Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První benzinky byly na každém rohu, měli je kavárníci, zelináři i švec

  9:02aktualizováno  9:02
Tankování benzinu do auta je dnes naprosto rutinní činnost. K dispozici je hustá síť čerpacích stanic, přičemž na některých lze zaplatit venku u automatu. V létě si můžeme cestu na dovolenou díky internetu naplánovat i s cenami pohonných hmot na trase. Před stoletím bylo všechno úplně jinak.

Takto vypadaly v první polovině minulého století benzinové pumpy v Třebíči. Na snímku je pumpa Matouškova. | foto: Archiv rodiny Jourových

Vyprávění, jak se v první polovině 20. století čerpal benzín do automobilů a motocyklů, místy vyvolává úsměv na rtech. Ucelené svědectví o situaci ve druhém největším městě Vysočiny podal třebíčský badatel Jiří Joura ve svých knížkách Procházky starou Třebíčí. Vypráví, jak před 90 lety na Karlově náměstí před radnicí vyrostl první stojan benzinové pumpy. I o tom, jak specifická byla v počátcích obsluha.

„První motocykl projel Třebíčí kolem roku 1904 až 1905. Prvním majitelem motocyklu ve městě byl Antonín Segenschmied, syn bohatého měšťana a obchodníka Funduluse,“ uvádí Joura.

Ve stejné době se ve městě objevil též první automobil, vlastnil ho c. k. geometr Josef Dejmek. Hned po něm si vůz zakoupili též hrabě Chorinský ze Sádku, továrník Budischowský, první primář třebíčské nemocnice Jaroslav Bakeš či majitel továrny na limonády ZON Ferdinand Kubeš. Ještě dvacet let trvalo, než automobilista mohl v Třebíči přijet ke stojanové pumpě.

První benzinová pumpa stála na chodníku před radnicí

Nejdřív se benzin prodával v koloniálech ve velkých hranatých plechovkách. Nebo ho přivezli v plechovém sudu na kárce, s pomocí ruční pumpy ho přečerpali do plechové konve s hrdlem a potom přelili do nádrže motorového vozidla, popsal Jiří Joura.

Fotogalerie

„První stojanovou benzinovou pumpu ve městě měl okolo roku 1925 obuvník Josef Matoušek. Umístěna byla na chodníku u okrasného květinového kruhu proti městské radnici. Malý Matouškův krámek se nacházel v domě vedle městské radnice.“ Matoušek sledoval pumpu od verpánku nebo pultu přes prosklené dveře krámku. Když někdo přijel, vyběhl ven a zákazníka obsloužil.

Stojanová pumpa znamenala nesmírný pokrok. Hadicí proudil benzin ze stojanu pumpy, ovládané ručně kývavým pohybem páky přímo do nádrže vozidla. Současně rafika na číselníku ukazovala protékající množství. Novější pumpy měly čerpání ovládané elektromotorem a umožňovaly natankovat směs benzinu s olejem pro dvoutaktní motory.

Hygiena? Na to se nehledělo. Pumpu tak měli zelináři i kavárníci

Jak přibývalo aut v Třebíči, vyrojily se také benzinky. „Prodej benzinu byl veden jako vedlejší obchodní činnost různých obchodníků a řemeslníků,“ zmiňuje Joura. Nepříčilo se to tehdejším předpisům o hygieně, a tak prodejci byli například zelináři či kavárníci.

Druhou pumpu si zřídila zelinářka Anna Nováková v místech, kde je dnes cukrárna U tety na Komenského náměstí.

„Další byla u chodníku obchodníka Karla Funduluse a jeho zetě Antonína Segenschmieda na horní straně Karlova náměstí. Na Segenschmiedově pumpě byla připevněná lepenková tabulka s nápisem: obsluha v krámě.“

Zvonek vedl do bytu obchodníka, který obsloužil zákazníka motoristu i po zavírací době. „Tedy ve svátek, večer nebo i v noci. Někde bylo možno použít domovního zvonku, bydlel-li majitel pumpy v jejím sousedství. Zákazník byl vždy a bez výčitek obsloužen,“ uvedl Joura, autor publikací o staré Třebíči.

Po válce pumpy sebral národní podnik Benzina, mnohé zrušil

V období první republiky se prodávaly tři druhy benzinu - lehký pro osobní automobily, střední a těžký pro nákladní auta.

Koncem 30. let byla pump celá řada. Například na Stařečce ji měl krejčí Karel Caha. V Brance na Nových Dvorech byla pumpa Palátova.

V Podklášteří vedle dnešního finančního úřadu byl sklad benzinu a pumpa Františka Mytysky. Byly na Jejkově u klášterní zdi, na Masarykově náměstí u gymnázia nebo na Vaňkově náměstí.

„Za druhé světové války byl veliký nedostatek benzinu, jenž byl na příděl pro omezený počet vozidel. Po válce tento nedostatek ještě nějaký čas trval, a tak nebyly uváděny do provozu úplně všechny. Ty zbylé potom patřily národnímu podniku Benzina. V polovině 50. let vojáci vykopali od zrušených benzinek cisterny, které se pak využily pro potřeby armády,“ doplnil Jiří Joura.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

Nehoda pěti aut uzavřela D1 u Jihlavy, náraz utrhl nákladnímu vozu kabinu

Nehoda tří osobních a dvou nákladních automobilů v opravovaném úseku D1 u...

Pět vozidel se srazilo odpoledne na dálnici D1 u Jihlavy. Na 115. kilometru ve směru na Brno se střetla tři osobní a...

Najdete na iDNES.cz