V Bystřici nad Pernštejnem se chystá přestavba chátrajícího areálu školního...

V Bystřici nad Pernštejnem se chystá přestavba chátrajícího areálu školního statku. Projekt s názvem Centrum zelených vědomostí nabídne skanzen, minizoo i unikátní pyramidu. | foto: MÚ Bystřice nad Pernštejnem

Chátrající školní statek v Bystřici se změní v turistickou atrakci

  • 0
Bystřice nad Pernštejnem chystá novou turistickou atrakci. V areálu zchátralého školního statku plánuje skanzen, minizoo a také unikátní pyramidu, kde lidé uvidí, jak se "dělá" energie. Projekt za bezmála 130 milionů zaplatí z velké části Evropská unie.

Velkolepý projekt přestavby rozsáhlého školního statku v Bystřici nese pracovní název Centrum zelených vědomostí. Turisticky atraktivní plán několik měsíců ležel u ledu, ale teď znova ožil.

V Bruselu se totiž rozhodlo, že dotace Regionálního operačního programu Jihovýchod nebude jen 40 procent, jak ještě nedávno hrozilo, ale 92,5 procenta veškerých nákladů, což je asi 115,5 milionu korun. Zbytek, necelých 13 milionů musí najít město ve svých třech ročních rozpočtech.

Repliky dřevěných staveb a taky minipivovar

Nové lákadlo pro místní obyvatele, ale především pro turisty se má rozkládat na ploše několika desítek hektarů.

Dnešní zchátralý školní statek nedaleko vlakového nádraží, který zatím patří kraji, se podle projektu do konce roku 2015 promění ve středisko ekologických technologií a skanzen s replikami původních dřevěných staveb a ukázkami starých řemesel. Chybět by neměl ani minipivovar, moštárna, muzeum zemědělské techniky, koňská obora a hipostezka a minizoo.

Vše bude vlastnit a provozovat město. "Původní statek, ze kterého se pomalu stává ruina, se musí opravit a v něm bychom chtěli mít muzeum zemědělství, ale i ukázku panského bydlení," uvedl starosta Karel Pačiska.

Rozsáhlý objekt s prostorným nádvořím by podle něj mohl také sloužit jako místo pro pořádání různých regionálních akcí, jako jsou jarmarky, zabíjačky, masopusty a podobně.

Aby se však vize stala strategickým projektem, musel nový statek nabídnout ještě něco navíc, něco, co turisté nikde v okolí nenajdou.

"Napadl nás skanzen s replikami typických horáckých staveb. Od skanzenu na Veselém kopci nebo v Hlinsku se ten náš bude lišit tím, že bude interaktivní. Návštěvník si může v replice selského stavení všechno prohlédnout zblízka, na všechno si sáhnout a tradiční nástroje si může vyzkoušet, " doplnil místostarosta Josef Vojta s tím, že na skanzen budou navazovat řemeslné dílny.

Hlavním lákadlem bude futuristická pyramida

Punc výjimečnosti projekt dostane i tím, že zmíněnou tradiční část bude doplňovat budova, která přitáhne pravděpodobně nejvíc pozornosti, a to jak svým zevnějškem, tak obsahem. Futuristická stavba ve tvaru pyramidy, která dala název celému projektu - Centrum zelených vědomostí.

"V každém podlaží uvidí návštěvník jeden zdroj energie a způsoby, jak tuto energii získat, ale i jak jí šetřit. Budou tam ukázky tepelných čerpadel i notebook poháněný bicyklem," přiblížil starosta Pačiska.

"V pyramidě uvidíte například i kohoutky s kapající vodou a budete si moci změřit, kolik vody se takto zbytečně ztratí za hodinu, za den nebo za týden," navázal místostarosta Vojta.

Centrum zelených vědomostí by mělo být tím, co turisty udrží v regionu několik dní a pomůže i místním provozovatelům hotelů a dalších služeb. "Bystřicko sice turisté navštěvují, ale příliš dlouho se tu nezdrží. Tento projekt rozšíří nabídku, jako jsou atrakce Šiklandu, cyklostezky, sportoviště, příroda nebo hrady Pernštejn a Zubštejn," uvedl Vojta.

Chystaný areál ale nemá sloužit jen jako turistické lákadlo. Prostory a jejich vybavení, jakož i některé pozemky by měli i nadále využívat studenti střední zemědělské školy.