O klasické lyžování není v Novém Městě zájem, biatlon trhá rekordy

  • 14
Je to hodně ostrý kontrast. Dva týdny před Světovým pohárem v biatlonu, který bude Nové Město na Moravě hostit o víkendu 6. až 8. února, se ve Vysočina Areně koná mezinárodní mistrovství České republiky v běhu na lyžích. Na biatlonovou elitu už je skoro vyprodáno, na český šampionát zeje areál prázdnotou.

Zatímco pro elitní světový podnik pořadatelé už nyní počítají s tím, že­ Vysočina Aréna bude našlapaná na maximum, pro středeční závody „hlaďařů“ volnou technikou zůstala osmnáctitisícová tribuna zcela prázdná.

A to i přesto, že ­kromě nemocného Lukáše Bauera, pauzírujícího Martina Jakše a zraněné Petry Novákové je na Vysočině kompletní reprezentace.

Biatlon táhne mnohonásobně víc. „Cítíme, že tlak na vstupenky je daleko větší než před mistrovstvím světa v roce 2013,“ pochvaluje si prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

„Zájem je tak obrovský, že budeme do oběhu vydávat ještě mimořádnou edici lístků,“ prozrazuje, že do prodeje organizátoři dodají dalších tisíc vstupenek na každý den.

„Ale signály jsou jasné: ať si každý zavčas koupí vstupenku, protože předpokládáme, že začátkem příštího týdne už budou totálně vyprodané,“ doplnil Hamza.

Biatlon, ve kterém se hned čtyři čeští závodníci -­ Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr -­ pohybují v­ elitní desítce Světového poháru, zkrátka táhne.

Z malého provinčního sportu je nejsledovanější zimní odvětví

„Kolegům z biatlonu můžeme jen poblahopřát a lehce závidět, to je jasné,“ připouští sportovní ředitel běžeckého úseku Svazu lyžařů České republiky Čestmír Skrbek.

Ovšem nebylo by fér srovnávat v diváckém zájmu závod Světového poháru a podnik republikového šampionátu. Byť je nominačním pro mistrovství světa ve Falunu.

„Je to motivace především pro mladé závodníky - alespoň se jednou, dvakrát v sezoně setkat s těmi nejlepšími, co jezdí svěťáky. A v takovém nádherném areálu,“ říká Skrbek. „Příští rok by ale tady v Novém Městě na Moravě měl být běžecký Světový pohár.“

Jenže ani zmíněná mezinárodní akce se v současné chvíli nemůže s biatlonem porovnávat. „Z malého provinčního sportu se stal takový zimní fenomén. Podle celosvětových ratingů je biatlon v levelu nejsledovanějšího zimního sportu,“ uvědomuje si Hamza.

Lyžařská federace nechá pořadatelům jen deset procent

A přestože se náklady na pořádání Světových pohárů v běžeckém lyžování a biatlonu diametrálně liší, mají organizátoři závodů lyžařů s malorážkou mnohem snadnější situaci.

„Přestože běžecký Světový pohár stojí 11 milionů a biatlonový skoro 50 milionů, paradoxně se nám v současné době shánějí hůře peníze na běžecké lyžování,“ popisuje Hamza. „A není to vina ani nás, ani svazu, ale toho, že FIS (Mezinárodní federace lyžařských sportů - pozn. red.) totálně vydrancovala práva a pořadatelům pustí tak málo peněz, že je na zváženou, jestli světové poháry pořádat,“ pokračuje.

Ekonomická politika FIS je podle Hamzy nešťastná, protože organizátorům jednotlivých světových pohárů z marketingových práv nechala řádově deset procent. „Z těch devadesáti dostane pořadatel tak nicotné peníze, že v dané chvíli se z toho stává produkt, který bez podpory státu a regionu není možné provozovat,“ říká Hamza. „Je to smutný příběh, ale bohužel realita.“