Bylinkářka Hana Urbánková z Jimramovských Pasek umí čtyřicet druhů sirupů. V...

Bylinkářka Hana Urbánková z Jimramovských Pasek umí čtyřicet druhů sirupů. V poslední době si oblíbila třeba devětsil lékařský. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Utekla z Brna do lesů ve Žďárských vrších. Za léčivými bylinkami

  • 0
Příběh bylinkářky Hany Urbánkové se začal naplňovat až v přírodě, kam od útlého dětství jednoznačně chtěla. Zájem o její léčivé sirupy je tak velký, že jimi naplní zhruba tisíc lahví každý měsíc.

Vyrůstala v Brně, ale už v mládí věděla, že potřebuje být v přírodě. Proto není divu, že Hana Urbánková zakořenila ve Žďárských vrších. S druhým manželem a pěti dětmi bydlí v Jimramovských Pasekách v malebném údolí říčky Fryšávky. Tam mají k přírodě mnohem blíže. Nebo ještě lépe: jsou její součástí.

Na Novoměstsku žijí osm let a před dvěma roky začali provozovat Rodinnou farmu Sedmikráska. „Rodičům jsem vždycky říkala, že jednou uteču do lesů. A už bych neměnila,“ usmívá se Hana Urbánková.

Během chvilky se stala uznávanou bylinkářkou. Vyrábí sirupy a čaje, přednáší a radí, dokonce má pravidelnou rubriku na rozhlasové stanici. „Lidé se začínají vracet k přírodním věcem. Já jsem k tomu tíhla odmalinka, i když jsem vyrůstala v Brně,“ vypráví.

Po vysoké škole – na Mendelově univerzitě studovala nejdřív zvířata a pak rostliny – odešla na Vysočinu. „Jak přišly děti, začala jsem se věnovat bylinkám víc a víc. Hledala jsem cestičky, abych nemusela pořád běhat k doktorům a dávat dětem antibiotika a podobné věci. Všechno jsem se snažila řešit přírodní cestou,“ říká Urbánková.

V začátcích se inspirovala knihami slavné léčitelky Marie Treben a prověřenou literaturou z časů našich babiček. A k tomu postupně zkoušela svoje vlastní receptury. Dlouho to však dělala jen pro rodinu a známé. A možná by to tak i zůstalo nebýt toho, že do ní „hučela“ známá, že je škoda nejít s takovým zbožím mezi lidi. „Tak jsme před dvěma roky začali jezdit na trhy. A lidé byli nadšení,“ vzpomíná.

V bylinkách už se vyznají i děti

První plány Urbánkových byly celkem skromné. „Kdyby se podařilo prodat tak šest set lahví sirupu za rok,“ přála si. „Teď dělám skoro čtyřicet druhů a vyrobíme 1 000 až 1 200 lahví měsíčně,“ srovnává. K tomu míchá sedmdesát druhů sypaných čajů, zkouší dělat nejrůznější masti a tinktury.

Proto už se neobejde bez výrazného přispění manžela, muzikálového zpěváka Miroslava Urbánka. „Je na volné noze, zpívá v Praze, alternuje například s Václavem Noidem Bártou v Addams Family, hostuje také v Brně a nejčastěji v Ostravě. Zato v létě má úplně volno,“ kvituje jeho žena. Když se potřebuje starat o domácnost, vyrazí manžel prodávat na trhy místo ní.

Chalupa v Jimramovských Pasekách už byla Haně Urbánkové malá. Většinu sirupů a čajů už proto vyrábí v pronajatých prostorách evangelické fary ve Sněžném.

A postupně přibývají pomocníci, kteří dělají rošty na sušení nebo pomáhají se sběrem bylinek, protože jenom s dětmi už takové množství nestíhá sbírat. V léčivých rostlinách už se vyzná i nejmladší Márinka.

„Ve školce poučuje učitelky. Když byly děti na procházce, běžela za paní učitelkou, že si z téhle kytičky musí uvařit čajíček. Paní učitelka se ptala, co je to za rostlinu. Dcerka jí řekla: To je vrbovka, to máte na prostatu,“ vzpomíná pobaveně Urbánková.

„Pozná kdeco, ale v anatomii má ještě mezery,“ usmívá se. Aby se vůbec vešli Urbánkovi do chalupy, využívá Sedmikráska nově i část evangelické fary ve Sněžném. „V tom objemu už jsem si musela pronajmout provozovnu, abychom splnili hygienické a potravinářské normy,“ vysvětluje.

Prostory si chce ještě zútulnit, protože za ní často míří lidé s všelijakými problémy pro radu. Její sirupy a čaje znají nejen zákazníci z místních farmářských trhů, přírodní produkty dodává i do obchůdků do mnoha koutů v Česku.

Šípek reklamu nemá, proto dominuje rakytník

Podle bylinkářky je pro velkou část lidí pořád rozhodující cena před kvalitou. „Ale lidé se probouzí a začínají si hlavně díky dětem uvědomovat, že zdraví je nejdůležitější. Když si přečtou na etiketě, co všechno některé potraviny obsahují, jak se vůbec mohou někteří divit, že jejich tělo nefunguje, jak má, a že jsou zanesení odpadem a chemií,“ argumentuje.

Podle poptávky prý spolehlivě pozná, jak lidi ovlivňuje reklama. Například v případě „módního“ rakytníku, který podle Urbánkové nespravedlivě válcuje třeba šípky nebo aronie. „Rakytník je úžasný, plný vitaminů a minerálů, ale všude v přírodě máme šípky, které těch látek obsahují ještě mnohem víc. Ale šípek reklamu nemá,“ poukazuje Urbánková. „Nebo aronie, kterou má spousta lidí na zahradě a nechá si bobule sezobat ptáky.“

V poslední době si oblíbila například devětsil lékařský. „Naši předci si ho strašně vážili a využívali. Farmaceutický průmysl jej nevyužívá, přitom je to úžasná bylinka. Sirup je skvělý na laryngitidu nebo srážení teploty, působí strašně rychle, je to fofr,“ zdůrazňuje.

Jakmile začala sezona sběru, končí bylinkářka svoje besedy. Další chystá zase až na podzim. „Přes léto potřebuji hlavně sbírat,“ vysvětluje. V přírodní lékárně teď totiž všechno bují, kvete a plodí.