Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chotěboř čekají velké oslavy. Stačilo k tomu jedno Smilovo psaní

  8:35aktualizováno  8:35
Před 750 lety to byl obyčejný dopis. Smil z Lichtenberka, tehdejší majitel panství na Chotěbořsku, v něm oznamuje předání pravidelných desátků klášteru ve Žďáru nad Sázavou. V dokumentu ale zároveň zmiňuje i své sídlo Chotěbor a tím vytvoří nejstarší písemnou zmínku o této obci.

Chotěboř se chystá na velké oslavy. | foto: Archiv MAFRA

 „Listinu se podařilo uchovat. Originál je uložen v Moravském zemském archivu v Brně,“ uvedl k dokumentu z roku 1265 chotěbořský starosta Tomáš Škaryd.

Chotěboř k výročí připravuje oslavy, jejichž hlavní část se odehraje od 18. do 21. června. Od té doby bude faksimile listiny i s pečetí vystavena v městském muzeu.

Při slavnostech vedení města vůbec poprvé ocení osobnosti, které se nejvíce zasloužily o rozvoj Chotěboře. Až patnáct oceněných obdrží pamětní medaili. „Bude to cenná a prestižní záležitost. Medaile budou ze stříbra, na jedné straně bude vyražený motiv z ­pečeti nejstarší dochované listiny,“ prozradil Škaryd.

Obyvatelé, kteří se těší na lidovější zábavu, už teď mohou očekávat bohatý program. Hasiči například ve čtvrtek 18. června vystaví svou techniku a ­představí svou činnost. „Předvedeme ukázky vyprošťování. Bude tu i ­lezecká skupina z Havlíčkova Brodu,“ prozradil velitel stanice Jiří Prchal.

Na další den pak připravují soutěž o nejtvrdšího hasiče. Účastníci budou tahat osmdesátikilovou figurínu nebo natahovat zavodněné hadice. To vše v plné zbroji.

Možná padne i nový rekord

Ten den už se ale lidé dočkají i pořádné dávky kultury. „Chtěli jsme město otevřít také věhlasným kapelám, aby lidé měli pocit, že se mají kde bavit a že jim dokážeme nabídnout hvězdy,“ podotkl Milan Stránský, ředitel městské společnosti CEKUS, která oslavy zastřešuje. Největší hvězdou bude slovenská kapela No Name. Zahraje v pátek 19. června večer v multifunkční hale Aréna.

O den později se show odehraje na náměstí. „Hledali jsme hlavně mezi ­místními umělci,“ poznamenal Stránský. Večer zakončí ohňostroj.

Návštěvníci slavností se v sobotu 20. června budou moci těšit i na jarmark, pivní soutěže a pokus o neobvyklý rekord. Jeho podstatou bude přímo na náměstí vyrazit co největší počet pamětních mincí. Ty si návštěvníci budou moci odnést.

„Vzhledem k výjimečnosti letošního roku se pokusíme o rekordní zápis do České knihy rekordů ve spolupráci s pelhřimovskou agenturou Dobrý den. Jde nejen o zpestření programu, ale i o výzvu směrem k lidem,“ pravil Tomáš Škaryd.

Speciální překvapení chystá i Pivovar Chotěboř. „O co půjde, se lidé dozvědí až na náměstí. Mohu ale naznačit, že to bude opravdu velká věc,“ láká ředitel pivovaru Richard Moravec.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

VIDEO: Stvořidla jsou téměř na suchu, zbylá voda v Sázavě začíná zelenat

Pokles hladiny Sázavy je hodně patrný zejména na Stvořidlech. Místy dosahuje...

Rekreanti v kempu na Stvořidlech u Ledče nad Sázavou se kvůli suchu v řece Sázavě příliš nevykoupou. Hladina je zde na...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz