V Martínkově a Jakubově na Třebíčsku mají od podomního prodeje odradit cedule umístěné na dopravních značkách označujících začátek obce. Podle odborníků ale tato upozornění na značky nepatří. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Řidiče vítají značky zakazující podomní prodej. Obce si tím zavařily

  • 377
Jakubov a Martínkov na Třebíčsku měly problémy s podomními prodejci. Na všechny dopravní značky označující začátek obce proto vyvěsily cedule oznamující zákaz podomního prodeje. Podle odborníků však na dopravní značce nemá podobné upozornění co dělat.

„Oslovili mě starší lidé, že je obtěžovali energetici, tak jsme schválili loni na podzim vyhlášku ohledně zákazu podomního prodeje. Současně s tím jsme nainstalovali cedule,“ vysvětlil starosta Martínkova Josef Svoboda.

Podle něj jde o schválenou dopravní značku. Martínkov prý není průkopníkem ve vyvěšení podobného upozornění. „Po kraji občas vidím úplně stejný zákaz,“ podotkl starosta.

Také v Jakubově dávají obchodníkům jasně najevo, že nejsou vítáni.

„Inspirovali jsme se na Brněnsku, kde je celkem běžné, že takovou ceduli mají. Navíc před dvěma lety si tady podávali dveře prodejci různých energetických společností, chtěli jsme tomu zamezit,“ popsal jakubovský starosta Miroslav Kabelka.

Z krajských silnic už upozornění zmizelo, na státních visí dál

Než varování umístil, předcházelo tomu vydání nařízení rady obce o zákazu podomního prodeje konzultované s krajským úřadem. 

„Prodejce na základě tohoto nařízení můžeme vykázat. A může tam být postih. U fyzické osoby až třicet tisíc korun a právnické až dvě stě tisíc,“ vysvětlil Kabelka.

Ten už v minulosti „závadnost“ cedule řešil. „Těsně po umístění, někdy před Vánoci, jsme se dozvěděli z novin, že obce na Brněnsku musí všechny tyto informační cedule z dopravních značek sundávat. A do čtrnácti dnů od té zprávy nám přišlo od vlastníka druhých a třetích tříd, abychom udělali to samé,“ říká Kabelka.

„Dvě cedule jsme sundali a jednu dali na sloup veřejného osvětlení a druhou na obecní informativní tabuli,“ vysvětlil starosta.

Další dvě ovšem zůstaly na svém místě. Navíc na dost viditelném - na tahu mezi Znojmem a Jihlavou, což je silnice I. třídy. Ta patří Ředitelství silnic a dálnic, kterému zatím podle starosty zákaz nevadil. „Proto jsme ho tam nechali. Ale pokud budeme vyzváni, tak to samozřejmě sundáme,“ podotkl Kabelka.

Je to billboard, na značce nemá co dělat, tvrdí odborníci

I on sám má s podomními prodejci negativní zkušenost. „Vykládali mi o úsporách energií. Vyznal jsem se v tom, tak jsem věděl, že úspory, co slibují, nejsou reálné. Oponoval jsem jim, tak šli o dům dál,“ vzpomněl.

Podle něj jsou podomní prodejci „nebezpeční“ hlavně pro starší lidi. „Můžou je nachytat a pak jsou s tím problémy. Když chce třeba napálený člověk odstoupit od smlouvy, musí zaplatit penále a podobně,“ míní.

Podle lektora jihlavské autoškoly Polygon Karla Bílka, vzděláním dopravního inženýra, jde de facto o billboard, který pod názvem obce nemá co dělat.

„Text v takové dodatkové tabulce může být. Ale podle mého názoru jen takový, který doplňuje platnost značky. Nebo souvisí se silničním provozem. Tudíž na dopravní značku by se nemělo umístit nic, co s provozem nesouvisí,“ vysvětlil Bílek s tím, že svévolné umístění by bylo proti předpisům.

Informace o zákazu by podle lektora měla být umístěna mimo dopravní značku, například na nějaký sloupek nebo klidně na zmiňované veřejné osvětlení. Podobný případ jsou podle něj garáže, na které majitel umístí vlastní ceduli.

„Když si tam dá jen nápis Neparkovat, vjezd, je to v pořádku. Ale pokud tam dá dopravní značku, je to špatně,“ vysvětlil Karel Bílek.

Rozptýlit řidiče? To může i kvetoucí květina u silnice

Podobně mluvil i další oslovený odborník. „Není to značka, která je součástí dopravních předpisů,“ říká Radek Pasecký, majitel stejnojmenné pražské autoškoly.

Podle vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Hany Strnadové obec pod svůj název upozornění na zákaz prodeje umístit nesmí. „Nejedná se totiž o dopravní značení,“ vysvětlila a potvrdila tak názory předchozích dvou odborníků. O podobných cedulích na Vysočině podle ní krajský úřad nemá povědomí. A rovněž potvrzuje, že umístit k názvu obce lze právě pouze dopravní značení.

Také krajská policejní mluvčí se s viditelně vyvěšenou informací o zákazu podomního prodeje setkala. „Viděla jsem ji pod některými značkami na začátku a konci obce. Například v Bohuslavicích,“ říká Dana Čírtková.

Informaci o zákazu přirovnává podobně jako dopravní inženýr Karel Bílek k reklamě. Takové značení však podle ní není otázka na policisty. „My bychom za to sankci nedávali,“ uvedla.

A může podle ní takové upozornění šoféra rozptýlit? „Když řidič chce vědět, co na ceduli stojí, musí snížit rychlost. I já, když jsem tuto ceduli viděla poprvé, přibrzdila jsem, abych ji mohla přečíst. Ale to je podobné, jako když je zcela legální značka a na dodatkové tabulce se píše například údaj Silnice se v zimě neudržuje. A to je zde také proto, aby si to řidič přečetl. Jinak podle mého názoru, když na to přijde, může rozptýlit i kvetoucí květina kolem komunikace,“ míní Dana Čírtková.