Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zákaz, nezákaz, některé přístroje v jihlavských hernách lákají hráče dál

  • 0
Jihlava má od letošního roku vyhlášku, která zakazuje hazard. V řadě heren se však hraje dál. Přístroje, které kdysi povolilo město, už ukončily činnost, ale doposud jedou zařízení s povolením od ministerstva financí. I ta už ale postupně končí.

Začátek listopadu je pro jihlavský boj s hazardem přelomový. Tři provozovatelé, kterým v minulosti povolil jejich přístroje stát, už obdrželi pravomocný zákazový verdikt od ministerstva financí.

Neprodleně – tedy po nabytí právní moci 2. listopadu – mělo zmizet celkem 30 výherních zařízení z heren Maxík v Chlumově ulici, Victoria tip v Brněnské ulici a z provozovny Endl + K v nákupním areálu Březinky. Situace se ale moc nezměnila.

„Neznamená to, že by Maxík končil, to vůbec ne. Herna jede dál,“ říká její provozovatel Miroslav Hrabal. Automaty v jeho herně jsou totiž majetkem různých společností.

Konkrétně v Maxíku se tak odebrání licence týkalo pouze těch zařízení, která patřila společnosti CampaNet. „A ty si už také odvezli,“ tvrdí Hrabal. V Maxíku, jenž je jednou z největších heren v krajském městě, tak nadále zůstává řada jiných přístrojů.

Daleko citelněji se dotklo rozhodnutí ministerstva financí herny v obchodním centru Březinky, která byla regulérní pobočkou firmy Endl + K. Provozovna už nefunguje, je zavřená a přes výlohy bylo vidět část vybavení připraveného k vystěhování.

„Pokud město do budoucna nezmění svůj názor a nenechá fungovat stávající dobré provozy, s nimiž nebyl problém, tak postupně v Jihlavě skončíme úplně všichni,“ krčí rameny Hrabal.

Pokuta až 10 milionů korun

V Jihlavě k poslednímu září letošního roku fungovalo 376 zařízení, která dostala povolení od ministerstva financí. Právě na něj se jejich provozovatelé obrátili ve chvíli, kdy město zakázalo na svém území vyhláškou hazard. Podali rozklad a do doby, než ministerstvo rozhodne, mohli ve svém podnikání nadále pokračovat.

„Dá se říci, že prakticky na všechna technická zařízení již přišla z ministerstva financí rozhodnutí, kterými ruší povolení na provozování přístrojů v Jihlavě, ale doposud nepřišlo žádné oznámení, že rozhodnutí nabyla právní moci,“ hlásil ještě nedávno mluvčí radnice Radek Tulis.

Jenže to se právě začátkem listopadu změnilo a první tři provozovatelé museli své přístroje z Jihlavy stáhnout. „Těm, co by automaty provozovali i poté, co je rozhodnutí pravomocné, hrozí pokuta až 10 milionů korun. Uděluje ji specializovaný finanční úřad,“ uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Ovšem 340 přístrojů ve městě stále láká hráče dál. Navíc tři, které jsou přenosné a je na ně platné povolení, od srpna přibyly. Jihlava tak bude ještě nějaký čas bojovat s hernami plnými „beden“ v minulosti povolených státem.

Ministerští úředníci jsou totiž zavalení touto agendou, která na ně padá z celé republiky. Dá se ovšem předpokládat, že i ve zbylých 18 případech ministerstvo rozklad podaný jihlavskými provozovateli zamítne - alespoň dosavadní praxe tomu napovídá.

Radní jdou i proti kvízomatům

Mluvčí magistrátu Tulis uvedl, že herny mohou zůstat na svém místě i v případě, že rozhodnutí již budou pravomocná. „Mohou v nich být jiná zařízení jako kulečníky, šipky a podobně,“ naznačil.

V současné době Jihlava navíc podala podněty ke Specializovanému finančnímu úřadu na tři nelegální kvízomaty a rovněž zaslala trestní oznámení na policii a zároveň i Policejnímu prezidiu ČR.

Jihlava také musí počítat s tím, že vyschne proud peněz z hazardu. „V minulosti měla z hazardu ročně 30 milionů korun v rozpočtu. Letos přijde ještě 25 milionů, příští rok se s těmito penězi už počítat nedá,“ řekl vedoucí ekonomického odboru na jihlavském magistrátu Jan Jaroš.

,