Jiskra, v roce 1989 jediné oficiální noviny na Jihlavsku. Přelomové události na...

Jiskra, v roce 1989 jediné oficiální noviny na Jihlavsku. Přelomové události na konci roku zcela opomenuly. Že to nebylo nestranné periodikum, značí už jeho logo. | foto: Archiv

Havel prezidentem, přispějte KSČ, psala Jiskra v prosinci 1989

  • 26
Republika byla na nohou, ale jihlavské oficiální noviny Jiskra ještě koncem listopadu 1989 psaly o oslavě nedožitých narozenin Klementa Gottwalda. Později se vedle zmínky o zvolení Václava Havla prezidentem objevila informace o volebním fondu KSČ. Připomeňte si konec přelomového roku.

Páteční vydání 17. 11. 1989 - Ananas ne, brambory ano

V den, který odstartoval změnu režimu, přináší Jiskra na hlavní fotce sovětského velvyslance v Československu. V družstvu 1. Máj Hybrálec vyslovuje Rus názor, že Leninův družstevní plán se podařilo nejlépe uskutečnit v Československu.

Redaktorka Alena Velká se na titulní straně ptá v jiném článku ředitelky podniku Zelenina, jestli bude na Vánoce dost jižního ovoce. Dozvídá se, že její otázka je ožehavá. Prý dovoz záleží na mnoha faktorech. Třeba i na dopravě přes moře či stávkách na plantážích a v přístavech. Citronů a pomerančů mělo být tehdy víc. Naopak s banány, grepy, ananasem a hrozny to bylo horší než před rokem. Aspoň jablek a brambor slíbila ředitelka dost.

A co se psalo tehdy v inzerci? Třeba že podnik Restaurace a jídelny hledal instalatéra. V některých tehdejších hospodách bylo vskutku vidět i cítit, že tito řemeslníci scházeli.

Úterní vydání 21. 11. - Pionýrky u tanku, čínské televize v Prioru

Kdybychom se řídili titulní stranou Jiskry z tohoto dne, tak se v republice nic moc nedělo. Z jihlavského Prioru hlásí připravenost na předvánoční nákupy. V nabídce mají i barevné televizory z Číny.

Další článek má titulek Uctíme památku Klementa Gottwalda. V textu redaktor zve na oslavu nedožitých 93. narozenin vynikajícího dělnického vůdce. Ve vydání je i snímek pionýrek u tanku na podstavci, jak si připomínají bolševickou revoluci.

Páteční vydání 24. 11. - Proti stávkám a demonstracím

Týden po událostech na Národní třídě je Jiskra stále ještě plně v komunistické režii. Přitom den předtím demonstrovalo na Václavském náměstí přes 300 tisíc lidí.

A titulky Jiskry z toho pátku na první straně? Demonstracemi problémy nevyřešíme. Stávky životní úroveň nezvýší.

Úterní vydání 28. 11. - Oslava Gottwalda, opilý Kubánec

Sjednotit řady komunistů. Takový titulek má jeden z článků na titulní straně Jiskry, přestože Praha už zažila obrovské demonstrace na Letné. Jiskra však přinesla dva snímky z oslav nedožitých Gottwaldových narozenin.

Poprvé se ale dostalo na titulní stranu krátké prohlášení Občanského fóra. Oznamovalo svůj vznik v Jihlavě.

Černá kronika toho dne píše, že záchytka je v permanenci. Skončil tam i dvaadvacetiletý Kubánec, který se domáhal vstupu do klubu Pasáž a rozbil vstupní dveře. Na záchytce ležel vedle pětasedmdesátiletého důchodce, který se válel na Žižkově ulici.

Páteční vydání 1. 12. - Deset tisíc lidí na náměstí

Toto vydání informuje o generální stávce. Na záběru u Prioru bylo prý kolem deseti tisíc lidí. Už i z Jiskry je po čtrnácti dnech poznat, že se něco děje.

Úterní vydání 5. 12. - Spor s prodavačkami mléka, farář

Na titulní straně je otevřený dopis komunistů s titulkem Jde nám všem o socialismus.

Redaktorka Dana Čírtková popsala v jiném článku na titulní straně svůj spor s prodavačkami mléka v obchodě Lacrum v Palackého ulici. Navštívila je prý s otázkou, jak to v prodejně udělají během generální stávky. Ženy za pultem podle ní naznačily, že si zřejmě nebudou moci dovolit přerušit prodej mléka.

Jejich postoj pak dala do Jiskry a prodavačky se ohradily, že nic takového neřekly. „O tom, že názory jednotlivců i kolektivů se mění ne ze dne na den, ale z hodiny na hodinu, se můžeme přesvědčit doslova na každém kroku,“ komentovala pak spor Dana Čírtková.

Redaktorka se důrazně bránila nařčení, že by v Jiskře lživě informovali čtenáře a napadali poctivé pracovníky.

Evangelický farář Lubomír Kabíček ve stejném čísle poprosil jako vyznavač evangelia Kristova, aby nadále trval jen věcný rozhovor. „Abychom se vzdali všech myšlenek na odvetu a pomstu.“

Páteční vydání 8. 12. - Střílel Reichel, sjezd se nepovedl

Jiskra informuje v hlavní zprávě, že se kvůli listopadovým událostem nepovedl sjezd jednotných zemědělských družstev.

Na sportovní straně píše, že Litvínov porazil Duklu 5:3. O branky vítězů se podělili Reichel, Růžička a Rosol. A že práce bylo tehdy dost, dokazují inzeráty, v nichž dráhy hledaly posunovače, průvodčí a Pleas Luka nad Jihlavou potřeboval švadleny.

Poslední čísla roku 1989 - Konec polenského mléka v lahvích

Na titulní straně vánočního vydání se píše o nutnosti zlepšit životní prostředí. Zpráva z Polné oznamuje, že tam přestávají dávat mléko do litrových lahví. V republice se tehdy 90 procent mléka nabízelo v sáčcích. Mlékárny Polná a Břeclav vydržely s lahvemi nejdéle. Plnírna v Polné se ale už prý rozpadala.

A sport? Mezi nejlepšími sportovci roku 1989 v okresu byli mimo jiné hokejisté Robert Holík a Bedřich Ščerban.

První čísla roku 1990 - Havel je prezident, přispějte na KSČ

Jiskra oznamuje v kratičké zprávě, že Václav Havel byl zvolen prezidentem. Hned vedle informuje o založení volebního fondu komunistické strany. Každá pošta byla povinna přijímat zelené složenky s příspěvky občanů.

Jedno z dalších čísel informovalo, že komunistická strana zavedla poradnu, která pomáhala svým členům na pracovištích.

Úterní vydání 30. 1. - V Jihlavě marně stávkovali popeláři

V Jihlavě stávkovali popeláři, chtěli zvýšit plat na čtyři tisíce korun. Nevystávkovali si ani korunu navíc. Tři lidé pak podnik opustili, ostatní se vrátili do práce a vyvezli popelnice.