Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žabí muži cvičí na Dalešické přehradě. Pokládali miny, odpálili mola

  6:45aktualizováno  6:45
Vojenští ženisté z Bechyně a Olomouce cvičí na Dalešické přehradě. Ve čtvrtek u Kramolína trénovali podminování protivníkových mol. Počasí jim nepřálo, teplota vody v třímetrové hloubce byla okolo šesti stupňů, viditelnost nulová. Procvičili si orientaci, transport břemena i práci s trhavinou.

Potápěči jsou na rozmary počasí zvyklí. Cvičí čtyřikrát do roka, nesmí je zaskočit ani tuhý mráz a led, ani letní parno a voda plná sinic. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po hezkých jarních dnech přišlo "frišno". Mokro, vítr, zima. Komu to nevadí, jsou vojenští potápěči 15. ženijního pluku Bechyně. Ti jsou na rozmary počasí zvyklí. Cvičí čtyřikrát do roka, nesmí je zaskočit ani tuhý mráz a led, ani letní parno a voda plná sinic.

Fotogalerie

A čtvrteční dopoledne s teplotami pod deseti stupni Celsia s nimi nijak nezacloumalo. Program jim vymyslel jejich zkušený kolega, čtyřicetiletý Michal Strejc.

"Tématem dne je zneškodnění nepřátelských lodních mol u břehu a přístupové cesty k jezeru. Scénář je natolik komplexní, že kluci procvičí řadu dovedností najednou," vysvětlil Strejc.

On sám už za svou devatenáctiletou kariéru armádního potápěče absolvoval víc než tisíc ponorů. Řešil pod vodou mnoho situací. A postupně se vypracoval na zkušebního komisaře.

Co musí splňovat dobrý potápěč? "Kromě výborného zdraví a dobré fyzičky to musí mít taky srovnané v hlavě. Dělat zmatky pod vodou, to se opravdu nevyplácí," shrnul.

Cvičení je podle jeho slov nutné k tomu, aby potápěči neztráceli jistotu pod vodou. Aby uměli manipulovat s břemenem, udrželi si schopnost orientace a práce s trhavinou. Musejí umět plout stovky metrů v hlubině se zátěží o hmotnosti i desítek kilogramů.

Hlavně precizně zapojit

Ve čtvrtek poblíž hráze nedaleko Kramolína nejprve ke břehu ve vší tichosti dopluli čtyři potápěči. Urazili dvě stě metrů v třímetrové hloubce. Vlekli s sebou krom potápěčského nádobíčka ještě žebřík, hledačky min a makety zbraní.

Na příkrý vybetonovaný břeh se dostali právě díky žebříku. Dva vždy se zbraní v ruce jistili druhou dvojici, která zkoumala, zda se na břeh dá vystoupit. Zda na něm nejsou nějaké nastražené výbušniny.

Když čtveřice uznala, že je vše v pořádku, zaujala ve svahu nad břehem pozice, aby jistila kolegy, kteří o chvíli později připluli na člunech. Měli za úkol rozmístit pod mola a k cestě víc než dvacet min. A propojit je do takzvané zápalnice.

Je to činnost, při které sice jde o čas, ale hlavně o přesnost. Oba tyto faktory jsou v rovnováze. Důležitou roli hraje, jak si den předtím vojáci obhlédli terén a naplánovali předem rozmístění výbušnin.

Při čtvrtečním nácviku nedošlo k žádnému zaváhání. Závěrečné ohnivé defilé se samozřejmě nekonalo, i miny byly pouhé makety.

Je veřejnosti nějak užitečné, že jsou vojenští ženijní potápěči v kondici? "Samozřejmě, že ano. Už jsme mnohokrát pomáhali například při povodních. Jsme takoví dělníci armády," podotkl Strejc.

Nejlepší potápění? K vrakům

Ten se potápí i ve volném čase. Ale že by vyhledával nejznámější korálové útesy, to vůbec ne.

"Já už byl třeba v Egyptě. Ale největší nádhera se podle mého skrývá u Korsiky, Sardinie a Elby. Jsou tam pod mořskou hladinou vraky letadel a lodí. To je teprve nádhera se k nim dostat," odpověděl Michal Strejc.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Najdete na iDNES.cz