Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpomínky na válečné časy nenechávejte na půdě, vyzývají archiváři

  17:35aktualizováno  17:35
Svaz bojovníků za svobodu v Jihlavě a Státní okresní archiv se obracejí na lidi z Vysočiny s výzvou ke spolupráci. Jde zřejmě o poslední pokus zachránit cenné dokumenty dokládající období dvou světových válek a účast mnoha lidí v boji za ztracenou svobodu.

Před jihlavskou prodejnou Baťa kdysi mašírovali vojáci ve službách Adolfa Hitlera. | foto: Archiv Jiřího Vybíhala

Autoři výzvy chtějí shromáždit například dopisy, pohlednice, dobové fotografie či deníky. Dají se najít v domcích na vesnicích i v městských bytech. Jsou to třeba rodinné památky, které leží někde v krabicích na dně skříní. Válečné fotky předků, kteří bojovali na frontách. Nebo jejich písemné vzpomínky na těžké časy dvou velikých válek.

Podle Zdeňka Laštovičky z jihlavské pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu by byla velká škoda, kdyby se tyto věci časem ztratily. Proto vyhlásil ve spolupráci s archivem dobrovolnou sbírku dokumentů z první a druhé světové války.

"Válečné dokumenty se ještě dnes v poměrně velkém množství nacházejí v rodinách obyvatel naší Vysočiny. Do budoucna je ohrožena jejich existence třeba nezájmem o uchovávání, nebezpečím zničení. My bychom je předali do trvalé péče územně příslušných státních okresních archivů," uvedl Laštovička.

Ředitelka Státního okresního archivu v Jihlavě Renata Pisková výzvu ráda podpořila. "Jedná se o snad poslední pokus záchrany těchto cenných dokumentů," uvedla.

Majitelé těchto rodinných památek se nemusejí bát, že by předáním do archivu ztratili k fotkám či dopisům všechna práva. Jako archivní položky by se sice staly evidovaným "státním vlastnictvím", ale i nadále by byly k dispozici každému dárci pro prohlížení i pro jiné využití.

"Byla by to záchrana dokumentů, které lidsky dokládají období válek. Také jednotlivě vzpomínají na ty, kteří v tom období žili, bojovali a umírali. Není pochyb, že je důležité si připomínat příčiny i důsledky válek a také vzpomínat na naše osobní oběti," doplnila Renata Pisková.

S odstupem času jde podle ní o nenahraditelné dokumenty. Mohou to být třeba i negativy, fotografické desky či různé průkazy. Pokud se někdo rozhodne svěřit archivu válečná svědectví, stanou se poskytnuté dokumenty součástí národního archivního dědictví.

Vlastnického práva se majitel nemusí vzdát

"Ne vždy se musejí majitelé archiválií vzdát svého vlastnického práva. Stane se tak v tom případě, když předložené památky odevzdají pouze do úschovy na základě písemné smlouvy. Majitel takové archiválie nebude nikdy zbaven svých vlastnických práv. Pouze se památka dočká bezplatné odborné péče a bezpečného uložení," vysvětlil Laštovička.

Akce na záchranu cenností ze světových válek se týká celého území Vysočiny. Kdo bude chtít materiály svěřit do péče odborníků, může se obrátit na nejbližší pobočku archivu či na příslušnou okresní organizaci Českého svazu bojovníků za svobodu.

"Nezapomínejme na těžké a tragické období světových válek. Malé příběhy dotváří velkou historii," uvedl Zdeněk Laštovička motto celé akce.

Autor:Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

Najdete na iDNES.cz