Věžička kaple zdobila třebíčskou nemocnici už v době rakousko-uherské monarchie.

Věžička kaple zdobila třebíčskou nemocnici už v době rakousko-uherské monarchie. | foto: Archiv MAFRA

Potomek stavitele bojuje o věž nemocniční kaple. Je pozdě, říká kraj

  • 3
Věž staré nemocniční kaple, která už 113 let tvoří nedílnou součást panoramatu Třebíče, chce zachránit právě založený Spolek za starou Třebíč. Žádá, aby se věž nebourala, ale naopak zakomponovala do novostavby nemocničního pavilonu, který má na místě do dvou let vyrůst.

„Rozhodně tím nechceme blokovat nebo zdržovat stavbu nového pavilonu, nechceme stát v cestě pokroku, tím spíše v záslužné oblasti zdravotní péče. Je to jen otázka dobré vůle a peněz,“ zdůrazňuje předseda spolku Martin Herzán.

Je prapravnukem Josefa Herzána, stavitele a bývalého místostarosty Třebíče, který se na vzniku první budovy komplexu třebíčského špitálu na počátku minulého století podílel. Spolek počátkem října obeslal naléhavými dopisy politiky a zodpovědné úředníky z hejtmanství i vedení města Třebíče a zdejší nemocnice.

Investor stavby nového pavilonu za stovky milionů korun, tedy kraj, říká, že podobné aktivity přicházejí pozdě. „Ve fázi, kdy má Kraj Vysočina stavební povolení, je téměř po dokončení výběrového řízení na zhotovitele a v tom nejlepším případě měsíc před předáním staveniště, už skutečně není možné do projektové dokumentace takto zásadním způsobem zasahovat,“ uvedla mluvčí hejtmanství Jitka Svatošová.

Třebíčský starosta Pavel Janata k tomu dodává, že spolek reaguje ne pět minut, ale hodinu po dvanácté. „Je to naprosto pozdě. Demoliční výměr je vydaný od února, o záměru bourat staré a budovat nové se ví dlouho. Nelze v tomto stadiu začít úplně od začátku. Navíc původní pavilon není ani nijak památkově chráněný,“ shrnul Janata.

Petici za zachování věže podepsalo 19 lidí, další se toho bojí

Členové spolku trvají na svém. Na internetu je petice za záchranu věže, kterou zatím podepsalo devatenáct lidí. „V poslední době se nám ozývají další, že by naši petici rádi podepsali, ale bojí se, neboť oni nebo rodinní příslušníci pracují v Nemocnici Třebíč nebo na krajském úřadě v Jihlavě a nechtějí mít problémy. Připomínáme jim ústavní právo podepsat svobodně jakoukoliv petici,“ vysvětlují členové spolku.

Martin Herzán podtrhuje, že starý pavilon a hlavně dotčená věž s jehlancovitým zavěžením a kopulí na vrcholu je dominantou, která ční z kopce a je viditelná daleko do historického centra Třebíče. „Nedokážeme si představit, že by tato dominanta padla a z návrší na historické centrum hleděla pouze moderní budova namísto dnešního pohledu,“ uvádí spolek.

Podle jeho členů je otázkou architekta, jak by dokázal případně začlenit starou věž s kopulí do novostavby, a je to také velká výzva. Nejen co se týká ochrany památek a krás Třebíče, ale i určitého svědomí a soudnosti k naší historii, říkají členové.

Věž byla postavena jako kaple, kterou komunisté již v 50. letech zrušili. „Místo abychom napravili křivdu komunismu, dokonáváme dílo jejich zkázy. Jsme si vědomi a vážíme si, že byla uvolněna jedna z místností nemocnice pro zřízení kaple a tato byla v dubnu 2015 vysvěcena a zprovozněna.“

V nejhorším případě spolek žádá, aby se před demolicí zachránilo alespoň zavěžení s kopulí. Aby bylo přeneseno na důstojné, smysluplné a veřejně přístupné i viditelné místo v rámci Třebíče. Byť to podle členů spolku definitivně pohřbí myšlenku na zachování důležité součásti panoramatu města.

Lidé z vedení špitálu už v létě avizovali, že před bouráním přijde pokus zastřešení věže opatrně sejmout, nechat ho opravit a vystavit v areálu nemocnice. „Pokud se zástupci spolku s dodavatelem domluví, není patrně problém, aby si spolek kopuli odvezl. S ní se v projektu nepočítá,“ potvrdila Svatošová.