Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žádná spalovna na Vysočině zatím nebude. Vyrůst mají jen překladiště

  10:12aktualizováno  10:12
„Na Vysočině momentálně neplánujeme vybudovat spalovnu odpadů, směsný komunální odpad budeme vozit do blízkých spaloven.“ Tento vzkaz vyslal Svaz obcí Vysočiny. Stalo se tak necelé dva týdny před jihlavským referendem, jehož hlavním tématem je právě spalovna.

Svaz obcí Vysočiny vzkázal, že s výstavbou spalovny zatím nepočítá. (Ilustrační snímek) | foto: Slow TV - Malešická spalovna

Pro Matěje Mana a tým jeho pomocníků, kteří mu pomáhají organizovat jihlavské referendum o stavbě spalovny, je to trochu Pyrrhovo vítězství. Sdružení obcí Vysočiny (SOV) totiž včera oznámilo, že hodlá v kraji vybudovat síť překladišť a odpad vozit do spaloven v jiných městech. Jinými slovy: zatím se žádná spalovna na Vysočině stavět nebude.

„Do jisté míry je to posun správným směrem, za to můžeme být rádi. Na druhou stranu, referendum to určitě oslabí. Načasování je zřejmé, ve Svazu obcí Vysočiny jsou politici, kterým referendum vadí,“ tvrdí Man.

První jihlavský plebiscit má proběhnout za necelé dva týdny současně s volbami do krajského zastupitelstva. „Termín referenda v tom nehraje žádnou roli. Jdeme svou cestou, kterou jsme nastoupili v odpadovém hospodářství,“ tvrdí Rudolf Chloupek, primátor Jihlavy, který je zároveň předsedou předsednictva SOV.

Nový systém počítá s tím, že by se u dnes fungujících skládek na Vysočině vybudovala nová překladiště odpadků.

„Odhadujeme, že budeme muset postavit překládací stanice s celkovou kapacitou 112 až 135 tisíc tun odpadů ročně,“ vypočítala tajemnice SOV Zdeňka Škarková. Předběžný zájem o vybudování těchto zařízení vyslovily obce či města Batelov, Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod, Chotěboř, Jihlava, Luka nad Jihlavou, Pacov, Pelhřimov, Petrůvky, Počátky, Přibyslav, Světlá nad Sázavou, Telč, Velká Bíteš, Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Odtud by pak směsný komunální odpad, který od roku 2024 nebude možné vozit na skládky, putoval do některé z blízkých spaloven.

Jako možné konečné stanice byly vytipovány spalovny v Brně, Praze, rakouském Zistersdorfu a také připravované zařízení na energetické využití odpadu v Mělníce.

Zájem o spalovny vzroste

Náklady na vybudování jednoduchých překladišť se předpokládají v jednotkách milionů korun. Speciální kontejnerová lisovací zařízení přijdou na 15 až 40 milionů korun.

Na kolik pak vyjde běžný provoz, není zatím jisté. Například brněnská spalovna si podle ředitele Energetické agentury Vysočiny (EAV) Zbyňka Boudy bere za tunu odpadu 850 korun. Uložení stejného množství na skládku vyjde na 1 200 korun.

„Jenže čím víc se bude blížit konec skládkování, tím bude cena za uložení na skládku vyšší. A zvyšovat se bude i cena ve spalovnách, protože se zvedne poptávka. Osobně bych proto počítal s tím, že nás tuna odpadu vyjde na 1 500 korun,“ odhaduje Bouda s tím, že celý systém by se mohl spustit zhruba za pět let.

Upozorňuje však na to, že síť překladišť s následným odvozem do jiných spaloven automaticky neznamená, že zařízení na energetické využití odpadu na Vysočině je navždy mrtvý projekt.

„Určitě ne. Pořád si myslím, že pro občany Vysočiny je nejlepší mít toto zařízení co nejblíže.“

Že systém překladišť automaticky neznamená stop výstavbě spalovny, si uvědomuje i Matěj Man. I proto si stále myslí, že referendum, které by mohlo zamezit její výstavbě v Jihlavě, má smysl. „Pořád jsou zde dva strategické a závazné dokumenty, které se spalovnou počítají. Jde o jihlavský územní plán a plán odpadového hospodářství,“ upozorňuje organizátor referenda, které musí přilákat alespoň 35 procent voličů, aby bylo platné.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Najdete na iDNES.cz