Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řeka Sázava by v Brodě měla dostat větší význam, tvrdí architekti

  15:00aktualizováno  15:00
Řeka Sázava je chloubou Havlíčkova Brodu. Nejvíce chvály však sbírá jen cyklostezka po obou březích, nad níž se odborníci rozplývají. Kolem řeky však není život a chybí tam kulturní a společenské akce, shodli se odborníci.

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Na besedě o toku řeky Sázavy Brodem, kterou uspořádal spolek Budoucnost, si navíc architekti posteskli, že městu chybí nábřeží i propojení s parkem.

Podobné názory se ovšem nikdy před tím neobjevily. Kolem řeky v posledních letech město hodně investovalo a i obyvatelé si její okolí pochvalují.

"Hlavní prostor města není náměstí, ale řeka. Protéká celým Brodem od jednoho konce ke druhému, město podle ní má i název. Zároveň je největším městem na celém toku řeky Sázavy, proto by řeka měla v Brodě dostat větší význam," zamýšlel se architekt Martin Stára.

Problémem je hlavně centrum

Společně s kolegy chválil cyklostezky po obou stranách řeky. Jenže tam chybí místa, kde by se lidé mohli setkávat, kde by se konaly koncerty, společenské akce, způsoby, jak řeku a nábřeží zatraktivnit.

"Okolo Sázavy jsou krásná místa, což mě mile překvapilo. Bohužel, velkým problémem je střed města," konstatoval architekt Zdeněk Falátek.

"Mezi náměstím a řekou proudí doprava, chybí napojení parku Budoucnost a Sázavy, podél toku nejsou nábřežní domy a klasické nábřeží s náplavkou jako třeba v Písku, kde je centrum společenského dění. Břeh kazí areál firmy Rico," vyčetl architekt.

"Bylo by vhodné položit přes řeku i několik lávek pro pěší," dodal.

Podle vedení města jsou to však problémy, se kterými toho mnoho udělat nepůjde. Napojení parku a řeky neexistuje, protože už dávno v minulosti bylo stavbou mlýna a kulturního domu Ostrov znemožněno.

Doprava mezi řekou a centrem bude proudit už nejspíš věčně, jen trochu jí odvede obchvat, pokud bude postaven.

Rico svůj areál těžko zbourá, stejně jako těžko někdo začne stavět nábřežní domy a budovat nábřeží mezi kamenným mostem a Billou. "To jsou všechno nesmírně náročné, až utopické nápady," poznamenal radní pro oblast rozvoje města Libor Honzárek, který besedu sledoval.

"Řeka je to nejcennější, co máme, ale je to všechno otázka peněz a vlastnictví pozemků. Momentálně budujeme prakticky nový tok Cihlářského potoka od Knyku až po ústí do Sázavy," řekl Honzárek.

Není to jen o nové výstavbě

Oživení řeky Sázavy by podle Stáry nemuselo nutně znamenat jen megalomanské projekty. "Bylo by dobré zdůraznit některé objekty nebo oblasti, které se u řeky nacházejí," navrhl.

Na mysli měl zejména kostel u svaté Kateřiny. "Z kostela, který byl kdysi u řeky, je nyní nevyužitý kostel u silnice," řekl.

Obrovský a nevyužitý potenciál má ostrůvek u jezu za kulturním domem Ostrov. "Bylo by skvělé něco tam vytvořit. Je to frekventované místo u cyklostezky, přímo se k tomu nabízí," domnívá se radní.

Nápady udělat Sázavu pro obyvatele přitažlivější už se v minulosti objevily. Jeden čas se hovořilo o půjčovně lodiček před kinem Ostrov.

Tisíce lidí před léty přilákalo položení pontonového mostu v těch samých místech. A každoročně tisíce diváků lemují břeh Sázavy během ohňostrojů při výstavě Zahrada. U Billy byla postavena plastika brodského Hydeparku, akce se u ní ale nekonají.




Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...



Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Starých okresních značek jsou na autech stále tisíce. A vznikají i nové

Škoda Felicia

Už to bude 17 let, co si motoristé z Třebíčska, Žďárska, Havlíčkobrodska i Pelhřimovska museli zvyknout, že místo svých...

Do vyřešení záhady tygřích mláďat zůstane pavilon o víkendech zavřený

Brzy se z těchto dvou tygříků mohou stát největší hvězdy v jihlavské zoo....

Jsou to kluci, nebo holky? Nebo dokonce páreček? Tyto otázky vrtají hlavou návštěvníkům jihlavské zoologické zahrady i...

Dívenka prožívá hodiny dřiny v tělocvičně. Chce být jako ruská hvězda

Desetiletá rodačka z Jihlavy Tereza Suchá si před lety vybrala jako sport číslo...

Provazy, rozštěpy, přemety a dlouhé hodiny v tělocvičně. Přesně tak vypadají dny nadějné moderní gymnastky z Jihlavy....

Najdete na iDNES.cz