Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strana důchodců Františka Burdy zaujala jen názvem. Teď jí hrozí zánik

  17:41aktualizováno  17:41
Před třemi lety se humpolecký důchodce František Burda rozhodl vstoupit do politiky. Proto si v květnu 2013 založil vlastní stranu, do jejíhož názvu vetknul i svoje jméno. Jenže ve volbách strana nezaujala a nyní jí hrozí úplný zánik kvůli neúplné finanční zprávě.

Humpolecký důchodce František Burda se před téměř třemi lety rozhodl vstoupit do politiky. | foto: Michaela Koubová, MF DNES

Prvním politickým počinem Strany důchodců Františka Burdy, jak zní oficiální jméno partaje, byly komunální volby před dvěma lety. Uskupení do nich vyslalo jedenáct kandidátů. Všichni byli členy strany, byť čtyři z nich byli ještě v produktivním věku a v kolonce zaměstnání neměli napsáno „důchodce“.

Nejmladšímu kandidátovi bylo dokonce 28 let.

Partaj však kromě názvu voliče nijak nezaujala a se zhruba dvěma procenty získaných hlasů se do humpoleckého zastupitelstva neprobojovala. Nyní, po necelých třech letech a bez nějakého výraznějšího úspěchu, jí hrozí zánik. Nejvyšší správní soud (NSS) totiž straně pozastavil činnost. Vyhověl tak návrhu vlády.

Podnětem pro toto rozhodnutí se stala skutečnost, že Burdovi důchodci odevzdali neúplné finanční zprávy za první dva roky své činnosti.

„Vláda návrh odůvodnila tím, že zmiňovaná strana nepředložila výroční finanční zprávu za roky 2013 a 2014 v úplnosti stanovené zákonem. Ke dni podání návrhu odpůrce vytčené nedostatky neodstranil, nesplnil tak zákonné požadavky,“ zaznělo mimo jiné v rozsudku.

Senioři chtějí v politice více mladé krve

„Nevzdám to, něco s tím určitě udělám, protože chci potřebným lidem prostřednictvím strany pomáhat dál. Jen si v tuto chvíli musím promyslet, jaké kroky dále podniknu, a vše důkladně zvážit a posoudit,“ podělil se o své pocity předseda a zakladatel strany, který letos oslaví pětasedmdesáté narozeniny.

Pomoc důchodcům a lidem, kteří se dostali do tíživé finanční situace je podle Burdových slov hlavní náplní jeho politické strany. Jeden z problémů, na něž se chce partaj zaměřit, jsou například senioři, kteří musejí platit nájemné za zbytečně rozlehlé byty.

„Značný problém představují i exekuce, důchodci se z nich jen těžko dostávají. Je potřeba začít řešit, proč k exekuci vůbec došlo a co je jejím zdrojem,“ představuje své myšlenky Burda.

„Vím o tom, že někdy se dostanou staří lidé do takové situace, že sou z nich prakticky bezdomovci. Malé důchody, vzrůstající nájmy a zdražující se potraviny a léky – to je obrázek dnešní doby. Někteří pak nezvládají platit a nakonec se ocitnou na ulici. A to mě trápí, nejsem k těmto osudům lhostejný a chtěl bych, aby se to změnilo. Vím, že to nepůjde snadno a bude to chvíli trvat, ale myslím, že to za to úsilí stojí,“ zdůrazňuje Burda.

Chtěl by mimo jiné dosáhnout toho, aby se mladí lidé více zapojovali do současného dění v politice a zároveň si tak připravovali důstojné podmínky a stabilní prostředí na dobu, kdy i oni půjdou do důchodu. Mladá krev by měla dále pokračovat i ve šlépějích Burdovy strany. Už nyní by její zakladatel uvítal někoho, kdo by částečně obstarával práci s internetem a vyznal se v právních věcech.

Rok na nápravu

Otázkou ovšem je, zda budou takoví lidé v budoucnu ještě potřeba. Pokud se současnému předsedovi nepodaří během jednoho roku zvrátit rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, partaj zanikne. Prozatím má „jenom“ pozastavenou činnost.

Strana s pozastavenou činností může podle zákona činit pouze úkony zaměřené na odstranění důvodů soudního rozhodnutí.

„Zároveň se ale pozastavení činnosti strany nedotýká výkonu mandátů, které její členové mohou držet v různých zastupitelstvech. Pokud strana doloží Poslanecké sněmovně chybějící náležitosti, může pokračovat v činnosti, aniž by k tomu bylo třeba zvláštního rozhodnutí soudu,“ konstatoval Jan Passer, předseda senátu NSS.

Pakliže nedojde ve stanovený čas ke sjednání nápravy a chybějící materiál není doložen, může vláda reagovat opakovaným návrhem na NSS, který poté rozhoduje o rozpuštění strany.

V případě, že vedení strany shledává pozastavení – či v krajním případě rozpuštění – neopodstatněným a neoprávněným, má možnost obrátit se na Ústavní soud. Pozastavení činnosti je bráno jako poslední výzva ze strany státu k odstranění nedostatků.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA NÁBĚHU NOVÝCH PRODUKTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz