Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod chystá další kolo oprav, řidiče čekají kolony a uzavírky

  9:35aktualizováno  9:35
V Havlíčkově Brodě čekají řidiče v příštím roce další dopravní omezení. Po dvouleté pauze dělníci zahájí další kolo oprav. Tentokrát se jich dočká kamenný most u svaté Kateřiny a Žižkova ulice.

Letecký pohled na Havlíčkův Brod | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Že se oba klíčové body pro řidiče na několik týdnů či měsíců uzavřou, je téměř jisté. Až deset tisíc aut, která tudy denně projedou, bude muset hledat náhradní trasu.

"Řidiči i obyvatelé města si opravdu užijí. Když jsme situaci při rekonstrukci světelné křižovatky u Slunce nazývali katastrofickou, nevím, jaký název se dá použít teď," řekl radní Libor Honzárek na veřejné besedě se zástupci kraje.

Kraj je hlavním investorem obou rekonstrukcí. Kamenný most, který je v havarijním stavu, musí opravit příští rok. Další rok na něj naváže Žižkova ulice. Město jako obvykle zaplatí ze svého chodníky a veřejné osvětlení. Přitom už vše mohlo být dva roky hotovo.

Podle krajského náměstka Libora Joukla ale vše vázlo na brodské radnici. "Už před třemi lety jsme peníze na opravy vyčlenili. Jenže radnice nevěděla, jestli chce podél Žižkovy ulice chodník, nebo cyklostezku. Další rok jsme znovu peníze připravili. To ale radnice ještě neměla stavební povolení. Tak se snad dočkáme teď," konstatoval.

Další problém na obzoru, kraj dvojí opravu silnice platit nechce

Podle radního Libora Honzárka už je vše ze strany města připraveno. Jenže se může objevit další podstatný zádrhel. A tím je plánovaný velký kruhový objezd kolem mlýna. Auta jedoucí od Kateřiny na Žižkov by hned za mostem zatočila doprava a na Žižkovu ulici vyjela u Lorety, nynější spodní část Žižkovy a Dolní ulice k mostu by byla jednosměrná.

"Už vidím, že město bude po nás jako majiteli silnice chtít, abychom tuto úpravu zaplatili. Dovedu si ji představit, byla by vhodná. Jenže tím se také naše krajská silnice rozdělí na dva proudy. A my rozhodně nechceme platit opravu v podstatě dvakrát. Očekáváme, že polovinu uhradí město," prohlásil Joukl.

A to se samozřejmě brodské radnici nelíbí, znamenalo by to pro ni obrovský nárůst podílu na rekonstrukci. "Slyšeli jsme něco jiného, že by to město platit nemuselo," prohodil Honzárek.

Most dostane nové zábradlí i povrch

Při rekonstrukci za desítky milionů korun bude v první řadě zpevněn kamenný most přes Sázavu, opraveno bude jeho zábradlí, dostane také novou vozovku. A kvůli odbočení na velký okruh kolem mlýna se bude muset v části směrem do centra i rozšířit. Žižkova ulice by měla přijít na řadu další rok.

Do oprav je ještě dlouhá doba, termíny ani vedení uzavírek dosud není známo. Podle Joukla je ale pravděpodobné, že bude otevřen pro jednosměrný provoz most u Rica tak, jako tomu bylo při posledních uzavírkách. Veškerá doprava bude muset jezdit po obchvatu a Masarykovou ulicí.

V Havlíčkově Brodě sev příštím roce plánuje oprava Žižkovy ulice, na řidiče čekají další dopravní komplikace.

V Havlíčkově Brodě sev příštím roce plánuje oprava Žižkovy ulice, na řidiče čekají další dopravní komplikace.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Novou střechu má mít stadion v Jihlavě za rok, do hry se vrací nová hala

Bezproblémový provoz Horáckého zimního stadionu v Jihlavě vyžaduje další...

Zastupitelé Jihlavy odsouhlasili koncepci oprav Horáckého zimního stadionu. Vypracovala ji společnost Invin. Podle ní...

Ledečsko o přímé autobusy do Brodu nepřijde, uhájilo čtyři spoje denně

Hlavní část nového dopravního terminálu už využívají cestující. Autobusy...

Obyvatelé Ledečska by ani v budoucnu neměli přijít o přímé autobusové spoje do Havlíčkova Brodu. Jezdit by měly dva...

Brod kupuje pozemky za miliony. Chce větší křižovatku i nová parkoviště

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Havlíčkův Brod koupí od restituentky rozsáhlý soubor pěti pozemků. Za celkovou výměru čtyř hektarů zaplatí přes 23...

Najdete na iDNES.cz