Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Vysočinu potečou v roce 2016 miliardy korun

  17:40aktualizováno  17:40
Opravy silnic i železnice, modernizace nemocnic, ale také rekonstrukce kanalizace či výkup pozemků pro průmyslovou zónu. To vše patří pro příští rok mezi největší investice na Vysočině.

Stavbaři neopustí vysočinskou část dálnice ani v roce 2016. Pokud vše půjde bez komplikací, na jaře by se měli pustit i do úseku Velká Bíteš – Devět Křížů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kdybyste sečetli náklady na všechny plánované investice, které se v roce 2016 dotknou Kraje Vysočina, dostali byste se k pořádně tučné sumě. A peníze potečou z mnoha směrů.

Z hejtmanství

Z krajských peněz půjdou příští rok stamiliony do Třebíče. V nemocnici začne stavba pavilonu chirurgických oborů za 413 milionů korun. Nahradí nejstarší pavilon, v němž se lidé léčí přes sto let. U finančního úřadu zbourají zchátralý most přes řeku Jihlavu a poté postaví nový (vše za 35 milionů).

Kultura na Vysočině v roce 2016

HAVLÍČKOBRODSKO
Sázavafest, Světlá nad Sázavou 4. až 6. srpna Dorazí i Chinaski nebo No Name.
Podzimní knižní veletrh, H. Brod 14. a 15. října Objeví se opět Viewegh či Svěrák?

JIHLAVSKO Havířský průvod, Jihlava 25. a 26. června Která řemesla se přidají tentokrát?
Vysočina Fest, Jihlava 7. až 9. července Těšte se na Tublatanku i Olympic!

PELHŘIMOVSKO Pelhřimov – město rekordů 10. a 11. června Kdo se zapíše do knihy rekordů?

TŘEBÍČSKO Festival Petra Dvorského, Jaroměřice n. R., Dalešice, Valeč 6. až 20. srpna Snad i s Divadlem Semafor.

ŽĎÁRSKO Svatojánská pouť, Žďár nad Sáz. 11. až 16. května Větší je jen Matějská. Co říct víc?
MS horských kol – doprovodný program, Nové Město na Moravě 29. června až 3. července Zazpívá Vojta Dyk a další.

V Borovině vyroste nová tělocvična za 37,5 milionu. V jihlavské nemocnici zase začne rekonstrukce interny za 307 milionů. A v Havlíčkově Brodě se uskuteční demolice starého domova pro seniory a úprava lokality po bourání – to celé za 25 milionů korun.

Ze Správy železniční dopravní cesty

Správci tratí mají pro Vysočinu v zásobě projekty za miliardy. Projevuje se tak podpora Evropské unie, kterou vkládá do železniční dopravy, v níž vidí budoucnost. „V červenci začne roční revitalizace trati v úseku Okříšky – Zastávka u Brna za 1,05 miliardy korun. Poté se tam zvýší rychlost až na 100 kilometrů v hodině,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš. Přes 900 milionů spolkne oprava dvou kolejí mezi Ostrovem nad Oslavou a Žďárem nad Sázavou. Začne už v březnu a také potrvá rok. Zvýšení traťové rychlosti od Golčova Jeníkova po Čáslav odstartuje v srpnu a vyjde na téměř 660 milionů. Totéž vypukne v říjnu mezi Havlíčkovým Brodem a Okrouhlicí (610 milionů).

Z ministerstva dopravy

Z nejvytíženější dopravní tepny Česka, dálnice D1, vede 93 kilometrů přes Vysočinu. „Aktuálně se opravuje úsek Měřín – Velké Meziříčí západ. Soutěží se dodavatel prací pro úsek Velká Bíteš – Devět Křížů. Když při tendru nenastane problém, předpokládáme zahájení prací na jaře 2016,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. V prvním čtvrtletí ministerstvo vypíše soutěž na úseky Hořice – Koberovice, Humpolec – Větrný Jeníkov, Jihlava – Velký Beranov a Velké Meziříčí východ – Lhotka. Zda nastoupí stavaři už příští rok, ukážou výsledky výběrového řízení.

Z ministerstva spravedlnosti

I dvě vysočinská vězení čeká stavební ruch. „V mužské věznici Rapotice je pro následující rok plánována výstavba nové vězeňské ubytovny pro 300 osob. V ženské věznici ve Světlé nad Sázavou se na hranici pozemku s věznicí staví nová průmyslová hala, investorem je soukromý subjekt. Bude tam zaměstnáno asi 200 vězenkyň. Stát nechá postavit bezpečnostní průchod do tohoto objektu,“ uvedl Jakub Říman z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti. V Rapoticích se má ještě stavět betonová ohradní zeď, ve vypsaném tendru je předpokládaná cena okolo 26 milionů korun.

Z Ředitelství silnic a dálnic

V příštím roce plánuje Ředitelství silnic a dálnic ČR opravovat více než 35 kilometrů silnic 1. tříd na Vysočině. Vyčlenilo na to tři čtvrtě miliardy korun. Nejvíc, celkem 231 milionů, spolkne oprava desetikilometrového úseku vytížené silnice I/38 z Jihlavy do Stonařova. Na téže silnici poputuje 120 milionů na rekonstrukci úseku Želetava – Hladov.

Z městských kas

Kanály, průmyslové zóny, místa pro nové byty a domy. To jsou nejčastěji oblasti, kam zamíří městské miliony. V Jihlavě seberou kanály největší část peněz určených na investice – asi 90 milionů. A velký balík je schovaný i na letiště, kde by zpevněná plocha měla výhledově stát 42 milionů. V Třebíči se zase chystají na výkup pozemků pro průmyslovou zónu za asi 30 milionů. A 20 milionů bude stát zasíťování pozemků Brněnská-východ.

Vyhlášky omezí žebrání, pití alkoholu i automaty

Alkoholici, kteří popíjejí na lavičkách. Obtěžující žebráci. Zářivé reklamy, co lákají zajít si naházet nějaký ten peníz do automatu. To jsou oblasti, na které se příští rok zaměří vyhlášky v některých městech na Vysočině.
„Chystáme dvě vyhlášky, zkráceně proti konzumaci alkoholu a proti žebrání. Právě dokončujeme upravený návrh, který bude odeslán na ministerstvo vnitra k připomínkování. Pokud se neobjeví zásadní problémy, během roku by je mohlo projednat zastupitelstvo města,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.
To v Pelhřimově budou mít nově něco, co už je jinde běžné. „Pro řidiče bude zpoplatněno historické centrum města. Od 2. ledna 2016 začnou na určených místech fungovat tři parkovací automaty,“ upřesnila mluvčí pelhřimovské radnice Alexandra Knapová.
V Havlíčkově Brodě zase začne od Nového roku platit vyhláška, která omezí reklamu a propagaci sázkových her či loterií na území města.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově...

Obilí na Vysočině je dost, krmiva nedostatek. Ceny letí nahoru

Letošní žně urychlilo velmi teplé počasí v prvním srpnovém týdnu, kdy se...

Žně na Vysočině končí, zemědělci už mají sklizeno všechno obilí i řepku. Letošní práce urychlilo velmi teplé počasí v...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Najdete na iDNES.cz