Zrekonstruované Havlíčkovo náměstí

Zrekonstruované Havlíčkovo náměstí | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brod schválil poplatky za letní zahrádky, některé tak letos neotevřou

  • 1
Havlíčkobrodští zastupitelé schválili poplatek poplatek za užívání veřejného prostranství. Ten se týká i letních zahrádek na nově opraveném Havlíčkově náměstí v centru města. "Je to podraz," volají hostinští, kteří kvůli rozsáhlé rekonstrukci celý rok trpěli.

Stavební práce jim odlákaly zákazníky, mnohé provozovny prodělávaly. Proto se jejich majitelé těšili na nové náměstí, které do centra opět vrátí život. Očekávali příliv zákazníků i vstřícnou radnici, která jim teď alespoň částečně vynahradí ušlé zisky.

Jenže místo toho se dočkali něčeho zcela jiného. Jen co bylo náměstí dokončeno a otevřeno, radnice po nich začala požadovat peníze. Zastupitelé schválili poplatek za užívání veřejného prostranství.

A tak budou muset nyní restauratéři, kteří si na chodník vytáhnou letní posezení, platit. Každý metr čtvereční je bude stát dvě koruny denně. Při dlouhodobějším záboru pak padesát korun za metr čtvereční měsíčně. Zastupitelé schválili stejný poplatek pro celé město včetně místních částí. Tam se ale budou platit nižší taxy.

"To je neskutečný podraz," rozčiluje se majitel restaurace Na Rynku Jaroslav Bárta. "A pak, že radnice chce oživit centrum města. S tímhle přístupem to nepůjde, takhle akorát zahrádky zmizí," dodává majitel kavárny a hotelu na náměstí Petr Novotný. "Zahrádku u kavárny letos otevírat nebudu, nevyplatí se mi to," konstatoval.

Může za to EU, ne my, říká místostarosta Jůzl

Podle místostarosty Čeňka Jůzla ale za tento krok nemůže město, nýbrž Evropská unie. Dotace, kterou město na rekonstrukci náměstí získalo, má přísné podmínky použití. A podle nich není možné někoho odpuštěním poplatku zvýhodnit oproti jiným, kterým se poplatek účtuje.

Dosud byly například letní zahrádky bez poplatku, za zábor náměstí pro jiné komerční aktivity se ale platilo. "Tato skrytá podpora musí skončit," řekl Jůzl.

Zastupitelé proto schválili vyhlášku, která přesně stanovuje ceny za jakýkoliv zábor veřejné plochy. Výjimkou jsou pouze charitativní akce, jinak jsou zpoplatněny veškeré aktivity.

"Podle účelu záboru jsme vytvořili asi patnáct položek. Rovněž město jsme rozdělili do tří zón, na centrum, zbytek města a místní části. Ceny se od toho budou odvíjet," dodal Jůzl. Jak upozornil, o cenách se nebude smlouvat, zda zaplatit, či nezaplatit už nebude nikdo schvalovat. Bude to pevná součást úředního povolení užití veřejného prostranství.

S podnikateli o placení nikdo nediskutoval

Přesto se ale podnikatelé cítí silně dotčeni. Zejména proto, že s nimi tento krok nikdo nediskutoval a že k němu dochází okamžitě po dokončení rekonstrukce. "Rok jsme tu trpěli, tržby jsme měli v minusu a ještě máme platit? Letos už jsem zahrádku postavil a nebudu ji uklízet, ale jestli bude poplatek i v příštím roce, vyndávat ji nebudu," tvrdí Jaroslav Bárta.

"Každý podnikatel rekonstrukci náměstí dotoval. Já za rok přišel na tržbách o dva a půl milionu. Navíc si tu město zřídilo kiosek, který dotuje, tak asi potřebuje peníze získat od jiných. Částka za zahrádky není likvidační, ale rozhodně není výrazem přátelství," doplňuje Petr Novotný.

Zatímco podnikatelé za venkovní posezení zaplatí, nový kiosek u morového sloupu, který zahájil koncem minulého týdne provoz a který je trnem v oku ostatním hospodským, nic takového platit nebude. "Je to městské zařízení. Město by tak poplatek platilo samo sobě a to nemá cenu," vysvětlila mluvčí radnice Alena Doležalová.