Loupežnický most u Velkého Meziříčí nikdo nechce. Památkově chráněná stavba je...

Loupežnický most u Velkého Meziříčí nikdo nechce. Památkově chráněná stavba je zchátralá, vlastník by jí musel opravit. A to by přišlo na mnoho milionů. Soud ho nyní přiřkl Velkému Meziříčí, to se ale proti verdiktu odvolá. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Loupežnický most, svého času nejvyšší v zemi, zamíří znovu k soudu

  • 2
Historický Loupežnický most u Velkého Meziříčí je nejen položkou na seznamu technických památek, ale také předmětem sporu, kterým se bude znovu zabývat soud. Není totiž jasné, komu patří a kdo tedy zaplatí jeho opravu.

Žďárský okresní soud na podzim minulého roku rozhodl, že je majetkem Velkého Meziříčí, nepatří tedy sousední vsi Petráveč. Meziříčská městská rada doporučila tamnímu zastupitelstvu verdikt přijmout a neodvolávat se. Ovšem zastupitelé nakonec hlasovali pro odvolání, a tak se celá věc vrátí k soudu.

Spory o tom, komu vlastně most patří, mají souvislost s odtržením Petrávče od Meziříčí a s vypořádáním majetku.

"Respektujeme rozhodnutí zastupitelů a chystáme podklady pro další pokračování soudního řízení," sdělil meziříčský starosta Radovan Necid.

Most se nachází na území skládky, která okolo roku 2020 naplní svou kapacitu. Pak by mohla následovat její rekultivace na zelenou zónu.

Kdy přesně byl historický most postaven, není jasné. Některé zdroje hovoří o tom, že jeho stavitelem byl v roce 1593 Antonín Vlach, stal se pak součástí trasy z Jihlavy do Brna. Jiné prameny uvádějí vznik za vlády císařovny Marie Terezie. Překlenuje v desetimetrové výši Radslavický potok a kdysi byl patrně nejvyšší podobnou stavbou u nás.

Po mostě se nejezdí od roku 1937, kdy přestal svou kapacitou stačit, a dnes chátrá na okraji skládky. Časem by poblíž mohla vést například cyklotrasa.