Instruktor výcviku vojenské policie Martin Pech s tříletým německým ovčákem Bergem při ukázce práce na letecké základně v Náměšti nad Oslavou. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Vojenští psi na základně ukázali, jak je míček naučil vyčenichat drogy

  • 4
Speciálně cvičení psi vojenské policie na letecké základně v Náměšti nad Oslavou předvedli, jak rychle dokážou objevit omamné látky. Pach marihuany, hašiše, heroinu, pervitinu, kokainu a amfetaminu mají spojený se svým oblíbeným míčkem na hraní. Práce je tedy pro ně zábavou.

Tříletého německého ovčáka Berga na základně sledovaly i děti ze základní školy. Šlo totiž o výcvikovou akci vojenské policie, která má na tamní letecké základně psovody a psy na speciální pachové práce, konkrétně na vyhledávání drog a výbušnin. Vojenská policie nekontroluje jen objekty armády, ale pomáhá i policii při různých akcích.

"Naše kolegyně, která je v současné době bohužel nemocná, provádí kontroly, jestli nejsou ve vojenských objektech drogy. Netýká se to jen základny v Náměšti, ale v celé spádové oblasti, kde provádí tuto preventivní činnost," vysvětlil Pavel Valčuha z velitelství vojenské policie, který přijel na domluvenou akci spolu s kynologem Martinem Pechem.

Vojenští psi

Odborná směrnice armády umožňuje koupit jakékoliv plemeno, ale vojenská policie se soustředí na klasická plemena, jako je německý případně belgický ovčák. Pes vydrží ve službě 8 až 10 let. Zatímco chovatel psa prodá za 200 tisíc do Itálie nebo do Německa, od České armády může dostat asi 60 až 70 tisíc.

"Máme ještě další psovody umístěné v Dobroníně a plníme úkoly v celém obvodu Vojenské policie Tábor. Působíme především preventivně ve vojenských objektech, ale zapojujeme se i do akcí na veřejnosti ve spolupráci s policií. Poslední velký ostrý zásah byl spolu s Národní protidrogovou centrálou na tržišti v Aši loni na na podzim," řekl Martin Pech, který přijel i se svým německým ovčákem Bergem.

Než se vycvičí speciální pes, který umí drogy nebo výbušniny hledat, chce to trpělivost i čas. Základní kurs trvá 12 týdnů, ale ještě rok až dva mu trvá, než dosáhne vrcholu.

Každý pes má svou specializaci. "Bylo období, kdy se pes cvičil na drogy i výbušniny, ale to se neosvědčilo. Pes totiž neřeší, jestli je to droga nebo výbušnina, ale je to problém spíš pro psovoda, pes začne něco značit a my jen těžko tušíme, co našel," vysvětlil Pech.

Po absolvování výcviku musí pes spolehlivě najít šest drog, pes cvičený na výbušniny pak kterýkoli ze 26 různých vzorků.

Psovod na akci předvedl i jednotlivé lahvičky se vzorky: marihuana, hašiš, heroin, pervitin, kokain a amfetamin. Pes však hledá svou oblíbenou hračku a s ní spojený pach drogy nebo jiného hledaného předmětu.

"Ten pes nemá vůbec pojetí, co hledá. On zná: až ucítím 'tohle', tak musím udělat 'tohle' a najdu svůj míček. Pes si dá do své čichové paměti několik pachů, pokud je ucítí, tak je označí. Z jeho pohledu je jedno, jestli jde o bankovky, cédéčko, tabák, protože jsou i psi tabáčkáři, psi na hledání zraněných nebo mrtvol," vysvětlil psovod.

Ukázky služebních psů ve školách slouží i k jejich výcviku, aby získali zkušenosti s jiným prostředím. "Máme lektory školené na problematiku návykových látek. Ukážeme, jak se ti psi cvičí, často musíme vyvracet v části veřejnosti zakořeněný názor, že ti psi jsou na látkách závislí. Při akcích ve školách probíráme i problematiku psů v běžném životě, jak se mají chovat k psům, které neznají," doplnil psovod.