Ceny uhlí jdou s koncem prázdnin nahoru, v Třebíči se dá do konce týdne koupit za letní cenu. Ilustrační foto

Ceny uhlí jdou s koncem prázdnin nahoru, v Třebíči se dá do konce týdne koupit za letní cenu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ceny uhlí jdou nahoru, místy ale ještě platí letní ceník

  • 0
S koncem léta a začátkem chladnějších měsíců se pomalu mění i ceny paliva. Zatímco jihlavské Uhelné sklady už prodávají za zimní ceny, v Třebíči mají v tomto týdnu naposledy letní ceník. Přestože cena dřeva vypadá nižší než uhlí, díky vyšší výhřevnosti se uhlí více vyplatí.

Skončily prázdninové měsíce a ceny paliv se zvedají. "Od září jdou ceny na zimní režim, je tam rozdíl 35 korun na nejlevnějším hnědém uhlí," říká ředitel Uhelných skladů v Jihlavě Jiří Skála.

V některých skladech mají ale ještě léto. "Zatím nemáme zimní ceník, do konce týdne platí ještě letní ceny," říká Hana Jičínská z Třebíčských uhelných skladů. Metrický cent nejlevnějšího hnědého uhlí tu vyjde na 226 korun, nejlevnější nekrácené palivové dřevo stojí 159 korun za sto kilogramů. Tvrdé krácené dřevo vyjde na 299 korun.

Přestože cena dřeva vypadá nižší než u uhlí, díky vyšší výhřevnosti se uhlí více vyplatí. "O uhlí je větší zájem než o dřevo, je levnější," říká Roman Vaněček z Obchodu s palivy a písky z Havlíčkova Brodu.

České brikety končí, poslední tuzemský výrobce zavírá

Ti, kdo si oblíbili uhelné brikety, budou muset již brzy sáhnout hlouběji do peněženek. Výroba levných hnědouhelných briket v České republice definitivně končí. Poslední tuzemská briketárna ve Vřesové na Sokolovsku by se měla zavřít na konci září.

"Zájem o tuto komoditu v posledních letech klesá," zdůvodňuje na internetových stránkách Sokolovské uhelné obchodní ředitel Miroslav Soural.

Zájemcům o brikety tak nezbude než kupovat výrobky dovezené z Německa. "Jsou dnes o sto korun za metrák dražší," dodává Jiří Skála. Podle něj může cenu po definitivním konci Sokolovské briketárny německý výrobce ještě zvednout.

Dřevo si můžete odvézt přímo z lesa, vyjde levněji

V dnešní době se ze dřeva dá využít téměř každá tříska a mnoho nábytkářských firem to také dělá. Na pálení v kamnech začíná být dřevo příliš drahé. Také do želivské pobočky Lesního družstva ve Štokách jezdí pro palivové dřevo podstatně méně zákazníků než dříve. "Dřevo je zkrátka dražší než dřív," vysvětluje ředitel Milan Fíla.

Nejlevnější smrkové zde stojí okolo osmi set korun za metr krychlový. "Cena se šplhá nahoru díky zákazníkům, kteří kupují dřevo, které nevyužijeme na řezivo, po náklaďácích. My pak stejnou cenu účtujeme i běžným zákazníkům a těm se to může zdát moc," objasňuje Fíla.

Podobně to vypadá i s palivovým dřevem z listnatých stromů. "Tomu se věnuje spousta subjektů, které od nás vykupují víceméně nezpracované klády v plné šíři, které si potom sami štípou," doplňuje Fíla.

A upozorňuje, že kdo chce topit dřevem, může i levně. "Lidé si mohou odklidit slabší větve po těžbě, které se nám nevyplatí zpracovávat," říká Fíla. Pokud po sobě uklidí a dají zbytek na hromady, mohou si odvézt vlečku za cenu v řádu stokorun.