Stavební firma vysypala 1200 tun stavebního odpadu ke Stržskému potoku v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. | foto: Česká inspekce životního prostředí

Stavební firma odvezla odpad do CHKO. Platit má skoro půl milionu

  • 8
Přibližně 1200 tun odpadu navezla podle České inspekce životního prostředí do přírody v chráněné krajinné oblasti stavební firma ze Žďáru nad Sázavou. V okolí Stržského potoka vysypala stavební odpad, kamení i zeminu. Dostala za to téměř půlmilionovou pokutu. Firma vinu z části odmítá.

S uložením odpadu ze svých staveb si žďárská firma Aquasys hlavu příliš nelámala. Odvezla ho ke Škrdlovicím a Světnovu jen kousek za město a jednoduše ho vysypala ke Stržskému potoku. V chráněné krajinné oblasti Žďárských vrchů se tak ocitlo 1200 tun stavební suti, kamení a zeminy, která tam neměla co dělat.

„Odpady pocházely ze stavebních zakázek společnosti. Z demolice polyfunkčního domu Duna ve Žďáru nad Sázavou byla například směs stavebních odpadů s kusy cihel, betonu, térové lepenky i minerální vaty. Kamení a zemina zase pocházely z budování obchvatu v Mělkovicích na Žďársku,“ uvedl ředitel pracoviště České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

Právní zástupce firmy Miloslav Voborník však odmítl, že by odpadu bylo tolik. „Omylem jsme tam odpad skutečně navezli. Ale nebylo ho 1200 tun, jak uvádí inspekce, ale jen něco přes 100 tun,“ zdůraznil.

Přes potok firma položila mostek z betonových panelů a kamení

Část odpadu skončila přímo v korytě potoka. Firma přes něj dokonce vybudovala provizorní mostek tvořený betonovými panely a kamením. I za to byla sankciována. Porušila tím vodní zákon, podle něhož je zakázáno podél vodního toku ukládat předměty, které by mohly být do vod splaveny.

„Má to svůj důležitý preventivní význam. Nedovolené zásahy do koryt mohou měnit jejich sklon a zvyšovat hladiny vodních toků. Tím roste riziko výskytu lokálních povodní. Po obou březích toku měly být ponechány pásy o šířce minimálně tři metry,“ vysvětlil generální ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Inspekce udělila stavební společnosti hned dvě pokuty. Za porušení zákona o odpadech 120 tisíc korun, za porušení zákona o vodách 300 tisíc korun. Proti jedné z pokut se firma odvolala. „Ministerstvo životního prostředí však odvolání zamítlo. Obě pokuty tak nabyly právní moci,“ konstatovala mluvčí inspekce Jana Jandová.

Proti vyšší z pokut se chce společnost bránit správní žalobou

Firma Aquasys svou chybu částečně uznala. Podle Voborníka už odpad odvezla a pokutu 120 tisíc korun už i zaplatila. „Napravili jsme to,“ pronesl Voborník. I nadále však odmítá uhradit 300 tisíc korun za porušení zákona o vodách. Tento týden firma podala proti rozhodnutí inspekce správní žalobu.

„Dostali jsme pokutu za to, že jsme zasáhli do třímetrového pásma podél potoka. Prováděli jsme svahovací a utužovací práce, k tomu jsme potřebovali zeminu rozhrnout. Inspekce na místě byla zrovna v té době,“ prohlásil Miloslav Voborník.

V souvislosti s tímto případem vede Česká inspekce životního prostředí se společností ještě jedno správní řízení. „To dosud není ukončeno,“ dodala mluvčí.