Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalí hokejisté stojí před soudem, obžaloba je viní z pojistných podvodů

  11:03aktualizováno  11:03
Z pojistného podvodu je obviněno pět bývalých finančních poradců společnosti Akropol nezávislé finanční poradenství. Na lavici obžalovaných usedl také někdejší šéf jihlavského hokeje Ivan Padělek.A s ním i další dva bývalí sportovci.

Na snímku jsou (zleva) Ivan Padělek, jeho otec a další poradci – Lukáš Klapka, František Pavelec a Daniel Zápotočný. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ivan Padělek starší pět let šéfoval jihlavské Dukle. Jeho syn Ivan hrál hokej třeba i za Vsetín, Vítkovice a Kometu. Také s dalším bývalým hokejistou, Danielem Zápotočným, se teď nesešli na zimním stadionu, ale u soudu.

Souvisí to s jejich povoláním finančních poradců, kterému se věnovali či věnují po skončení hokejové kariéry

Fotogalerie

Jihlavský okresní soud rozplétá případ pojistných podvodů. Padělkovi, Zápotočný a ještě i další poradci, Lukáš Klapka a František Pavelec, jsou obvinění z toho, že u některých pojistných smluv v letech 2008 a 2009 neuvedli pravdivě jednu podstatnou věc: jestli klient má či nemá uzavřené životní pojištění u nějaké jiné pojišťovny.

Obžalovaní se u soudu hájili tím, že danou kolonku nepovažovali za stěžejní. „Když jsem přišel do Akropolu v roce 2008, tak nás tato společnost na uzavírání smluv připravovala. Měli jsme školení a museli jsme složit zkoušku České národní banky. V Akropolu jsme se setkali s tím, že ta položka není důležitá. I na pojišťovacím trhu bylo obecné povědomí, že ta otázka má zanedbatelnou vypovídací hodnotu, že jde o záležitost marketingu,“ vysvětloval Padělek starší.

Dodal, že o nedůležitosti té položky informovali školitelé a věděli o tom nadřízení.

Soudkyně Dagmar Koutníková Trnková má ale k dispozici úplně jiné tvrzení zhruba desítky školitelů z pěti významných tuzemských pojišťoven.

„Nesděloval jsem poradcům, že některé otázky jsou méně důležité. A také jsem jim říkal, že ve smlouvě je potřeba uvádět pravdivé údaje,“ uvedl v policejním výslechu jeden ze školitelů.

„Ta otázka na jiné smlouvy byla pro pojišťovnu důležitá. Posuzuje se podle ní rizikovost klienta, stanovují se podmínky smlouvy,“ řekl jiný z lektorů, kteří mezi lety 2007 až 2011 vzdělávali finanční poradce Akropolu na Vysočině.

„Smlouvy na následující produkty u ING pojišťovny už tuto otázku neobsahují. Nesouhlasím s tím, že to byla pro pojišťovny zásadní otázka,“ ohradil se Padělek starší.

Podle obžaloby měl pojišťovnám způsobit celkovou škodu za téměř 979 tisíc korun, jeho syn za 287 tisíc a Pavelec za 215 tisíc. V případě Zápotočného byla vyčíslená škoda přes 15 tisíc a u Klapky nevznikla žádná.

Advokát Padělkových Jan Ševčík soudkyni požádal, aby pojišťovny vzniklé škody upřesnily. Velkou část provizí Akropol vrátil. A některé smlouvy s nepravdivým údajem běží dál.

Pětice finančních poradců Akropolu v Jihlavě nyní před soudem čelí obvinění z pojistných podvodů. „Dílem dokonaných, dílem spáchaných ve stádiu pokusu,“ uvedl státní zástupce Kamil Špelda.

„Na pojistném trhu si okolo toho roku 2009 pojišťovny hodně konkurovaly, dorovnávaly či přebíjely nabídky, třeba úrazovými doplňky k životnímu pojištění. To mělo pro klienty význam, chtěli se dobře pojistit. Někdo si potvrdil jednu smlouvu, jiný tři nebo pět u různých pojišťoven,“ popisoval situaci někdejší oblastní šéf Akropolu a dříve také jednatel hokejové Dukly Ivan Padělek starší.

Upozornil, že Akropol i pojišťovny mohly na vzniklou chybu ve smlouvách - nepravdivě vyplněnou otázku ohledně jiných smluv klienta - přijít při kontrole dat. Během dvou měsíců pak mohla být smlouva i bezdůvodně vypovězena.

„Z naší strany to bylo samozřejmě bez úmyslu způsobit škodu. My jsme z té provize, která je uváděna, obdrželi pouze zlomek,“ pravil mimo jiné Padělek starší.

Státní zástupce i soudkyně se ptali, proč poradci uváděli ve smlouvách nepravdu, když podle nich šlo o nepodstatnou položku? Údajně proto, aby smlouvy klientů rychleji prošly schválením.

Padl i jiný dotaz: proč tu kolonku nevynechali? „Aby se nevracela smlouva. Bylo mi řečeno, že to je jedno, zda odpověď bude ano, nebo ne,“ vysvětloval jiný z obviněných poradců, František Pavelec.

Provize za uzavřené smlouvy se celkově pohybovaly v řádu desítek tisíc korun, zhruba třetinu inkasoval poradce, třetinu Akropol a zbylá část se v rámci hierarchie té společnosti dělila mezi finanční poradce.

Soudkyně Dagmar Koutníková Trnková jednání odročila na 24. listopadu. Pětici pojišťoven požádá o aktualizaci utrpěných škod a také o informace týkající se platnosti smluv, které obvinění uzavřeli pro klienty či na sebe. Rovněž budou vyslechnuti čtyři svědci, například klienti Akropolu.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz