientovaní, zaklínění v troskách nebo uvěznění v sutinách domu," zmínila ředitelka krajské záchranky na Vysočině Vladislava Filová. Vše vypadá velmi autenticky. Aby ne, když se například jen na umělou krev spotřebovalo padesát balení potravinářského barviva. Maskování zabralo hodiny času.

Že by spadlo letadlo či vrtulník mezi domy, se ještě nestalo

Mezi figuranty jsou studenti veterinární školy v Třebíči, například Veronika Karpíšková. "Chodím do třeťáku a dnes je příjemnější se ulít a být na cvičení, než sedět v hodině matematiky," říká spokojeně, přičemž leží pod kusem plexiskla. "Mám jakože hematom na trupu," dodává.

Práce vyšetřovatelů nehody obvykle přichází na řadu až po transportu zraněných a zabezpečení místa.

"Velitel zásahu nám pak ukazuje, kam můžeme bezpečně vstoupit. My pak postupujeme podle zavedených mezinárodních standardů," přidává další informace letecký vyšetřovatel Bejdák.

Tuto simulovanou havárii s velmi tragickými důsledky způsobila podle scénáře cvičení porucha hydrauliky na vojenském vrtulníku Mi-171Š.

"Naposledy se v České republice stalo velké letecké neštěstí s vysokým počtem mrtvých, tedy daleko vážnější havárie, než je tato, v 70. letech. To v Praze-Suchdole havarovalo jugoslávské dopravní letadlo. Byl o tom natočený i jeden díl seriálu Sanitka," doplnil vyšetřovatel Bejdák.

Tehdy zemřelo 79 lidí. Podle Bajdákových slov se pád letounu mezi bytové domy s několika mrtvými a desítkami zraněných zřejmě na našem území dosud nestal.

Na Třebíčsku se zřítil vojenský vrtulník Mi-4 nedaleko Rudíkova v roce 1972, stroji se utrhl list nosného rotoru. Zemřelo deset lidí na palubě. V roce 2004 při vojenském cvičení Létající nosorožec zahynulo šest britských vojáků u Kuroslep. Uhořeli, když se vrtulník Lynx zřítil po nárazu do drátů elektrického vedení.