Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sen o vzkříšení slavného pávovského hostince skončil. Čeká ho demolice

  8:43aktualizováno  8:43
Bývala to hospoda vyhlášená tancovačkami, masopustními veselicemi, cvičeními sokolů i tanečními „čaji“. Kdysi oblíbený podnik v Pávově u Jihlavy však před lety obsadili bezdomovci. Po požáru se ze stavení stala ruina bez střechy plná odpadků. Majitel jí nejspíš nechá strhnout.

Z hostince v Jihlavě-Pávově se stalo útočiště bezdomovců. Majitelé chtějí budovu zbourat. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pávovský hostinec zřejmě bude následovat osud podobných jihlavských podniků z předešlých let, které definitivně zanikly a zbyly po nich v lepším případě zažloutlé fotografie, nebo vůbec nic. Jako třeba Lesácká krčma na Lesnově či hostinec V Ráji v údolí u Rančířova. Na jejich místě roste tráva.

Pávovská hospoda měla svůj osud spočtený zřejmě už dlouho. A přitom to mohlo být jinak - šance byla dlouho živá. „Strávili jsme v pávovském hostinci nejkrásnější roky mládí, kdy jsme tam v šedesátých letech chodili na čaje a na plesy. Také jsem tam vystupovala s kapelou Kameník mého tatínka,“ zavzpomínala místní obyvatelka Ludmila Jungvirtová.

Hygienici hospodu uzavřeli za posledního hostinského Fero Hlíny už v polovině osmdesátých let, přičemž taneční sál se pro nevyhovující sociální zařízení příliš nepoužíval ani předtím. Po roce 1989 hospodu Podnik bytového hospodářství prodal Jednotě Třešť, pak přišli další majitelé. Ti začali s dostavbou a rekonstrukcí na penzion.

Ve sklepě našli mrtvého

Jenže na dotáhnutí záměru nedošlo, hostinec byl stále víc bezprizorný. Pověst místního strašidelného domu dotvořilo, když před sedmi lety zdejší učni při „průzkumu“ zchátralé stavby ve sklepě našli mrtvého.

Fotogalerie

Před dvěma lety se do hospody bez svolení vlastníků nastěhovala dvojice bezdomovců. Pak se u jednoho ze spolumajitelů hostince objevily vážné zdravotní problémy.

Letos 2. října ze střechy domu zaplněného odpadky vyšlehly plameny. Požár zřejmě vznikl založením ohně uvnitř stavení. Bezdomovci přežili, ale osud hostince byl zpečetěn.

„Chtěli jsme z hospody udělat penzion, ale v současném stavu nezbude, než ji v příštím roce strhnout. Kdyby se objevil zájemce o koupi, nebránili bychom se,“ řekl Roman Gattringer, jeden ze dvou spolumajitelů.

O masopustu si jezdí posedět do Stříteže, Pávovu sál chybí

Dům v centru Nového Pávova se zachovalými trámovými stropy v přízemí je po požáru volně přístupný. „Věděli jsme, že tam bezdomovci pobývají, ale když jsme do dveří dali mříž nebo plot, za týden to bylo pryč. Museli bychom tam denně hlídat,“ mrzí Gattringera.

Místní doufali, že hospodu vlastníci obnoví. Nyní totiž v Pávově oproti minulosti nefunguje - s výjimkou letního bufetu v autokempu - nejen hospoda, ale ani škola, školka, knihovna, obchod či společenský sál.

„Když pořádáme masopust, musíme si domluvit sál v sousední Stříteži,“ řekla předsedkyně pávovského osadního výboru Veronika Dáňová. Ta chce nyní požádat jihlavský magistrát, zda by v Pávově nepostavil budovu na společenské akce.

Hostinec u frekventované silnice z Vídně do Prahy vybudoval ve třicátých letech Rudolf Peschout, který měl do té doby v protějším stavení koncesi na prodej tabáku a piva. Po roce 1948 hostinec zkonfiskoval stát.

V Ráji, Švóna, Trucbába. Zbyla po nich jen jména

Takto vypadal hostinec V Ráji v roce 1910. Dnes je zde rumiště a stromy o dost...

Takto vypadal hostinec V Ráji v roce 1910. Dnes je zde rumiště a stromy o dost vyšší.

Podobný osud jako pávovský hostinec potkal už dříve řadu míst, která patřila k vyhlášeným jihlavským podnikům.

Na počátku 80. let byl uzavřen starý hostinec V Ráji v údolí Jihlávky za Sasovem. „Pár let po základní škole jsme tam měli třídní sraz. Bylo to za městem, takže tam byla volnější atmosféra a nalili nám tam, i když nám nebylo ještě osmnáct,“ vzpomíná na svou poslední návštěvu Ráje jihlavský pamětník Luboš Vítek.

Pak se z hostince stal sklad vzorků z geologického průzkumu. Pro jeho odlehlost se však z objektu postupně ztrácela okna, zámky a vybavení.

Dnes už Ráj připomínají jenom kopečky rumiště ve vegetaci. A třicet metrů odtud pod strání se nacházejí zbytky základů chatek, u kterých bývalo volejbalové hřiště. Ráj býval - a stále je - oblíbeným výletním cílem Jihlavanů.

Náhlý konec čekal jinou oblíbenou výletní hospodu Jihlavanů - Lesáckou krčmu v Lesnově. Na začátku 80. let ji zdemoloval výbuch plynu. Říkalo se dokonce, že šlo o úmysl. Potom byla krčma zbourána. Dnes je už na místě jiné stavení a trávník.

Už dřív zanikl jihlavský hostinec Na Růžku, který po roce 1960 ustoupil stavbě obchodního střediska Jitřenka na sídlišti Kollárova, či prastarý hostinec U Trucbáby u Žižkovy ulice, zbourán byl v roce 1965.

Ještě dříve zmizel hostinec U Labutě neboli „Švóna“, který roku 1954 uvolnil místo pro novou hasičárnu u Sokolovské ulice.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Najdete na iDNES.cz