Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co čeká Vysočinu? Unikátní Nabucco, mistrovství světa i nové pavilony

  13:35aktualizováno  13:35
Pořádná porce kulturních i sportovních akcí je na příští rok připravena na Vysočině. Zde je přehled očekávaných a důležitých událostí v roce 2011. Jednou z nich je festival Zámostí, který uvede unikátní představení Nabucco.

Nemocnice v Pelhřimově chce v roce 2011 začít se zateplením některých budov. Ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Základem představení je velkolepá scéna s integrovaným orchestrem a s použitím speciálních pódiových scénických prvků. Celková šíře scény včetně scénických projekcí je pětatřicet metrů. Umělecký soubor Monumental Opera se skládá z šedesátičlenného symfonického orchestru, ještě o deset více má operní sbor, sólistů je osm," vykreslil monumentální scénu jeden z organizátorů Martin Svoboda.

Sportovní akcí světového formátu bude bezesporu IBU Cup Biatlon 4, který otevře leden. Na přelomu ledna a února jej následuje Mistrovství světa dorostu a juniorů v biatlonu. Obě obří sportovní akce hostí Nové Město na Moravě.

"Na Biatlon cup máme přihlášených jednačtyřicet národů třeba z Nového Zélandu, Austrálie či Brazílie. Samotných účastníků je zhruba pět set. Pro řadu závodníků půjde o prověrku před juniorským mistrovstvím světa, pro některé týmy zase na Světový pohár," informoval ředitel závodu Vlastimil Jakeš. Biatlon Cup se uskuteční v Novém Městě 8. a 9. ledna. Mistrovství světa pak v termínu 27. ledna až 6. února.

Jihlavsko

Začátkem roku se v areálu jihlavské nemocnice začne stavět nový pavilon urgentní a intenzivní péče za 380 milionů korun. Zásadní proměnou by mělo projít sídliště Královský vršek, kde by měly vzniknout nejen stovky nových parkovacích míst, ale i venkovní "fitness" koutek pro dospělé a hřiště pro děti. Prvního dubna se v Jihlavě otevře nová alternativní divadelní scéna, z níž by postupně mohla vyrůst konkurence pro pražské divadlo Archa či brněnskou Husu na provázku.

Ve dnech 24. až 26. června předá jihlavský primátor vládu nad městem purkmistrovi a Jihlavou projde po dvou letech havířský průvod. V létě čeká příznivce folku již devětadvacátý ročník festivalu Prázdniny v Telči. V listopadu otevře jihlavská zoo nový pavilon zaměřený na vzdělávání návštěvníků. Budova se bude podobat keltské mohyle a místnosti budou připomínat Piráty z Karibiku či Indiana Jonese.

Havlíčkobrodsko

Na Havlíčkobrodsku chystají v příštím roce tradiční i zcela nové akce. Příznivci těch každoročních mohou od 29. dubna do 1. května zajet na výstavu Zahrada, v květnu se koná divadelní festival Dospělí dětem, 28. května se pojede Rallye Posázaví. Dosah po celé republice má Podzimní knižní veletrh, kam každoročně zavítá mnoho známých spisovatelských tváří.

Kromě toho čeká Havlíčkobrodsko řada otevírání. Jedním z nich bude slavnostní otevření rekonstruovaného náměstí v Havlíčkově Brodě, dalším otevření desetikilometrové cyklostezky vedoucí po staré železniční trati z Přibyslavi do Sázavy.

Pelhřimovsko

Ani Pelhřimovsko počtem akcí nebude v příštím roce zahálet. Tradičním počinem je květnový Poutníkfest či letní Bernard fest, který se uskuteční 12. a 13. srpna. V Pelhřimově dokončí během léta zateplování zdejších základních škol a čekat by naopak mělo zdejší nemocnici. Na jaře by měla začít modernizace čističky odpadních vod za 330 milionů a stavba kompostárny za 50 milionů korun. V květnu by měla být dokončena rozsáhlá rekonstrukce pacovského zámku. Na své si přijde i Žirovnice, tamní rekonstruovaný pivovar se otevře na jaře.

Třebíčsko

Rodičky z regionu se v půli roku 2011 dočkají otevření moderního pavilonu pro matku a dítě v areálu třebíčské nemocnice. Chybět zde nebude lékárna a recepce, rehabilitace, vodoléčba, dětské a novorozenecké oddělení i důstojná porodnice. Třebíčané se také dočkají nové, třicet kilometrů dlouhé cyklostezky vedoucí z Třebíče do Dukovan.
Ani v příštím roce nepřijdou tisíce návštěvníků o tradiční historickou slavnost Barchan v Jemnici.

Žďársko

Žďár nad Sázavou čekají dvě zcela zásadní stavby. Jednak přestavba zdejšího plaveckého bazénu na akvacentrum s tobogány a venkovním bazénem, která potrvá dva roky, a dále rekonstrukce žďárského náměstí.

Bystřice nad Pernštejnem bude napjatě očekávat, zda jí bude přiklepnuta dotace na stavbu komplexu ekologické výchovy a přestavbu školního statku. Nemocnice v Novém Městě na Moravě v půli roku slavnostně otevře nový pavilon interních oborů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Nový areál Na Losích probudil v Havlíčkově Brodě skomírající atletiku

Atletický areál Na Losích oficiálně otevřely závody štafet brodských základních...

Konečně. Zbrusu nový atletický areál Na Losích v Havlíčkově Brodě už je oficiálně otevřen. V pondělí ráno se o to...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

Za 53 milionů postaví novou školku. Dětem v ní chtějí vařit i bez lepku

Ilustrační snímek

V Havlíčkově Brodě vyroste další, zcela nová mateřská škola. Zastupitelé města schválili podání žádosti o dotaci....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz