Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Vysočinu potečou v roce 2016 miliardy korun

  17:40aktualizováno  17:40
Opravy silnic i železnice, modernizace nemocnic, ale také rekonstrukce kanalizace či výkup pozemků pro průmyslovou zónu. To vše patří pro příští rok mezi největší investice na Vysočině.

Stavbaři neopustí vysočinskou část dálnice ani v roce 2016. Pokud vše půjde bez komplikací, na jaře by se měli pustit i do úseku Velká Bíteš – Devět Křížů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kdybyste sečetli náklady na všechny plánované investice, které se v roce 2016 dotknou Kraje Vysočina, dostali byste se k pořádně tučné sumě. A peníze potečou z mnoha směrů.

Z hejtmanství

Z krajských peněz půjdou příští rok stamiliony do Třebíče. V nemocnici začne stavba pavilonu chirurgických oborů za 413 milionů korun. Nahradí nejstarší pavilon, v němž se lidé léčí přes sto let. U finančního úřadu zbourají zchátralý most přes řeku Jihlavu a poté postaví nový (vše za 35 milionů).

Kultura na Vysočině v roce 2016

HAVLÍČKOBRODSKO
Sázavafest, Světlá nad Sázavou 4. až 6. srpna Dorazí i Chinaski nebo No Name.
Podzimní knižní veletrh, H. Brod 14. a 15. října Objeví se opět Viewegh či Svěrák?

JIHLAVSKO Havířský průvod, Jihlava 25. a 26. června Která řemesla se přidají tentokrát?
Vysočina Fest, Jihlava 7. až 9. července Těšte se na Tublatanku i Olympic!

PELHŘIMOVSKO Pelhřimov – město rekordů 10. a 11. června Kdo se zapíše do knihy rekordů?

TŘEBÍČSKO Festival Petra Dvorského, Jaroměřice n. R., Dalešice, Valeč 6. až 20. srpna Snad i s Divadlem Semafor.

ŽĎÁRSKO Svatojánská pouť, Žďár nad Sáz. 11. až 16. května Větší je jen Matějská. Co říct víc?
MS horských kol – doprovodný program, Nové Město na Moravě 29. června až 3. července Zazpívá Vojta Dyk a další.

V Borovině vyroste nová tělocvična za 37,5 milionu. V jihlavské nemocnici zase začne rekonstrukce interny za 307 milionů. A v Havlíčkově Brodě se uskuteční demolice starého domova pro seniory a úprava lokality po bourání – to celé za 25 milionů korun.

Ze Správy železniční dopravní cesty

Správci tratí mají pro Vysočinu v zásobě projekty za miliardy. Projevuje se tak podpora Evropské unie, kterou vkládá do železniční dopravy, v níž vidí budoucnost. „V červenci začne roční revitalizace trati v úseku Okříšky – Zastávka u Brna za 1,05 miliardy korun. Poté se tam zvýší rychlost až na 100 kilometrů v hodině,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš. Přes 900 milionů spolkne oprava dvou kolejí mezi Ostrovem nad Oslavou a Žďárem nad Sázavou. Začne už v březnu a také potrvá rok. Zvýšení traťové rychlosti od Golčova Jeníkova po Čáslav odstartuje v srpnu a vyjde na téměř 660 milionů. Totéž vypukne v říjnu mezi Havlíčkovým Brodem a Okrouhlicí (610 milionů).

Z ministerstva dopravy

Z nejvytíženější dopravní tepny Česka, dálnice D1, vede 93 kilometrů přes Vysočinu. „Aktuálně se opravuje úsek Měřín – Velké Meziříčí západ. Soutěží se dodavatel prací pro úsek Velká Bíteš – Devět Křížů. Když při tendru nenastane problém, předpokládáme zahájení prací na jaře 2016,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. V prvním čtvrtletí ministerstvo vypíše soutěž na úseky Hořice – Koberovice, Humpolec – Větrný Jeníkov, Jihlava – Velký Beranov a Velké Meziříčí východ – Lhotka. Zda nastoupí stavaři už příští rok, ukážou výsledky výběrového řízení.

Z ministerstva spravedlnosti

I dvě vysočinská vězení čeká stavební ruch. „V mužské věznici Rapotice je pro následující rok plánována výstavba nové vězeňské ubytovny pro 300 osob. V ženské věznici ve Světlé nad Sázavou se na hranici pozemku s věznicí staví nová průmyslová hala, investorem je soukromý subjekt. Bude tam zaměstnáno asi 200 vězenkyň. Stát nechá postavit bezpečnostní průchod do tohoto objektu,“ uvedl Jakub Říman z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti. V Rapoticích se má ještě stavět betonová ohradní zeď, ve vypsaném tendru je předpokládaná cena okolo 26 milionů korun.

Z Ředitelství silnic a dálnic

V příštím roce plánuje Ředitelství silnic a dálnic ČR opravovat více než 35 kilometrů silnic 1. tříd na Vysočině. Vyčlenilo na to tři čtvrtě miliardy korun. Nejvíc, celkem 231 milionů, spolkne oprava desetikilometrového úseku vytížené silnice I/38 z Jihlavy do Stonařova. Na téže silnici poputuje 120 milionů na rekonstrukci úseku Želetava – Hladov.

Z městských kas

Kanály, průmyslové zóny, místa pro nové byty a domy. To jsou nejčastěji oblasti, kam zamíří městské miliony. V Jihlavě seberou kanály největší část peněz určených na investice – asi 90 milionů. A velký balík je schovaný i na letiště, kde by zpevněná plocha měla výhledově stát 42 milionů. V Třebíči se zase chystají na výkup pozemků pro průmyslovou zónu za asi 30 milionů. A 20 milionů bude stát zasíťování pozemků Brněnská-východ.

Vyhlášky omezí žebrání, pití alkoholu i automaty

Alkoholici, kteří popíjejí na lavičkách. Obtěžující žebráci. Zářivé reklamy, co lákají zajít si naházet nějaký ten peníz do automatu. To jsou oblasti, na které se příští rok zaměří vyhlášky v některých městech na Vysočině.
„Chystáme dvě vyhlášky, zkráceně proti konzumaci alkoholu a proti žebrání. Právě dokončujeme upravený návrh, který bude odeslán na ministerstvo vnitra k připomínkování. Pokud se neobjeví zásadní problémy, během roku by je mohlo projednat zastupitelstvo města,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.
To v Pelhřimově budou mít nově něco, co už je jinde běžné. „Pro řidiče bude zpoplatněno historické centrum města. Od 2. ledna 2016 začnou na určených místech fungovat tři parkovací automaty,“ upřesnila mluvčí pelhřimovské radnice Alexandra Knapová.
V Havlíčkově Brodě zase začne od Nového roku platit vyhláška, která omezí reklamu a propagaci sázkových her či loterií na území města.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Jobs Contact
Specialista pro údržbu (25.000 - 35.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz