Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co čeká Vysočinu? Unikátní Nabucco, mistrovství světa i nové pavilony

  13:35aktualizováno  13:35
Pořádná porce kulturních i sportovních akcí je na příští rok připravena na Vysočině. Zde je přehled očekávaných a důležitých událostí v roce 2011. Jednou z nich je festival Zámostí, který uvede unikátní představení Nabucco.

Nemocnice v Pelhřimově chce v roce 2011 začít se zateplením některých budov. Ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Základem představení je velkolepá scéna s integrovaným orchestrem a s použitím speciálních pódiových scénických prvků. Celková šíře scény včetně scénických projekcí je pětatřicet metrů. Umělecký soubor Monumental Opera se skládá z šedesátičlenného symfonického orchestru, ještě o deset více má operní sbor, sólistů je osm," vykreslil monumentální scénu jeden z organizátorů Martin Svoboda.

Sportovní akcí světového formátu bude bezesporu IBU Cup Biatlon 4, který otevře leden. Na přelomu ledna a února jej následuje Mistrovství světa dorostu a juniorů v biatlonu. Obě obří sportovní akce hostí Nové Město na Moravě.

"Na Biatlon cup máme přihlášených jednačtyřicet národů třeba z Nového Zélandu, Austrálie či Brazílie. Samotných účastníků je zhruba pět set. Pro řadu závodníků půjde o prověrku před juniorským mistrovstvím světa, pro některé týmy zase na Světový pohár," informoval ředitel závodu Vlastimil Jakeš. Biatlon Cup se uskuteční v Novém Městě 8. a 9. ledna. Mistrovství světa pak v termínu 27. ledna až 6. února.

Jihlavsko

Začátkem roku se v areálu jihlavské nemocnice začne stavět nový pavilon urgentní a intenzivní péče za 380 milionů korun. Zásadní proměnou by mělo projít sídliště Královský vršek, kde by měly vzniknout nejen stovky nových parkovacích míst, ale i venkovní "fitness" koutek pro dospělé a hřiště pro děti. Prvního dubna se v Jihlavě otevře nová alternativní divadelní scéna, z níž by postupně mohla vyrůst konkurence pro pražské divadlo Archa či brněnskou Husu na provázku.

Ve dnech 24. až 26. června předá jihlavský primátor vládu nad městem purkmistrovi a Jihlavou projde po dvou letech havířský průvod. V létě čeká příznivce folku již devětadvacátý ročník festivalu Prázdniny v Telči. V listopadu otevře jihlavská zoo nový pavilon zaměřený na vzdělávání návštěvníků. Budova se bude podobat keltské mohyle a místnosti budou připomínat Piráty z Karibiku či Indiana Jonese.

Havlíčkobrodsko

Na Havlíčkobrodsku chystají v příštím roce tradiční i zcela nové akce. Příznivci těch každoročních mohou od 29. dubna do 1. května zajet na výstavu Zahrada, v květnu se koná divadelní festival Dospělí dětem, 28. května se pojede Rallye Posázaví. Dosah po celé republice má Podzimní knižní veletrh, kam každoročně zavítá mnoho známých spisovatelských tváří.

Kromě toho čeká Havlíčkobrodsko řada otevírání. Jedním z nich bude slavnostní otevření rekonstruovaného náměstí v Havlíčkově Brodě, dalším otevření desetikilometrové cyklostezky vedoucí po staré železniční trati z Přibyslavi do Sázavy.

Pelhřimovsko

Ani Pelhřimovsko počtem akcí nebude v příštím roce zahálet. Tradičním počinem je květnový Poutníkfest či letní Bernard fest, který se uskuteční 12. a 13. srpna. V Pelhřimově dokončí během léta zateplování zdejších základních škol a čekat by naopak mělo zdejší nemocnici. Na jaře by měla začít modernizace čističky odpadních vod za 330 milionů a stavba kompostárny za 50 milionů korun. V květnu by měla být dokončena rozsáhlá rekonstrukce pacovského zámku. Na své si přijde i Žirovnice, tamní rekonstruovaný pivovar se otevře na jaře.

Třebíčsko

Rodičky z regionu se v půli roku 2011 dočkají otevření moderního pavilonu pro matku a dítě v areálu třebíčské nemocnice. Chybět zde nebude lékárna a recepce, rehabilitace, vodoléčba, dětské a novorozenecké oddělení i důstojná porodnice. Třebíčané se také dočkají nové, třicet kilometrů dlouhé cyklostezky vedoucí z Třebíče do Dukovan.
Ani v příštím roce nepřijdou tisíce návštěvníků o tradiční historickou slavnost Barchan v Jemnici.

Žďársko

Žďár nad Sázavou čekají dvě zcela zásadní stavby. Jednak přestavba zdejšího plaveckého bazénu na akvacentrum s tobogány a venkovním bazénem, která potrvá dva roky, a dále rekonstrukce žďárského náměstí.

Bystřice nad Pernštejnem bude napjatě očekávat, zda jí bude přiklepnuta dotace na stavbu komplexu ekologické výchovy a přestavbu školního statku. Nemocnice v Novém Městě na Moravě v půli roku slavnostně otevře nový pavilon interních oborů.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Sanatorium na Žďársku se nedaří prodat ani napošesté, zájemce nezaplatil

Sanatorium na Buchtově kopci na Žďársku.

Z prodeje někdejšího sanatoria na Buchtově kopci nedaleko Sněžného na Žďársku možná znovu sejde. Kraj Vysočina jako...

Dojemné loučení v jihlavské zoo, tygří táta Dandys se vrací do Brna

Tygr Dandys splnil svou jihlavskou misi, zanechal po sobě dvě mladá koťata, a...

Úspěšná půlroční mise tygra sumaterského Dandyse v jihlavské zoologické zahradě, v pátek skončila. Brzy ráno se vydal...

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

Volkswagen Golf 2.0 TDI 2013 ·...
Volkswagen Golf 2.0 TDI 2013 ·...

r.v. 2013, naj. 137 474 km, diesel
253 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz