Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalou školu se Žďáru nedaří prodat, její údržba město stojí statisíce ročně

  16:35aktualizováno  16:35
Radnici ve Žďáru nad Sázavou se nepodařilo najít kupce pro budovu bývalé základní školy. Rozlehlý areál na náměstí je prázdný skoro tři roky a za jeho temperování platí město ročně až 470 tisíc. Drahá by byla i případná rekonstrukce bývalé školy.
Základní škola ve Žďáru nad Sázavou je zavřená už dva roky. Městu se areál stále nedaří prodat a jeho údržba tak radnici vyjde i na 470 tisíc korun ročně. Ilustrační foto

Základní škola ve Žďáru nad Sázavou je zavřená už dva roky. Městu se areál stále nedaří prodat a jeho údržba tak radnici vyjde i na 470 tisíc korun ročně. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Senátorka a nová starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová."Zbourání budov by stálo kolem 40 milionů korun," doplnila starostka Dagmar Zvěřinová. Tato částka by padla na likvidaci celé školy i s tělocvičnou, částečná demolice by vyšla na asi osmnáct milionů.

Město se snažilo školu prodat i přes realitní kanceláře, teď nabídku ponechá jen na svých webových stránkách. "Doba tomu prodeji nepřeje, necháváme tomu čas," uvedla Zvěřinová.

Pro výrobu se areál nehodí, další zájemci neseženou úvěr

Objekt v centru města se nehodí pro podnikání spojené s výrobou. Problém by byl jednak se zásobováním, jednak s hygienickými podmínkami. Vzhledem k úbytku dětí není pravděpodobné ani další využití pro školáky.

"Varianta, že by se na starou školu vrátil například první stupeň ze školy na Palachově ulici už nepřichází v úvahu," dodala starostka.

O převzetí opuštěného areálu za symbolickou jednu korunu sice uvažovala žďárská Střední škola gastronomická Adolpha Kolpinga, ale ani ta zatím nepodala nabídku.

"My jsme chtěli, aby zájemce deklaroval, že na to má peníze a že má také peníze na případnou další rekonstrukci," poznamenala starostka. Touto podmínkou chtělo město vyloučit to, že škola sice bude prodána, ale nový majitel ji nechá dál chátrat.

Zájemci, kteří se objevili, uváděli, že je školský areál moc velký a že na jeho rekonstrukci kvůli ekonomické krizi neseženou úvěry. Podstatně menší možnosti jsou nyní také pro čerpání dotací, podotkla Zvěřinová.

Škola podlehla úbytku žáků

Vzhledem k úbytku školáků ve městě byla výuka v základní škole na náměstí postupně omezována, úplně skončila v červnu 2008, kdy se sestěhovala 1. základní škola do areálu ZŠ Palachova.

Město se rozhodlo zrušit právě tuto nejstarší žďárskou školu, protože náklady na údržbu staré budovy byly mezi městskými základními školami nevyšší. Ke stavu školní jídelny měli navíc podstatné výhrady také hygienici.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Na zasedání zastupitelstev nejvíce chyběli ředitel, lékaři i hejtman

Ředitel mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě Marek Hovorka

Hejtman Jiří Běhounek v Pelhřimově, šéf festivalu dokumentů Marek Hovorka v Jihlavě, ředitel Daneš Burket v Třebíči a...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

Stromům v Jihlavě pomohly přežít letošní sucho speciální vaky s vodou

Na dně speciálních vaků jsou otvory, jimiž voda postupně v malých dávkách...

Letošní velmi suché léto dalo zeleni ve městech pořádně zabrat. A i když v posledních dnech trochu zapršelo, stromy se...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz