Kvůli zdražení pitné vody na Jihlavsku se možná zvýší i vstupné do jihlavského Vodního Ráje. Ilustrační foto

Kvůli zdražení pitné vody na Jihlavsku se možná zvýší i vstupné do jihlavského Vodního Ráje. Ilustrační foto | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Ceny vody půjdou nahoru, podražit může i vstup do jihlavského akvaparku

  • 0
Na Jihlavsku bude od Nového roku opět o něco dražší voda. Kubík vody bude stát téměř 68 korun a lidé si tak připlatí o více než dvě koruny. Přestože zvýšení ceny pitné vody v porovnání s minulými roky není nijak radikální, může kvůli novým cenám podražit i vstupné do jihlavského Vodního Ráje.

O navýšení vodného a stočného o 3,3 procenta rozhodli na valné hromadě společnosti představitelé Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK). I když není nijak dramatické, zvýšení ceny přesto nepotěší domácnosti možná hned dvakrát. Kromě větších výdajů za spotřebu vody v domácnosti je docela možné, že lidé sáhnou hlouběji do kapsy i při návštěvě jihlavského koupaliště Vodní Ráj.

Zvýšení cen o více než dvě koruny za kubík podle Martina Málka, mluvčího Služeb města Jihlavy (SMJ), které akvapark provozují, skutečně může být důvodem ke zdražení.

Vývoj ceny vody na Jihlavsku

2011 67,91 korun

2010 65,72 korun

2009 63,21 korun

2008 57,34 korun

2007 51,42 korun

2006 47,89 korun

"Pokud se chystá zdražení vody, zvedne se její cena i nám a velmi se nám tím zvýší provozní náklady. Budeme muset hledat cesty, abychom si vydělali alespoň na provozní náklady, jednou z možností je také to, že bychom mohli zvednout vstupné návštěvníkům Vodního Ráje," připustil Málek.

Vodní Ráj je na dodávkách pitné vody z vodovodní sítě SVAKu závislý. "Kdybychom na nové ceny nepřistoupili, můžeme zavřít provoz, není jiná možnost, odkud pitnou vodu odebírat," je si vědom Málek.

Krize se projeví i na odběru vody

Podle předsedy SVAKu Jiřího Vlacha dochází ke zdražení vody spotřebitelům z několika důvodů. Do hospodaření s vodou se podle něj promítá i hospodářská krize, která se projeví v poklesu odebrané vody především ve sféře podniků až o 135 tisíc kubíků.

"Už jen toto snížení odběru vody představuje výpadek několika milionů, což by samo o sobě znamenalo nárůst ceny o několik procent," obhajuje navýšení cen životadárné tekutiny Vlach. Rostou i ceny elektřiny a surové vody.

O kolik by vstupné do Vodního Ráje mohlo povyskočit, nechtěl Málek spekulovat.

Naposledy SMJ zdražovaly vstupné na Vodní Ráj v roce 2008 - tehdy to bylo o osm korun na hodinu, z 62 korun na současných sedmdesát. "Hlavním důvodem tenkrát nebyla zvýšená cena energií ani vody, ale že se změnila sazba DPH z pěti na devět procent," připomněl Málek.

"Na druhou stranu není možné náklady donekonečna zvedat, znamenalo by to odliv návštěvníků, vše bude záležet na dalších propočtech na základě přesných sazeb. Zatím nám nikdo zdražení oficiálně neoznámil," dodal Málek.

Plavecký bazén dotuje město, o částce rozhodne příští týden

SMJ ve městě provozují i plavecký bazén v ulici Evžena Rošického. Budova patří městu a radnice tak každoročně dotuje její provoz. O výši dotace na provoz plaveckého bazénu budou zastupitelé rozhodovat v příštím týdnu.

SMJ žádá o příspěvek na příští rok ve výši 5,3 milionu korun, tedy zhruba o stejnou sumu jako v minulých letech. "Pokud zastupitelé dotaci schválí ve výši, ve které žádáme, jsme v tomto případě i přes zdražení vody schopni provoz plaveckého bazénu ustát na stávajících cenách," dodal Málek.