Před jihlavskou prodejnou Baťa kdysi mašírovali vojáci ve službách Adolfa Hitlera. | foto: Archiv Jiřího Vybíhala

Vzpomínky na válečné časy nenechávejte na půdě, vyzývají archiváři

  • 0
Svaz bojovníků za svobodu v Jihlavě a Státní okresní archiv se obracejí na lidi z Vysočiny s výzvou ke spolupráci. Jde zřejmě o poslední pokus zachránit cenné dokumenty dokládající období dvou světových válek a účast mnoha lidí v boji za ztracenou svobodu.

Autoři výzvy chtějí shromáždit například dopisy, pohlednice, dobové fotografie či deníky. Dají se najít v domcích na vesnicích i v městských bytech. Jsou to třeba rodinné památky, které leží někde v krabicích na dně skříní. Válečné fotky předků, kteří bojovali na frontách. Nebo jejich písemné vzpomínky na těžké časy dvou velikých válek.

Podle Zdeňka Laštovičky z jihlavské pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu by byla velká škoda, kdyby se tyto věci časem ztratily. Proto vyhlásil ve spolupráci s archivem dobrovolnou sbírku dokumentů z první a druhé světové války.

"Válečné dokumenty se ještě dnes v poměrně velkém množství nacházejí v rodinách obyvatel naší Vysočiny. Do budoucna je ohrožena jejich existence třeba nezájmem o uchovávání, nebezpečím zničení. My bychom je předali do trvalé péče územně příslušných státních okresních archivů," uvedl Laštovička.

Ředitelka Státního okresního archivu v Jihlavě Renata Pisková výzvu ráda podpořila. "Jedná se o snad poslední pokus záchrany těchto cenných dokumentů," uvedla.

Majitelé těchto rodinných památek se nemusejí bát, že by předáním do archivu ztratili k fotkám či dopisům všechna práva. Jako archivní položky by se sice staly evidovaným "státním vlastnictvím", ale i nadále by byly k dispozici každému dárci pro prohlížení i pro jiné využití.

"Byla by to záchrana dokumentů, které lidsky dokládají období válek. Také jednotlivě vzpomínají na ty, kteří v tom období žili, bojovali a umírali. Není pochyb, že je důležité si připomínat příčiny i důsledky válek a také vzpomínat na naše osobní oběti," doplnila Renata Pisková.

S odstupem času jde podle ní o nenahraditelné dokumenty. Mohou to být třeba i negativy, fotografické desky či různé průkazy. Pokud se někdo rozhodne svěřit archivu válečná svědectví, stanou se poskytnuté dokumenty součástí národního archivního dědictví.

Vlastnického práva se majitel nemusí vzdát

"Ne vždy se musejí majitelé archiválií vzdát svého vlastnického práva. Stane se tak v tom případě, když předložené památky odevzdají pouze do úschovy na základě písemné smlouvy. Majitel takové archiválie nebude nikdy zbaven svých vlastnických práv. Pouze se památka dočká bezplatné odborné péče a bezpečného uložení," vysvětlil Laštovička.

Akce na záchranu cenností ze světových válek se týká celého území Vysočiny. Kdo bude chtít materiály svěřit do péče odborníků, může se obrátit na nejbližší pobočku archivu či na příslušnou okresní organizaci Českého svazu bojovníků za svobodu.

"Nezapomínejme na těžké a tragické období světových válek. Malé příběhy dotváří velkou historii," uvedl Zdeněk Laštovička motto celé akce.