Podle dostupných informací se meziročně nejvíce zvýšila produkce másla, vyrobilo se i více tvarohu a konzumního mléka. Naopak poklesla výroba jogurtů a pomazánkového másla.

Podle dostupných informací se meziročně nejvíce zvýšila produkce másla, vyrobilo se i více tvarohu a konzumního mléka. Naopak poklesla výroba jogurtů a pomazánkového másla. | foto: Radek Miča, MAFRA

Cena i produkce výrobků roste. Krize je za námi, doufají mlékaři

  • 0
Situace v českém mlékárenském průmyslu se po třech letech krize stabilizuje a vrací do normálu. Zástupci ministerstva zemědělství, mlékárenských svazů a agrární komory se na tom shodli při středečním zahájení Mlékárenských dnů v Přibyslavi. Jásat ale nelze, nebezpečím je dovoz.

"Zatímco loni tady zněla slova jako katastrofa, hrůza a krize, letos tu slyším slovo jediné. Stabilita," prohlásil zástupce mlékárenské asociace Oldřich Obermaier.

Výkupní ceny mléka oproti loňsku vzrostly, mírně se zvýšila i poptávka po mléčných výrobcích. "Cena 8,32 koruny za litr mléka je o korunu vyšší než loni. Je to dobrá cena. Bylo by dobře, kdyby se udržela na stabilní úrovni. Pro všechny je to lepší než krátkodobá extrémně vysoká cena," pochvaloval si prezident agrární komory Jan Veleba.

Pomohly stamiliony z EU a projekt Mléko do škol

O něco méně tato cifra potěšila zpracovatele mléka. Přesto Jiří Kopáček z Českého svazu mlékárenského označil současný rok jako mnohem úspěšnější než tři předchozí. "Ceny se zotavují, jsou pro farmáře motivující, spotřeba i výroba roste," konstatoval.

"Situace se stabilizuje," použila oblíbená slova i Zdeňka Veselá z ministerstva zemědělství. Vláda na podporu mléčného průmyslu vyjednala stamiliony z EU. Úspěšnému roku pomohlo i pokračování projektu Mléko do škol, do něhož se přihlásilo 2 900 škol a šest mlékáren.

Meziročně se nejvíce zvýšila produkce másla, o více než tři procenta. Vyrobilo se i více tvarohu a konzumního mléka. Naopak poklesla výroba jogurtů a pomazánkového másla. "Je to kvůli štvavé a klamavé kampani. O jogurtech se začalo říkat, že nejsou tak zdravé, pomazánkové máslo zase jako ryze česká specialita bojuje s Evropskou unií," vysvětlil Kopáček.

Přesto i na letošním tradičním přibyslavském setkání zpracovatelů mléka zazněly obavy. Ty jsou především z dovozu i z vyšších výkupních cen mléka. "I když se výkupní cena mléka zvýšila o čtrnáct procent, ceny mléčných výrobků vzrostly v průměru jen o čtyři procenta. Tento rozdíl musejí zpracovatelé zaplatit ze svého," upozornil Jiří Kopáček.

40 procent mléčných výrobků u nás je z dovozu

Daleko horší je podle něho nebezpečí v podobě zahraniční konkurence. V českých obchodech se prodává téměř 40 procent mléčných výrobků z dovozu. V západních evropských zemích je to přitom o deset procent méně. Na pulty se dostávají levnější, ale méně kvalitní výrobky hlavně z Německa a Polska.

"Kvůli levnějšímu dovozu se snižuje domácí produkce kvalitních potravin," souhlasila Zdeňka Veselá. Ministerstvo zemědělství podle ní přijme kroky na podporu domácích mlékáren.

Varováním do budoucna jsou podle Veleby i stavy skotu. Počet dojných krav totiž za poslední tři roky citelně poklesl, o 62 tisíc na celkových 374 tisíc kusů. "Sice naopak vzrostla užitkovost, ale pokles počtu skotu je alarmující," tvrdí. Pro farmáře v posledních letech nebyl dobytek tak ziskový, od jeho chovu mnozí upustili, pastviny proměnili na řepková pole.

"Očekáváme růst spotřeby mléka v republice. Hrozí tak, že se staneme nesoběstačnými," dodal Veleba. Na číslech to potvrdil i Kopáček. Zatímco letos lidé spotřebovali v průměru 244 kilogramů mléčných výrobků za rok, podle odhadů by to v roce 2020 mohlo být až 260 kilogramů.

Pro Vysočinu je mlékárenství stěžejní obor. I když třeba v Jihočeském kraji je více skotu, zdejší mlékárny zpracují nejvíce mléka z celé republiky.