Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod převezme uměleckou školu, kraj ji převede na konci roku

  9:50aktualizováno  9:50
Na začátku příštího roku bude havlíčkobrodská základní umělecká škola převedena z kraje pod město. Dlouholetý spor ukončili brodští zastupitelé, kteří převzetí školy schválili. Nelíbilo se jim ale, že kraj nedal do pořádku nedostatky vytknuté kontrolou z hygieny.

Havlíčkův Brod převezme uměleckou základní školu. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MF DNES

"Kraj do budovy za posledních deset let investoval čtyři miliony. Na účtu školy je jeden a tři čtvrtě milionu. A my se tady hádáme o investice za několik stovek tisíc. Není nám hanba?" kritizovala opoziční zastupitelka Ivana Mojžyšková z ČSSD.

Brodská radnice po kraji chtěla, aby nedostatky napravil. Převzetí základní umělecké školy proto dlouho odkládala. Loni odsouhlasila převod jen domu dětí a mládeže, uměleckou školu odmítla. A podmínku odstranění všech závad chtěl do usnesení vložit místostarosta Ivan Kuželka i nyní.

Kraj už před časem ale vzkázal, že brodskou základní uměleckou školu dál zřizovat nebude.

"Pokud se s městem nedomluvíme na jejím předání, zrušíme ji," konstatovala krajská radní pro oblast školství Marie Kružíková. Kraj chtěl závazné rozhodnutí zastupitelstva do konce letošního pololetí. K převodu dojde ke konci roku.

Hygieně se nelíbila studená voda na záchodech

Před zastupiteli promluvil i ředitel školy Jindřich Macek. "Máme téměř 500 žáků, 25 zaměstnanců. Vyučujeme čtyři obory umění s vynikajícími výsledky. Byli bychom moc rádi, pokud by nás město převzalo," prohlásil.

Hygienikům se nelíbil především stav toalet ve staré budově, kde chybí teplá voda, v dokumentu kritizovali špatné odvětrávání nebo chybějící přístup pro tělesně postižené. Některé z vyjmenovaných nedostatků se však už podařilo odstranit.

"Řeší se, odstraněny budou do konce srpna. Podle hygieny tam nejsou žádné kritické závady, že by se budova nemohla používat," citovala Mojžyšková z poslední zprávy hygienické stanice.

Město převodem bezplatně získá značný majetek

Úpravy budovy školy by neměly být tak nákladné, jak si radní původně představovali. Ohřev teplé vody zajistí levné průtokové ohřívače. Nákladnější bude vybudovat výtah pro tělesně postižené, to ale nemusí být okamžitě. Celkové výdaje na úpravy by se měly pohybovat kolem 3,5 milionu korun. Tyto peníze chce město po kraji.

"Domnívám se, že předáváme městu už tak značný majetek," prohodila Kružíková. Město získá veškerý movitý i nemovitý majetek bezplatně. A bez výdajů by se měl obejít i provoz umělecké školy. Na platy učitelů posílá peníze stát, provozní výdaje jsou kryty školným.

Názory, zda podmínku odstranění závad nebo zajištění jejich financování po kraji požadovat, se různily. Nakonec město přijme základní uměleckou školu, včetně její pobočky v Přibyslavi, bez jakýchkoliv podmínek. Pro zvedlo ruku 17 z 25 zastupitelů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Jihlavští fotbalisté slavili, pozvali Spartu. Ale kde byli fanoušci?

Maskot jihlavských fotbalistů na exhibici k 70. výročí klubu

Měla to být fotbalová lahůdka. Na jedné straně stály největší legendy historie FC Vysočina, proti nim se v exhibičním...

Další z rubriky

Dívka z Jihlavy získala práci snů, stala se masérkou císařovny Sisi

Masážní lavička se v Hofburgu nacházela v císařovnině toaletní komnatě. Sisi v...

Před 120 lety zavraždili císařovnu Alžbětu zvanou Sisi. Mezi její služebné patřila i jistá Elisabeth Schmidová. U...

Stromům v Jihlavě pomohly přežít letošní sucho speciální vaky s vodou

Na dně speciálních vaků jsou otvory, jimiž voda postupně v malých dávkách...

Letošní velmi suché léto dalo zeleni ve městech pořádně zabrat. A i když v posledních dnech trochu zapršelo, stromy se...

Sochaři ve Žďáře tvoří oční bulvy a vzdávají hold starým mistrům

Sochařské sympozium ve Žďáře nad Sázavou.

U Bránského rybníka ve Žďáře nad Sázavou je opět slyšet zvuk kladívek, paliček, dlátek, brusek a dalších nástrojů....

Najdete na iDNES.cz