Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední šance náměstka: vyhrát soud za 5 měsíců. Jinak na kraji končí

  8:27aktualizováno  8:27
Sociální demokraté se na jednání ústředního výkonného výboru odmítli zabývat případem náměstka hejtmana Kraje Vysočina Libora Joukla. Je obžalován z ovlivnění výběrového řízení, čeká ho soud a tak nemůže kandidovat v krajských volbách. Výjimku tudíž nedostal a jeho éra na kraji se blíží ke konci.

Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl při oficiálním focení po posledních krajských volbách. | foto: MF DNES

Šance, že současný náměstek hejtmana Libor Joukl bude po krajských volbách pokračovat v nejužším vedení Kraje Vysočina, se rapidně snižuje. Nedávné jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se jeho případem vůbec nezabývalo. Jouklovi teď už zbývá jen doufat v rychlý konec jeho soudního procesu.

Naděje na udělení výjimky pro Libora Joukla vkládali mnozí sociální demokraté z Vysočiny do víkendového zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD. Ten jediný podle nich mohl náměstka hejtmana omilostnit a připustit ho na kandidátku do krajských voleb příští rok na podzim.

Jenže to se nestalo.

„Výkonný výbor se případem pana Joukla vůbec nezabýval. Strategie před volbami do krajských zastupitelstev je od počátku září plošná a zcela jasná. Výjimky neexistují,“ prohlásila rezolutně mluvčí strany Eva Gregorová.

Náměstek má čas do května. Jinak může vyklízet kancelář

Libor Joukl na kandidátku nemůže z prostého důvodu. Byl obviněn z pletich při výběrovém řízení na nákup sypačů pro Krajskou správu a údržbu silnic na Vysočině, které bylo údajně ušito na míru předem dané firmě. Policie případ uzavřela, a navrhla ho obžalovat. Joukl proto nyní čeká na soud. A ČSSD si stanovila, že se na kandidátkách nemůže objevit žádný obviněný či souzený politik.

„Pro Libora Joukla už vidím jen jediné východisko - že jeho případ soud do květnového schvalování kandidátních listin uzavře pravomocným osvobozujícím rozsudkem. Jinak se dá říct, že jeho éra na kraji skončila,“ prozradil bez výmluv krajský šéf sociální demokracie na Vysočině Petr Krčál.

Že by tak složitý případ skončil pravomocným rozhodnutím během pěti měsíců, by v českých zemích bylo naprosto ojedinělé. Zcela jistě bude po prvním verdiktu okresního soudu následovat odvolání, jen samotné zákonné lhůty se pohybují v řádech měsíců.

Joukl jakékoliv obvinění odmítá. Zpochybňuje policejní posudky, tvrdí, že kraji naopak peníze ušetřil, než že by škodu způsobil. Cenu za jedno auto označuje za nižší, než kolik za vozy platí jiné kraje, města, organizace. „Navíc jsem jen jedním z radních, který toho sám s jedním hlasem mnoho nezmůže,“ dodává.

Prodlužme termín do července, vyzývá Mojžyšková

Stále více členů sociální demokracie na Havlíčkobrodsku se domnívá, že proces s Liborem Jouklem je jednou velkou politickou hrou s cílem odstavit ho z vedení kraje. Podle kritiků o tom svědčí už jen to, že obžalobu vznesl státní zástupce už v březnu a k soudu se případ dostane nejspíš až po Novém roce. Několik měsíců se totiž jihlavští soudci dohadovali, kdo vůbec bude případ řešit.

„Věřím, že se alespoň podaří vyjednat výjimku ohledně termínu schválení kandidátních listin. Volební lístky mají jít do tisku v létě, tak bychom třeba mohli jména schvalovat až v červenci,“ stále věří havlíčkobrodská místostarostka za ČSSD Ivana Mojžyšková.

Ta očekává, že o Jouklovi se bude hlasitě hovořit i na podzimní krajské konferenci strany.

„Je na ni zván i předseda strany Bohuslav Sobotka. Určitě si vyslechne, jak velkou podporu Libor Joukl na Vysočině má,“ nevzdává se brodská místostarostka naděje, že by náměstek hejtmana mohl příští rok na podzim přece jen kandidovat.

Jenže i tak Petr Krčál dával Jouklovi šanci na vstup na kandidátku pro krajské volby pouhé jediné procento. A to bylo ještě minulý týden před zasedáním výkonného výboru strany.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz