Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod schválil poplatky za letní zahrádky, některé tak letos neotevřou

  9:18aktualizováno  9:18
Havlíčkobrodští zastupitelé schválili poplatek poplatek za užívání veřejného prostranství. Ten se týká i letních zahrádek na nově opraveném Havlíčkově náměstí v centru města. "Je to podraz," volají hostinští, kteří kvůli rozsáhlé rekonstrukci celý rok trpěli.

Zrekonstruované Havlíčkovo náměstí | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Stavební práce jim odlákaly zákazníky, mnohé provozovny prodělávaly. Proto se jejich majitelé těšili na nové náměstí, které do centra opět vrátí život. Očekávali příliv zákazníků i vstřícnou radnici, která jim teď alespoň částečně vynahradí ušlé zisky.

Jenže místo toho se dočkali něčeho zcela jiného. Jen co bylo náměstí dokončeno a otevřeno, radnice po nich začala požadovat peníze. Zastupitelé schválili poplatek za užívání veřejného prostranství.

A tak budou muset nyní restauratéři, kteří si na chodník vytáhnou letní posezení, platit. Každý metr čtvereční je bude stát dvě koruny denně. Při dlouhodobějším záboru pak padesát korun za metr čtvereční měsíčně. Zastupitelé schválili stejný poplatek pro celé město včetně místních částí. Tam se ale budou platit nižší taxy.

"To je neskutečný podraz," rozčiluje se majitel restaurace Na Rynku Jaroslav Bárta. "A pak, že radnice chce oživit centrum města. S tímhle přístupem to nepůjde, takhle akorát zahrádky zmizí," dodává majitel kavárny a hotelu na náměstí Petr Novotný. "Zahrádku u kavárny letos otevírat nebudu, nevyplatí se mi to," konstatoval.

Může za to EU, ne my, říká místostarosta Jůzl

Podle místostarosty Čeňka Jůzla ale za tento krok nemůže město, nýbrž Evropská unie. Dotace, kterou město na rekonstrukci náměstí získalo, má přísné podmínky použití. A podle nich není možné někoho odpuštěním poplatku zvýhodnit oproti jiným, kterým se poplatek účtuje.

Dosud byly například letní zahrádky bez poplatku, za zábor náměstí pro jiné komerční aktivity se ale platilo. "Tato skrytá podpora musí skončit," řekl Jůzl.

Zastupitelé proto schválili vyhlášku, která přesně stanovuje ceny za jakýkoliv zábor veřejné plochy. Výjimkou jsou pouze charitativní akce, jinak jsou zpoplatněny veškeré aktivity.

"Podle účelu záboru jsme vytvořili asi patnáct položek. Rovněž město jsme rozdělili do tří zón, na centrum, zbytek města a místní části. Ceny se od toho budou odvíjet," dodal Jůzl. Jak upozornil, o cenách se nebude smlouvat, zda zaplatit, či nezaplatit už nebude nikdo schvalovat. Bude to pevná součást úředního povolení užití veřejného prostranství.

S podnikateli o placení nikdo nediskutoval

Přesto se ale podnikatelé cítí silně dotčeni. Zejména proto, že s nimi tento krok nikdo nediskutoval a že k němu dochází okamžitě po dokončení rekonstrukce. "Rok jsme tu trpěli, tržby jsme měli v minusu a ještě máme platit? Letos už jsem zahrádku postavil a nebudu ji uklízet, ale jestli bude poplatek i v příštím roce, vyndávat ji nebudu," tvrdí Jaroslav Bárta.

"Každý podnikatel rekonstrukci náměstí dotoval. Já za rok přišel na tržbách o dva a půl milionu. Navíc si tu město zřídilo kiosek, který dotuje, tak asi potřebuje peníze získat od jiných. Částka za zahrádky není likvidační, ale rozhodně není výrazem přátelství," doplňuje Petr Novotný.

Zatímco podnikatelé za venkovní posezení zaplatí, nový kiosek u morového sloupu, který zahájil koncem minulého týdne provoz a který je trnem v oku ostatním hospodským, nic takového platit nebude. "Je to městské zařízení. Město by tak poplatek platilo samo sobě a to nemá cenu," vysvětlila mluvčí radnice Alena Doležalová.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Další z rubriky

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

Opilý koledník v centru Jihlavy brutálně napadl mladého muže

napadení kluka partou mladíků

Mladého muže v centru Jihlavy bezdůvodně napadl podnapilý mladistvý útočník. Opakovaně ho povalil na zem, bil ho a...

Dojemné loučení v jihlavské zoo, tygří táta Dandys se vrací do Brna

Tygr Dandys splnil svou jihlavskou misi, zanechal po sobě dvě mladá koťata, a...

Úspěšná půlroční mise tygra sumaterského Dandyse v jihlavské zoologické zahradě, v pátek skončila. Brzy ráno se vydal...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz