Dohoda je téměř jistá. Sociální demokraté budou Vysočině vládnout sami s tichou

Dohoda je téměř jistá. Sociální demokraté budou Vysočině vládnout sami s tichou podporou komunistů. Tvrdí to krajský předseda ČSSD Zdeněk Chlád (uprostřed vlevo). Hejtmanem bude i nadále Jiří Běhounek (uprostřed vpravo). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Sociální demokraté budou vládnout Vysočině i v příštích letech sami

  • 4
Na Vysočině to opět bude jednobarevná vláda s tichou podporou komunistů. Vyplývá to ze čtvrteční ústní dohody dvou levicových stran. O konkrétních podmínkách spolupráce a rozvržení funkcí náměstků hejtmana, radních a šéfů výborů či komisí budou obě strany ještě jednat.

S nabídkou podpory menšinové vlády se ČSSD po středečním jednání svého krajského výkonného výboru obrátila na KSČM a KDU-ČSL. "Lidovci ještě nereagovali. Komunisté se ozvali jako první, dáváme jim proto přednost. Teoreticky může při jednání ústní dohoda padnout, stoprocentní jistota bude známa v pátek dopoledne," sdělil Zdeněk Chlád, předseda vysočinské ČSSD.

Dosavadní model vlády na Vysočině

Po minulých krajských volbách vytvořila menšinovou vládu sama ČSSD. Obsadila post hejtmana, dvou náměstků a šesti radních, tedy celou devítičlennou radu. Za tichou podporu získali komunisté placené posty předsedů finančního a kontrolního výboru, což bylo opozici trnem v oku.

Podobný model by měl fungovat i po následující čtyři roky.

V krajských volbách na Vysočině letos zvítězila ČSSD se 17 mandáty před KSČM s jedenácti a KDU-ČSL se sedmi křesly. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude také pět členů ODS, tři zástupci koalice Pro Vysočinu a dva členové TOP 09.

Komunisté na základě volebních výsledků původně chtěli otevřenou koalici se zastoupením v radě kraje. Podle krajského předsedy Pavla Kalabuse ale nyní vycházejí z reálné situace. "Jde nám hlavně o vládu levice, byť s naší jen tichou podporou," řekl Kalabus.

Lidovci si tichou podporu jednobarevné menšinové vlády ČSSD nedovedou dost dobře představit. "Seznámíme s tímto návrhem členy krajského výkonného výboru KDU-ČSL, ale osobně hodně pochybuji, že to bude přijatelné," uvedl lídr jejich kandidátky Vít Kaňkovský.

"Myslím, že další jednání se sociálními demokraty jsou z naší strany nepravděpodobná. Očekáváme, že KSČM nabídku ČSSD i písemně přijme. Jakákoliv jednobarevná vláda ale není nikdy pro rozvoj regionu dobrá. Různost názorů dává větší šance na to, aby se věci dělaly ještě lépe," doplnil Kaňkovský.

"Pokud komunisté na návrh ČSSD přistoupili, je situace jasná, půjdeme do opozice," doplnil krajský předseda KDU-ČSL Štěpán Komárek.

Sociálním demokratům se osvědčila praxe minulých čtyř let

Sociálním demokratům se po volbách nabízela možnost vytvořit otevřenou koalici s KSČM s pohodlnou většinou 28 hlasů. Ve hře byla i koalice s lidovci a sdružením Pro Vysočinu celkem s 27 mandáty.

Podle Zdeňka Chláda se sociálním demokratům osvědčila praxe z posledních čtyř let, kdy na Vysočině vládli menšinově s tichou podporou KSČM a mohli prosazovat svůj volební program. Komunisté za to obsadili placené pozice předsedů kontrolního a finančního výboru.

"O těchto věcech jsme se ještě nedomlouvali, ale předpokládám, že podobný model zde bude i nadále," uvedl lídr kandidátky KSČM Jan Slámečka.

"Programově se s ČSSD střetáváme téměř ve všech bodech," doplnil Slámečka. Komunisté podle něj neměli moc na výběr. "Zbylé čtyři subjekty v zastupitelstvu řekly, že s námi nikdy spolupracovat nebudou," vysvětlil komunista.

Asi se změnila pravidla matematiky, kroutí hlavou lidovci

Představitelé KDU-ČSL jsou rozčarováni. Sociální demokraté jim, jak tvrdí, nabídli možnost spolupráce jen velmi omezenou.

ČSSD přišla s návrhem na vytvoření menšinové vlády s tichou podporou lidovců. "To mi hlava nebere a je to pro nás neakceptovatelné," odmítl takovou možnost Václav Kodet, jeden z členů vyjednávacího týmu za lidovce.

"Minulý týden jsme jednali o možné dvoučlenné koalici KDU-ČSL s ČSSD. Bylo nám namítáno, že by v tom případě bylo 24 hlasů z 45 málo. Asi se od té doby něco změnilo v matematice a budu si to muset nechat od studující dcery vysvětlit," poznamenal Kodet.

Jak Václav Kodet dodal, kdyby komunisté socialistům kývli a opakovala se tím vláda z minulých čtyř let, bylo by to pro Vysočinu špatně. "Když je možnost sestavit většinovou koalici, mělo by k tomu dojít. Vláda pak může reprezentovat názory více lidí než jen omezeného počtu voličů," řekl Kodet.

Podle něj tím prozatím role KDU-ČSL v povolebním vyjednávání končí. Stranu by do hry mohlo vrátit jen odmítnutí KSČM, kterým sociální demokraté předložili navlas stejný návrh.

,