Současná majitelka části areálu bývalé továrny na pletací stroje Kateřina Kratochvílová zdůrazňuje: "Žádná ubytovna u mě nebude. Ani by mi to nepovolil územní plán." | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Z Unipletu může být ubytovna, bojí se v Třebíči. Majitelka to vyvrací

  • 1
Po Třebíči opět koluje zvěst o tom, že ve městě vzniká ubytovna pro "nepřizpůsobivé" lidi. Podezíravé pohledy zdejších obyvatel se po necelém roce zase stáčejí k areálu bývalé továrny Uniplet v průmyslové zóně. Důvod je prostý: panuje tam stavební ruch.

Lidé z Třebíče mají v živé paměti loňské anabáze a petici proti přestavbě objektu bývalého Telecomu na Hájku.

Za určitých podmínek tam opravdu soukromá ubytovna pro sociálně slabé lidi mohla po rekonstrukci vzniknout. Nakonec záměr nezískal potřebná povolení. Už tehdy se mezi lidmi šuškalo zároveň i o bývalém Unipletu.

Současná majitelka části areálu bývalé továrny na pletací stroje Kateřina Kratochvílová ale zdůrazňuje: "Žádná ubytovna u mě nebude. Ani by mi to nepovolil územní plán."

Spolumajitelka obří jihlavské dopravní společnosti Icom transport přiznává, že se jí teď na tohle téma lidé často vyptávají.

"Zvoní u nás telefony s dotazy, co to má znamenat," říká.

Na radnici o ubytovně nevědí

Dagmar Moláková, která na třebíčské radnici zastřešuje odbor územního plánování, sdělila, že se radnice k povolování jakékoli ubytovny v Unipletu nevyjadřovala.

"Tam žádné povolovací řízení neproběhlo. A ani by majitelka razítka nedostala, protože podle územního plánu v té lokalitě ubytovávat nemůže. Jsou tam totiž možné pouze výrobní plochy," vysvětlila Moláková.

Co tedy v Unipletu bude? "Část areálu jsem koupila před čtyřmi lety. Teď tam na svých barácích dělám nové střechy, vyměňuju okna. Postupně se ke mně stěhuje drobná výroba. Jsou tam taky nějaké kanceláře a zázemí pro svou činnost zde našel amatérský divadelní soubor Ampulka," upřesnila Kratochvílová.

Dagmar Moláková uvedla, že odbor územního plánování neobdržel žádný návrh na pořízení změny územního plánu v té lokalitě. Ten by musel projít schvalováním na zastupitelstvu, takže by se projednával veřejně. Což se nestalo.

Co nezakazuje územní plán

Třebíčští zastupitelé se jednotně napříč celým politickým spektrem vyjádřili už loni, když ve městě panovaly velké emoce právě okolo rýsující se soukromé ubytovny na Hájku v bývalém Telecomu.

Tehdy sice neměli přímý vliv na povolování stavby, protože územní plán ji v těch místech nezakazoval. Ale tlak veřejnosti byl natolik silný, že komunální politici začali být velmi ostražití vůči jakýmkoli podobným záměrům na území města.

A taky zásahy do územního plánu jsou tak pod větším drobnohledem. V Třebíči je sice vyšší míra nezaměstnanosti, ovšem zároveň taky velmi nízká míra kriminality.

Fungování stávajících ubytoven pro sociálně slabé obyvatele si ovlivňuje město samo, protože mu patří. Vznik úplně nové soukromé, kam by se začali soustřeďovat problematičtí nájemníci z jiných koutů země, by tu mohl působit jako sociální rozbuška.