"Heparinový vrah" Petr Zelenka u soudu

"Heparinový vrah" Petr Zelenka u soudu

Čtyři roky od kauzy heparinového vraha si nemocnice v kraji vše lépe hlídají

  • 1
Nedávno to byly čtyři roky, co veřejností otřásla zpráva, že v brodské nemocnici řádil vrah. Petr Zelenka si už tři roky odpykává doživotní trest. V nemocnicích se mnohé změnilo. Veškeré činnosti jsou teď více hlídané, sledované a kontrolované.

Vnímání krajského zdravotnictví od základů změnil jediný muž. Petr Zelenka. Počátkem loňského prosince tomu byly čtyři roky, co o jeho řádění s injekcí heparinu na oddělení ARO havlíčkobrodské nemocnice poprvé informovala policie.

A za dva týdny to budou tři roky, co ho soud poslal na doživotí za mříže za vraždu sedmi a pokus o vraždu dalších deseti pacientů.

Případ Petra Zelenky

Třicetiletého Petra Zelenku z Jihlavy zatkli policisté na začátku prosince 2006 a obvinili ho z vraždy sedmi pacientů havlíčkobrodské nemocnice a z pokusu o vraždu u dalších deseti lidí. Bývalý zaměstnanec nemocnice podával pacientům heparin, po němž vykrváceli. V době zatčení pracoval na chirurgii v Jihlavě. "Heparinový vrah" později dostal u soudu doživotní trest.

Od té doby se nemocnice na Vysočině proměnily k nepoznání. Nikoliv pro oko běžného pacienta nebo návštěvníka zdravotnického zařízení. Změnily se pro zaměstnance, pro odborníky, pro vedení.

Účel všech těch změn byl jediný. Aby se pacient v nemocnici cítil bezpečně, nebyl ničím či nikým ohrožen a aby se neopakovalo to, co brodskou nemocnici po několik měsíců dostávalo na titulní stránky všech novin.

"Od té doby jsme přijali celou řadu nových opatření, jež by měly přispět především k bezpečnosti pacientů. Je takřka vyloučeno, aby se případ Petra Zelenky v takovém rozsahu opakoval," tvrdil bývalý krajský náměstek pro oblast zdravotnictví Pavel Hájek.

Prohlásil to na počátku roku 2008, zhruba rok a dva měsíce poté, co policie o případu heparinových vražd informovala. A dnes by se pod jeho slova nejen kraj s novým politickým vedením, ale i managementy všech krajský nemocnic mohly podepsat. A do poznámky by dopsaly jediné slovo. Akreditace. I když to není lék na všechny problémy, jež Petr Zelenka rozpoutal, znamená pro krajské zdravotnictví mnoho.

"Jako první kraj máme nemocnice fungující v souladu se systémem řízení kvality zavedeným ve zdravotnické organizaci, který zvyšuje míru bezpečí poskytované péče a její kvality včetně přístupu managementu," vzkázal prostřednictvím mluvčí hejtman Jiří Běhounek.

"Vytvořili jsme ucelený fungující systém vnitřních norem, kterými sledujeme, kontrolujeme a vyhodnocujeme veškerá rizika poskytování péče, čímž se snažíme těmto rizikům předcházet a minimalizovat je," popsala mluvčí nemocnice Petra Černo. Převedeno do běžnější mluvy, jsou veškeré činnosti v nemocnici více hlídané, sledované a kontrolované.

Nemocnice má nové postupy a nové funkce mluvčích

"Došlo na radikální úpravy v systému řízení a práce," shrnuje mluvčí kraje Jitka Svatošová. "Výčet všech konkrétních změn by zabral tři novinové stránky,"  říká mluvčí nemocnice. Mimochodem, funkce mluvčích je v nemocnicích také nová.

Mezi změny patří například třístupňový systém kontroly včetně vypracování stranového protokolu prakticky maže riziko stranové záměny při operačním zákroku. Jsou přesně stanovené postupy na evidenci léčiv, při čemž léky s vysokým rizikem, mezi něž patří i heparin, mají speciální označení a ukládají se mimo ostatní léky.

Byl sestaven systém záchytu lékařských chyb a mimořádných událostí. Nemocnice používá identifikační náramky pro pacienty, při personálním náboru pomáhá klinický psycholog, sleduje se spokojenost pacientů i zaměstnanců. Nový je v nemocnici i kamerový systém.

Případ Zelenky změny urychlil, míní ředitel

Došlo by k takovému počtu změn v tak krátké době nebýt Petra Zelenky? Těžko. S některými reformami v krajských nemocnicích se však začalo ještě před heparinovou kauzou.

"Počítalo se s nimi již v roce 2006, kdy se celý proces změn začal pomalu rozbíhat. Jisté je, že případ pana Zelenky tyto změny urychlil," domnívá se ředitel brodské nemocnice Vít Kaňkovský, který se do funkce z pozice lékařského náměstka dostal po odvolání tehdejšího ředitele Josefa Pejchla.

"Každá takto velká kauza lidi změní, získají zkušenosti, zpětnou vazbu o svých dřívějších rozhodnutích. Patrně jsme nyní dál, neboť tyto zkušenosti ovlivnily řízení všech opatření. Jsem však přesvědčen, že rozhodování v takovýchto případech nemá a ani snad nemůže mít vazbu na politiku," odmítl hejtman srovnání, zda by dnes současné levicové vedení kraje postupovalo stejně jako před čtyřmi roky pravicové.

Soudy vinu nemocnice odmítly

Pro nemocnici i kraj coby jejího zřizovatele ale ani po třech letech ještě není heparinová kauza zcela uzavřenou záležitostí. Soudy řešily několik žalob pozůstalých proti nemocnici. Některé jsou již pravomocně rozhodnuty, jiné se konce zatím nedobraly. Ve všech dosavadních rozhodnutích ale daly soudy za pravdu nemocnici, že viníkem a zodpovědným za celou tragédii byl Zelenka, nikoliv nemocnice.

Zaměstnanci nemocnice by celý případ ale nejraději vymazali z hlavy. Vracet se do minulosti a mluvit o něm příliš nechtějí. Žádosti o rozhovor odmítli například primář ARO Pavel Longin, který řádění Petra Zelenky odhalil, i ředitel Josef Pejchl.

"Poučení z událostí však musí být trvalé. Jen hlupák si nevezme poučení, ať už z pozitivní či negativní situace," nechce za otřesným případem spálit všechny mosty Jiří Běhounek.