Úzkokolejka v Obratani.

Úzkokolejka v Obratani. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kraj Vysočina chce úzkokolejku pořád, lepší smlouvu jí ovšem nedá

  • 2
Jednašedesát korun za každý ujetý kilometr plus inflace. Víc už ale Vysočina Jindřichohradeckým místním drahám až do roku 2024 rozhodně posílat nehodlá. Budoucnost úzkokolejky je tedy zatím stále hodně nejasná.

Smlouvu na dalších deset let nabídne Kraj Vysočina provozovateli úzkokolejky, Jindřichohradeckým místním drahám (JHMD). O takovém postupu jednali vysočinští radní, schválit by jej měli v příštím týdnu.

Smlouva má být přitom za stávajících podmínek, tedy s úhradou zhruba 61 korun za každý ujetý kilometr a příplatkem za inflaci. „Naši právníci procházejí znění smlouvy,“ řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Společnost JHMD vede s Vysočinou a Jihočeským krajem spor, který se dostal až na ministerstvo vnitra. Jde v něm v případě Vysočiny přibližně o 15 milionů korun. „Obě dvě strany mají své argumenty a bude se čekat na rozhodnutí ministerstva,“ doplnil Pavel Bartoš z krajského odboru dopravy.

Existují dva různé pohledy na věc

„Jsme jediný dopravce, kterému kraje nehradí úplné vlastní náklady a přiměřený zisk v souladu se zákonem,“ upozornily již dříve Jindřichohradecké místní dráhy. „My nedlužíme ani korunu. Úhrady jsou podle smlouvy,“ reaguje však za Vysočinu náměstek hejtmana Novotný.

„Jsou dvě věci: jednou je délka trvání smlouvy a druhou cena. Ta stávající cena není optimální pro další provoz a rozvoj dráhy. O ní jednáme dál,“ není zcela spokojen výkonný ředitel JHMD Jiří Pavel.

Vysočina ale zřejmě vyšší cenu hradit nebude. „Existuje zde i jiné řešení: zajištění základní obslužnosti autobusovou dopravou, na kterou kraj doplácí zhruba 18 korunami na kilometr,“ upozornil už začátkem října hejtmanův náměstek pro dopravu Libor Joukl.

Jindřichohradecké místní dráhy přepraví okolo 350 tisíc cestujících ročně. Jihočeský kraj se podle Bartoše zatím - na rozdíl od Vysočiny - ještě definitivně nerozhodl, zda smlouvu s JHMD prodlouží. Budoucnost úzkokolejky, tuzemského unikátu z konce 19. století, tak stále ještě nemá úplně jasné kontury.