Chátrající školní statek v Bystřici nad Pernštejnem

Chátrající školní statek v Bystřici nad Pernštejnem | foto: Centrum zelených vědomostí

Bystřice chystá stavbu futuristického centra, kde se bude i hospodařit

  • 0
Chátrající školní statek zemědělské školy v Bystřici na Pernštejnem čeká netradiční přestavba. V jeho sousedství vyroste pyramida s ukázkami moderních technologií šetrných k přírodě. Vedle ní bude stát skanzen s původními horáckými stavbami a vzorky tradičních řemesel.

Za dva roky se mají v prostorách školního statku objevit například tepelná čerpadla nebo notebook poháněný starodávným bicyklem. Návštěvníci si prohlédnou také moštárnu, minipivovar a tři kilometry dlouhou stezku pro jízdu na koni.

Přibližně pět let starý projekt Centra zelených vědomostí se má v létě konečně začít měnit z vize ve skutečnost. "Podařilo se nám sehnat dotace z Evropské unie i od kraje. Celkem 92,5 procenta z celkových nákladů, které jsou 150 milionů korun," sdělil místostarosta Bystřice nad Pernštejnem Josef Vojta s tím, že zbylé miliony uhradí město.

Vizualizace Centra zelených vědomostí v Bystřici nad Pernštejnem
Vizualizace Centra zelených vědomostí v Bystřici nad Pernštejnem

Hlavní myšlenkou projektu je podle starosty Karla Pačisky pohled na využívání a zpracování energie v minulosti, současnosti a také v budoucnu. A nejen na její využívání, ale například i na plýtvání, které ještě dnes mnoho lidí podceňuje.

"Člověk tam třeba uvidí kohoutky s kapající vodou a bude si moci změřit, kolik vody se takto zbytečně ztratí za hodinu, za den nebo za týden," uvedl Pačiska.

Exponáty nebudou jen za sklem

Na rozdíl od běžných expozic mají být všechny vystavované předměty, přístroje a zařízení nejen k vidění, ale také k ohmatání a k vyzkoušení.

Centrum zelených vědomostí nebude sloužit jen jako turistické lákadlo. Prostory a jejich vybavení by měli i nadále využívat studenti střední zemědělské školy.

Vizualizace Centra zelených vědomostí v Bystřici nad Pernštejnem
Vizualizace Centra zelených vědomostí v Bystřici nad Pernštejnem

"Centrum bude mít dvě části. Turistickou a zemědělskou, jejíž součástí bude i školní statek s osmdesáti hektary pozemků, na kterých se bude hospodařit," přiblížil místostarosta Vojta.

Podle něho se začne stavět letos, na jaře 2013 by mělo centrum zaměstnat asi pět lidí a v létě téhož roku už se otevře veřejnosti.

Bystřice se zeleným technologiím věnuje dlouhodobě. "Městská kotelna na biomasu vytápí zdejší sídliště, střed města, sportovní halu i kulturní dům. Děláme taky největší průzkum v Česku na růst biomasy," připomněl starosta.