Velcí výrobci autodílů na Vysočině si letos celozávodní dovolenou nemohou dovolit, dost zakázek má například i jihlavský Automotive Lighting. Ilustrační snímek

Velcí výrobci autodílů na Vysočině si letos celozávodní dovolenou nemohou dovolit, dost zakázek má například i jihlavský Automotive Lighting. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Firmy stále drží celozávodní dovolené. Výrobcům autodílů se to nedaří

  • 0
Některé velké firmy pravidelně v létě vyhlašují celozávodní dovolenou. Její termín se různí, zdaleka přitom nejde jenom o přelom července a srpna. Celoplošné volno letos nemají výrobci autodílů, ty musí pokrýt větší požadavky zákazníků. Zaměstnance na dovolené nahrazují brigádníci nebo důchodci.

V některých firmách už skončila, v jiných podnicích běží právě teď. Řeč je o celozávodní dovolené. Se svátky v úvodu července ji například spojily jihlavské Moravské kovárny. Volno měli zaměstnanci čtrnáct dní.

„V té době se tady akorát dělaly nutné opravy nebo revize, které probíhají právě v době odstávky,“ uvedl odborový předák Bedřich Zapletal.

Kde také mají celozávodní dovolenou

Sapeli Polná: Týden v létě a pak dva týdny v prosinci. Týká se to zhruba dvou set zaměstnanců.

První brněnská strojírna Velká Bíteš: Od 3. do 7. srpna a pak na konci roku od 28. do 31. prosince.

Moravské kovárny Jihlava: Volno ve firmě měli ve druhém a třetím červencovém týdnu.

Termín celozávodní dovolené byl podle něj známý už od ledna. Každý jej tedy dopředu věděl a počítal s ním. „Je to tak podle mě dobře. Lidi se aspoň v létě dostanou na dovolenou. U některých firem mohou třeba dostat volno až v září,“ poznamenal Zapletal.

Většina zaměstnanců byla podle něj s termínem spokojená, najdou se ale výjimky. „Někdo jede rád na hory nebo na vodu a chce si tedy brát hlavní dovolenou v jiném termínu. Ale to se řeší individuálně a není problém se domluvit,“ doplnil odborář.

V Motorpalu, který má své závody v Jihlavě, Jemnici a Batelově, skončila celozávodní dovolená v neděli. Trvala jeden týden. „Další dny volna už řeší zaměstnanci se svými vedoucími,“ doplnil zástupce odborů v batelovském Motorpalu Jan Herza.

„Velké firmy celozávodní dovolené využívají,“ potvrdil Luboš Muzikář z metodického pracoviště OS KOVO v Jihlavě.

Firmy na výrobu autodílů potřebují pokrýt zakázky

Neplatí to ale pro úplně všechny významné podniky v kraji. „Kompletní odstávka letos v plánu není,“ sdělil Aleš Krejčí z odborů společnosti Automotive Lighting. Kolik zaměstnanců může mít naráz volno, záleží i na požadavcích zákazníků z řad automobilek.

Stejnou situací je ovlivněna také největší továrna na Vysočině, Bosch Diesel Jihlava. „Letos jsme v období července a srpna nepřistoupili ve výrobních ani nevýrobních úsecích k vyhlášení celoplošné dovolené. Je to z důvodu potřeby vykrytí požadavků zákazníků,“ poznamenal mluvčí jihlavského Bosche Mojmír Kolář.

Firma letos nabrala do výroby 95 brigádníků, což je o jedenáct víc než loni. „Vedle letních studentských brigád nabízí firma celoročně pro zájemce z řad studentů vysokých škol praktikantská místa v technických i ekonomických úsecích. Aktuálně je takto využito okolo 70 praktikantských míst,“ doplnil Kolář.

Přibližně 120 brigádnických míst v tomto roce vytvoří společnost Mann+Hummel v Nové Vsi na Třebíčsku. „Brigádní výpomoc se ale netýká jen prázdnin,“ upřesnila mluvčí společnosti Daniela Vilhelmová. Výrobní závod Mann+Hummel má celozávodní dovolenou na přelomu července a srpna.

„Celozávodní dovolená trvá dva týdny a řádově se týká zhruba 70 procent zaměstnanců,“ řekla mluvčí společnosti Mann+Hummel Vilhelmová.

Místo brigádníků nastoupí důchodci, kteří v Pleasu pracovali

Výrobu nepřerušuje brodský Pleas, na celozávodní dovolenou není prostor třeba ani ve stavební firmě PSJ či pivovaru Bernard a už vůbec ne v dukovanské elektrárně.

Podle jejího mluvčího Jiřího Bezděka jsou sice přes léto výběry dovolených častější, musí být ale zajištěn nepřetržitý provoz zařízení. „Termíny a počty zaměstnanců na dovolené jsou ovlivněné také plánovanými odstávkami bloků,“ doplnil Bezděk.

V provozu elektrárny žádná místa pro brigádníky nemají. „V rámci centrálních útvarů jejich práci využíváme příležitostně. Aktuálně na lokalitě Dukovany máme dva brigádníky. Jedná se především o pomocné práce,“ sdělil Bezděk.

Pleas využívá přes léto na více specifické a odborné činnosti bývalé zaměstnance, kteří jsou v důchodu. Pomohou tam, kde dříve pracovali.

PSJ letos v létě spolupracuje se čtyřmi studenty ze středních či vysokých škol. Na stavby firma nabírá brigádníky - s ohledem na bezpečnost práce - spíše sporadicky. „V oblasti administrativy a IT je situace mnohem příznivější, během celého roku nabízíme spolupráci zhruba deseti brigádníkům,“ uvedl mluvčí společnosti Miroslav Fuks.

Výrobce dveří Sapeli má týden celozávodní dovolené v létě a dva týdny pak v prosinci. Týká se to zhruba dvou set zaměstnanců, kteří pracují ve výrobě a odděleních s ní souvisejících.

Brigády jsou obvykle odměňovány platem 75 až 100 Kč za hodinu.