Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řeka Sázava by v Brodě měla dostat větší význam, tvrdí architekti

  15:00aktualizováno  15:00
Řeka Sázava je chloubou Havlíčkova Brodu. Nejvíce chvály však sbírá jen cyklostezka po obou březích, nad níž se odborníci rozplývají. Kolem řeky však není život a chybí tam kulturní a společenské akce, shodli se odborníci.

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Na besedě o toku řeky Sázavy Brodem, kterou uspořádal spolek Budoucnost, si navíc architekti posteskli, že městu chybí nábřeží i propojení s parkem.

Podobné názory se ovšem nikdy před tím neobjevily. Kolem řeky v posledních letech město hodně investovalo a i obyvatelé si její okolí pochvalují.

"Hlavní prostor města není náměstí, ale řeka. Protéká celým Brodem od jednoho konce ke druhému, město podle ní má i název. Zároveň je největším městem na celém toku řeky Sázavy, proto by řeka měla v Brodě dostat větší význam," zamýšlel se architekt Martin Stára.

Problémem je hlavně centrum

Společně s kolegy chválil cyklostezky po obou stranách řeky. Jenže tam chybí místa, kde by se lidé mohli setkávat, kde by se konaly koncerty, společenské akce, způsoby, jak řeku a nábřeží zatraktivnit.

"Okolo Sázavy jsou krásná místa, což mě mile překvapilo. Bohužel, velkým problémem je střed města," konstatoval architekt Zdeněk Falátek.

"Mezi náměstím a řekou proudí doprava, chybí napojení parku Budoucnost a Sázavy, podél toku nejsou nábřežní domy a klasické nábřeží s náplavkou jako třeba v Písku, kde je centrum společenského dění. Břeh kazí areál firmy Rico," vyčetl architekt.

"Bylo by vhodné položit přes řeku i několik lávek pro pěší," dodal.

Podle vedení města jsou to však problémy, se kterými toho mnoho udělat nepůjde. Napojení parku a řeky neexistuje, protože už dávno v minulosti bylo stavbou mlýna a kulturního domu Ostrov znemožněno.

Doprava mezi řekou a centrem bude proudit už nejspíš věčně, jen trochu jí odvede obchvat, pokud bude postaven.

Rico svůj areál těžko zbourá, stejně jako těžko někdo začne stavět nábřežní domy a budovat nábřeží mezi kamenným mostem a Billou. "To jsou všechno nesmírně náročné, až utopické nápady," poznamenal radní pro oblast rozvoje města Libor Honzárek, který besedu sledoval.

"Řeka je to nejcennější, co máme, ale je to všechno otázka peněz a vlastnictví pozemků. Momentálně budujeme prakticky nový tok Cihlářského potoka od Knyku až po ústí do Sázavy," řekl Honzárek.

Není to jen o nové výstavbě

Oživení řeky Sázavy by podle Stáry nemuselo nutně znamenat jen megalomanské projekty. "Bylo by dobré zdůraznit některé objekty nebo oblasti, které se u řeky nacházejí," navrhl.

Na mysli měl zejména kostel u svaté Kateřiny. "Z kostela, který byl kdysi u řeky, je nyní nevyužitý kostel u silnice," řekl.

Obrovský a nevyužitý potenciál má ostrůvek u jezu za kulturním domem Ostrov. "Bylo by skvělé něco tam vytvořit. Je to frekventované místo u cyklostezky, přímo se k tomu nabízí," domnívá se radní.

Nápady udělat Sázavu pro obyvatele přitažlivější už se v minulosti objevily. Jeden čas se hovořilo o půjčovně lodiček před kinem Ostrov.

Tisíce lidí před léty přilákalo položení pontonového mostu v těch samých místech. A každoročně tisíce diváků lemují břeh Sázavy během ohňostrojů při výstavě Zahrada. U Billy byla postavena plastika brodského Hydeparku, akce se u ní ale nekonají.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Do voleb se řítí i Iran-Men, Dlouháni, U mě dobrý či Pozitivní vlna

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Blížící se komunální volby mají zvláště na vesnicích i svoji úsměvnou stránku. Kupříkladu v Nových Dvorech na Žďársku...

Musí přijít někdo, kdo město umí rozvíjet, říká lídr hnutí Žijeme Jihlavou

Vít Zeman, lídr koaličního uskupení TOP09, Zelených a Pirátů, které jde do...

Na jihlavském magistrátu už před lety pracoval. Tehdy jako vedoucí útvaru hlavního architekta. Po letošních komunálních...

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Najdete na iDNES.cz