Zámek Budišov

Zámek Budišov | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Budišov chce po Třebíči 110 milionů kvůli zmařené opravě zámku

  • 2
Třebíč a Budišov před lety rozjeli společný projekt na opravu zámků s názvem Bono Publico. Ideou bylo přitáhnout turisty a vytvořit pracovní místa. Pak ale začalo vyšetřování korupční kauzy, která dostala nálepku Budišov, a z projektu nezůstalo zhola nic. Budišov teď u soudu žádá odškodnění.

Bono Publico mělo přislíbenou stomilionovou evropskou dotaci. Budišov se nyní soudí s Třebíčí a chce 110 milionů korun za to, že nedošlo k uskutečnění projektu. Třebíč podle Budišova údajně celý záměr úplně potopila tím, že od něj dala ruce pryč, když se domnívala, že už není možné stihnout termíny rekonstrukcí obou historických objektů.

Bylo to v době, kdy seděl ve vazbě bývalý starosta Budišova Ladislav Péťa, podezřelý z předražení projektu. Budišov tvrdí, že krokem Třebíče přišel o svou část dotace, a navíc platil i náklady na projekt.

"Třebíč nás tím, že vystoupila ze společného projektu, připravila o možnost za dotační peníze opravit zámek, byly to obrovské sumy, přes pětašedesát milionů korun. Navíc jsme platili věci spojené s projektem. Je nefér, abychom celou finanční zátěž nesli my. Na další dotaci těžko dosáhneme," konstatoval radní Budišova Milan Boček, který se účastnil jednání u třebíčského okresního soudu.

Třebíč tvrdí, že by se opravy nestihly v termínu

Advokát Miroslav Šianský, který zastupuje Třebíč, ale napadl věrohodnost tvrzení, že bylo možné stavbu stihnout za necelý rok. Dodržení termínu bylo totiž základní podmínkou pro zisk stamilionové dotace.

Za stavební firmu Kevos, která zakázku tehdy získala, přišel jednatel František Vinopal. Vzhledem k tomu, že Kevos je v likvidaci, nemá přístup do archivu firmy, a tak nebyl schopen přesně říct, jaký byl harmonogram prací, zda se stihnout dal.

Soudce jednání odložil na srpen. Bude požadovat analýzu rizik, kterou si v době, kdy se nad projektem smrákalo, nechalo vypracovat Centrum pro regionální rozvoj.

Celý projekt se sesypal v roce 2006, kdy policie pozatýkala na základě svědectví architekta Marka Řičáře několik lidí včetně tehdejšího budišovského starosty Ladislava Péti, obvinila je z nadhodnocení projektu o více než 30 milionů korun a ministerstvo pro místní rozvoj dotaci pozastavilo. Začaly se hroutit termíny, protože Bono Publico nebylo zrovna vzorně manažersky vedené.

Vyšetřování pak ukázalo, že projekt byl v pořádku. Naopak Řičář se projevil jako ten, který podváděl.