Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První benzinky byly na každém rohu, měli je kavárníci, zelináři i švec

  9:02aktualizováno  9:02
Tankování benzinu do auta je dnes naprosto rutinní činnost. K dispozici je hustá síť čerpacích stanic, přičemž na některých lze zaplatit venku u automatu. V létě si můžeme cestu na dovolenou díky internetu naplánovat i s cenami pohonných hmot na trase. Před stoletím bylo všechno úplně jinak.

Takto vypadaly v první polovině minulého století benzinové pumpy v Třebíči. Na snímku je pumpa Matouškova. | foto: Archiv rodiny Jourových

Vyprávění, jak se v první polovině 20. století čerpal benzín do automobilů a motocyklů, místy vyvolává úsměv na rtech. Ucelené svědectví o situaci ve druhém největším městě Vysočiny podal třebíčský badatel Jiří Joura ve svých knížkách Procházky starou Třebíčí. Vypráví, jak před 90 lety na Karlově náměstí před radnicí vyrostl první stojan benzinové pumpy. I o tom, jak specifická byla v počátcích obsluha.

„První motocykl projel Třebíčí kolem roku 1904 až 1905. Prvním majitelem motocyklu ve městě byl Antonín Segenschmied, syn bohatého měšťana a obchodníka Funduluse,“ uvádí Joura.

Ve stejné době se ve městě objevil též první automobil, vlastnil ho c. k. geometr Josef Dejmek. Hned po něm si vůz zakoupili též hrabě Chorinský ze Sádku, továrník Budischowský, první primář třebíčské nemocnice Jaroslav Bakeš či majitel továrny na limonády ZON Ferdinand Kubeš. Ještě dvacet let trvalo, než automobilista mohl v Třebíči přijet ke stojanové pumpě.

První benzinová pumpa stála na chodníku před radnicí

Nejdřív se benzin prodával v koloniálech ve velkých hranatých plechovkách. Nebo ho přivezli v plechovém sudu na kárce, s pomocí ruční pumpy ho přečerpali do plechové konve s hrdlem a potom přelili do nádrže motorového vozidla, popsal Jiří Joura.

Fotogalerie

„První stojanovou benzinovou pumpu ve městě měl okolo roku 1925 obuvník Josef Matoušek. Umístěna byla na chodníku u okrasného květinového kruhu proti městské radnici. Malý Matouškův krámek se nacházel v domě vedle městské radnice.“ Matoušek sledoval pumpu od verpánku nebo pultu přes prosklené dveře krámku. Když někdo přijel, vyběhl ven a zákazníka obsloužil.

Stojanová pumpa znamenala nesmírný pokrok. Hadicí proudil benzin ze stojanu pumpy, ovládané ručně kývavým pohybem páky přímo do nádrže vozidla. Současně rafika na číselníku ukazovala protékající množství. Novější pumpy měly čerpání ovládané elektromotorem a umožňovaly natankovat směs benzinu s olejem pro dvoutaktní motory.

Hygiena? Na to se nehledělo. Pumpu tak měli zelináři i kavárníci

Jak přibývalo aut v Třebíči, vyrojily se také benzinky. „Prodej benzinu byl veden jako vedlejší obchodní činnost různých obchodníků a řemeslníků,“ zmiňuje Joura. Nepříčilo se to tehdejším předpisům o hygieně, a tak prodejci byli například zelináři či kavárníci.

Druhou pumpu si zřídila zelinářka Anna Nováková v místech, kde je dnes cukrárna U tety na Komenského náměstí.

„Další byla u chodníku obchodníka Karla Funduluse a jeho zetě Antonína Segenschmieda na horní straně Karlova náměstí. Na Segenschmiedově pumpě byla připevněná lepenková tabulka s nápisem: obsluha v krámě.“

Zvonek vedl do bytu obchodníka, který obsloužil zákazníka motoristu i po zavírací době. „Tedy ve svátek, večer nebo i v noci. Někde bylo možno použít domovního zvonku, bydlel-li majitel pumpy v jejím sousedství. Zákazník byl vždy a bez výčitek obsloužen,“ uvedl Joura, autor publikací o staré Třebíči.

Po válce pumpy sebral národní podnik Benzina, mnohé zrušil

V období první republiky se prodávaly tři druhy benzinu - lehký pro osobní automobily, střední a těžký pro nákladní auta.

Koncem 30. let byla pump celá řada. Například na Stařečce ji měl krejčí Karel Caha. V Brance na Nových Dvorech byla pumpa Palátova.

V Podklášteří vedle dnešního finančního úřadu byl sklad benzinu a pumpa Františka Mytysky. Byly na Jejkově u klášterní zdi, na Masarykově náměstí u gymnázia nebo na Vaňkově náměstí.

„Za druhé světové války byl veliký nedostatek benzinu, jenž byl na příděl pro omezený počet vozidel. Po válce tento nedostatek ještě nějaký čas trval, a tak nebyly uváděny do provozu úplně všechny. Ty zbylé potom patřily národnímu podniku Benzina. V polovině 50. let vojáci vykopali od zrušených benzinek cisterny, které se pak využily pro potřeby armády,“ doplnil Jiří Joura.Nejčtenější

Havarované auto srazilo dělníka na D1 u Humpolce, na místě zemřel

Při nehodě na D1 u Humpolce jedno z aut vjelo do středového pásu a srazilo...

Dálnice D1 z Prahy na Brno byla před Humpolcem několik hodin uzavřená. Provoz zastavila tragická nehoda. Na 87....

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...

Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Mladý řidič nezvládl předjíždění, po nárazu do stromu uhořeli dva lidé

Při tragické nehodě nedaleko Chotěboře ve voze uhořeli dva mladí lidé.

Dva mladí lidé zahynuli v neděli v podvečer při tragické nehodě na Havlíčkobrodsku. Osobní auto při předjíždění...

Další z rubriky

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Před půlstoletím vznikla Noc nevěsty, hvězdní herci byli 20 let v trezoru

Jana Brejchová při natáčení filmu v Havlíčkově Borové.

Lidé z Havlíčkovy Borové si po roce 1968 přes dvacet let mysleli, že hvězdně obsazený film Noc nevěsty z jejich obce už...

Řidič pod vlivem drog ztrácel na D1 krabicová vína, dostal rok a půl vězení

Z poškozeného návěsu se vysypal náklad, krabicové víno zatarasilo dálnici.

Krajský soud v Brně vynesl pravomocný rozsudek nad řidičem, který loni v létě pod vlivem drog vysypal z kamionu náklad...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz