Generální ředitel ROSS  a podnikatel roku 2009 Roman Stryk.

Generální ředitel ROSS a podnikatel roku 2009 Roman Stryk. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Budoucnost je v jádru, ne v panelech, říká loňský podnikatel roku Stryk

  • 2
Loni vyhrál Roman Stryk na Vysočině cenu pro podnikatele roku. Letos jeho firma řeší půlmiliardovou zakázku v Gruzii a těší se z pravicové vlády, která podle něj může hodně pomoci byznysu. Až na obchodování se solárními energií, kterým úspěšný muž nefandí.

Jaké vlastnosti by podle vás měl mít nový vítěz ankety o Podnikatele Vysočiny?
Podnikatelem roku by měl být takový člověk, který dokázal vybudovat něco, co překračuje hranice "běžné" činnosti. Měl by to být člověk, který

roman stryk

Před 43 lety se narodil ve Šlapanově u Havlíčkova Brodu.
Po absolvování jihlavské střední průmyslové školy odešel pracovat do Prahy. Zanedlouho se do Brodu vrátil a po ročním zaměstnání jako elektrikář založil v roce 1992 firmu ROSS.
V současnosti bydlí v Termesivech, brodské místní části. Je ženatý, má tři děti. Jeho žena Zdena se stará o propagaci společnosti.
Do holdingu ROSS patří i projekty Čechovka, chotěbořský pivovar, společnost ROSS Slovakia a dva havlíčkobrodské kulturní kluby – Čechovka a Oko.

vybudoval byznys nebo firmu od začátku – od nuly, nebo z "mála". Takových lidí je určitě hodně i na Vysočině. Naopak se mi nezdá, že by se mělo zásadní způsobem oceňovat to, že někdo v 90. letech dobře privatizoval, navíc s pomocí peněz nějakého investičního nebo rozvojového fondu.

Letošek byl v České republice rokem voleb. Vy jste se po parlamentních volbách zmínil, že nedopadly z pohledu podnikatelů nejhůř. Jak si to mám přebrat?
Začal bych říjnovými komunálními volbami, které jsou aktuálnější. Myslím si, že povolební vyjednávání dopadají lépe pro středopravou část politického spektra, za což jsem rád.

Mám pravicové názory. Naopak tak, jak dnes na celostátní úrovni vystupuje levice, nebo ultralevice, tak se v České republice hospodařit nedá.

Co by měla vláda udělat z vašeho pohledu, z pohledu podnikatele?
Určitě je potřeba zamyslet se nad tím, jaké daně se budou vybírat a z čeho stát bude tržit. Ne každé zvýšení daní s sebou přináší zvýšení objemu peněz, které přitečou do státní kasy. Pokud jde o výdaje, tam mám standardně názor, že velmi neefektivně jdou peníze do sociální oblasti. Podle mého názoru v tomto ohledu ne úplně dobře pracují i pracovní úřady.

Celý rozhovor s podnikatelem Romanem Strykem čtěte v sobotu v MF DNES.

.

Energetiku považujete za obor budoucnosti. V čem byste vy viděl základ tuzemské energetické koncepce?
Pokud máte na mysli solární energii, to je v rozměru, jež se realizuje v Česku, určitě trapný omyl. Stavět bychom měli na jaderné energetice, tam je efektivita výroby nejvyšší. Naše firma se nyní podílí i na modernizaci některých tepelných elektráren a chceme participovat i na stavbách paroplynových elektráren.

To by měla být společně s jádrem zásadní část české energetiky, směr, který má daleko větší smysl než solární energie. Pole plné panelů, to je zvěrstvo. Podnikatelsky je to pole zajímavé, pro stát a daňové poplatníky ovšem nikoli.